Szoftvereszköz-gazdálkodás: az infrastruktúra optimizálásának kulcsa

forrás Prim Online, 2009. március 26. 18:52

A KPMG 1000 amerikai vállalat bevonásával készült felmérése szerint a cégek 86 százalékának nincs teljes és pontos képe szoftverei licencelési és telepítettségi státusáról, melynek következménye, hogy nem képesek IT-környezetük hatékony kezelésére. A magyarországi helyzet sem kecsegtető, a hardver- és szoftvereszközök leltára hiányos, nem naprakész, a bonyolult és változó licencszerződési szabályoknak pedig csak kevés esetben tudnak megfelelni.

Mi az a szoftvereszköz-gazdálkodás?

A szoftvereszköz-gazdálkodás (Software Asset Management - SAM) az informatikai költségek csökkentésére, a szoftver licenceléséhez és használatához kapcsolódó kockázatok korlátozására, valamint az informatikai és a végfelhasználói hatékonyság növelésére irányuló üzleti gyakorlat.

„A szoftvereszköz-gazdálkodás az informatikai környezet menedzselése szempontjából alapvető fontosságú, mivel a hatékonyság komolyan sérülhet, ha valamely szervezet nem tudja, milyen szoftvereszközökkel rendelkezik, azok pontosan hol futnak, hogyan konfiguráltak, hogyan és ki használja azokat. Számos informatikai folyamat – úgymint a konfiguráció, a release- és a változásmenedzsment – gyakorlatban történő bevezetése a saját informatikai rendszer pontos ismeretének függvénye” – magyarázza Gaidosch Tamás, a KPMG IT-tanácsadás részlegének partnere.

Ma még éretlen terület

A felmérés rámutatott: a SAM még nem egy érett területe az IT-menedzsmentnek. A megkérdezettek 86 százalékának nem volt teljes és pontos képe szoftverei licencelési és telepítettségi státusáról. Ezen szervezetek licencszerződés-megfelelőségi kockázatokkal szembesülhetnek, és csak korlátozottan képesek IT-környezetük hatékony menedzselésére.
Az ebből következő hátrány óriási lehet, ugyanis a proaktív szoftvereszköz-gazdálkodás magával hozza a kapcsolódó munkaerőköltség jelentős – akár 50 százalékos – csökkenését. Ez leginkább a nagyméretű és fejlettebb szervezetek esetén szembetűnő, ahol jellemző a SAM-eszközök használata.    

Nagyok előnyben

„A nagyobb szervezetekben általában érettebb a szoftvereszköz-gazdálkodás, melynek oka, hogy ezek a vállaltok gyakran fejlettebb IT-menedzsment folyamatokkal operálnak. Az egyes iparágak tekintetében is megfigyelhető a különbség, kiemelkedő az autó- és repülőgépipar esetében, de a bank- és biztosítási szektor érettségi szintje is magasabb. Magyarországon ez utóbbiak estében mi is tapasztaljuk a különbséget a kisebb cégekkel szemben, de az állapotuk gyakran még messze nem optimális” – tette hozzá Gaidosch Tamás.  

A magyarországi helyzet


„A szoftverlicenc-megfelelőségi vizsgálatok és informatikai auditok során gyűjtött tapasztalataink alapján azt mondhatom, hogy a hazai társaságok szoftvereszköz gazdálkodási érettsége sem megfelelő” – véli Molnár István, a KPMG IT-tanácsadási részlegének menedzsere. A főbb problémák között említette a hardver- és szoftvereszközök leltárak hiányosságait, mivel azok nem pontosak, naprakészek és nem fedik le az eszközök teljes spektrumát. „Számomra is meglepő volt látni, hogy az eszközleltárak még nagy társaságok esetében is gyakran Excel-alapúak, vagy csak pénzügyi nyilvántartási rendszerre támaszkodnak, konfigurációs szintű adatokat pedig nem tartalmaznak.” A következmények között kiemelte, hogy a társaságok nem képesek az ITIL szerinti kontrollált IT-menedzsmentre, melynek fontos elemei az eszközök hatékony konfiguráció- és változáskezelése. Továbbá gyakran nem felelnek meg a licencelési szabályoknak sem, melyek a jogi nem-megfelelőségi konzekvenciák mellett pénzügyi következményekkel is járhatnak, úgymint az akár évek óta elmaradt licencdíjak egyösszegű megfizetése. „A hiányosságok vagy éppen a túl sok vagy sokféle szoftver használata miatt a cégek nem tudják csökkenteni üzemeltetési költségeiket, ami nem mellékes szempont, nem csak a mostani gazdasági helyzetben, de általában sem. A válság tulajdonképpen egy szűrő is, lesznek társaságok, melyek elbuknak, akik viszont talpon maradnak, azoknak sem mindegy, milyen háttérrel indulnak az újra pályára állított gazdasági környezetben. Ebben kulcsfontosságú szerepe van a jól kontrollált informatikai háttérnek és a jól működő szoftvereszköz-gazdálkodásnak” – összegezte Molnár István. 

Kulcsszavak: KPMG-hu

Megoldás ROVAT TOVÁBBI HÍREI

A Xiaomi publikálta a legújabb ESG jelentését

A Xiaomi a napokban közzétette a hatodik ESG (környezetvédelem, társadalmi felelősségvállalás és vállalatirányítás) jelentését. A több mint 80 oldalas dokumentum, amelyet kínai és angol nyelven adtak ki azt az előrehaladást mutatja be, amelyet a Xiaomi és leányvállalatai megtettek az ESG stratégia megvalósítása terén 2023-ban. 

2024. május 3. 13:04

Kövess minket a Facebookon!

Cikkgyűjtő

További fontos híreink

Magyar siker: Nemzetközi díjat nyert a TIME magazintól a nyelvtanuló-applikáció

2024. május 3. 19:59

Megvannak 2024 legvonzóbb hazai munkaadói

2024. április 29. 11:38

Ingyenes digitális platform segít a tanároknak és diákoknak az érettségire való felkészülésben

2024. április 20. 11:36

Itt a világ első, Swarovski kristályba ágyazott autós kijelzője

2024. április 10. 14:55