Eladhatók a Telenor VimpelComban tartott részvényei
A norvég Telenor orosz VimpelCom részvényei átadhatók az orosz állami vagyonügynökségnek, hogy árverésen értékesítsék azokat, miután az orosz Szövetségi Bírósági Végrehajtó Szolgálat korábbi, első fokú gazdasági bíróságon már helyben hagyott döntését kedden jóváhagyta a 9. moszkvai fellebbviteli gazdasági bíróság.
A döntés meglepő, hiszen a Telenor és az orosz Alfa Group, a VimpelCom 44 százalékának tulajdonosa hétfőn jelentette be, hogy megállapodott az orosz VimpelCom és az ukrajnai Kyivstar mobilszolgáltató egyesítéséről, és a bejelentés alapján a szakértők úgy vélték, a társaságok megállapodtak a korábban lefoglalt részvények sorsáról is.
A két konszern 2004-ben keveredett vitába, amikor a VimpelCom fontolóra vette, hogy Ukrajnában terjeszkedik. A perek az Egyesült Államokban, Ukrajnában és Oroszországban folytak, s a legutóbbi ítéletben egy szibériai bíróság 1,72 milliárd dolláros bírsággal sújtotta a Telenort, amiért úgymond akadályozta a VimpelCom ukrajnai terjeszkedését. (A pert egy Farinex elnevezésű, a VimpelCom alaptőkéjének 0,002 százalékát tartó offshore cég indította. A Telenornak meggyőződése, hogy a Farinex mögött az Alfa Group áll, de az utóbbi cáfolja ezt.)
A Telenor megtagadta a bírság kifizetését, de a végrehajtók befagyasztották a VimpelComban lévő, többmilliárdos Telenor-résztulajdon nagy részét. Mindez jelentős hatással volt a Telenor-részvények árfolyamára, a kétoldalú államközi kapcsolatokban ez vált a legfontosabb témává, és rávilágított az oroszországi befektetések kockázataira.
A Telenor a bírságot kiszabó ítéletet megfellebbezte, és kérte a végrehajtás felfüggesztését, de ezt elutasította az első fokú gazdasági bíróság.
A végrehajtók március 11-én foglalták le a Telenor VimpelComban tartott részvénypakettjének nagy részét, 29,9 százalékból 26,6 százalékot, azaz 15 millió 337 ezer 854 darab részvényt. A norvég társaságot ezen kívül a bírság késedelmes fizetéséért további 120 millió dollárt kitevő, 7 százaléknyi büntetőkamat terheli.
A számítások szerint a VimpelCom kártérítése, a bírság és az egyéb költségek fedezésére a lefoglalt részvényeknek a VimpelCom alaptőkéjének 12,8 százalékot kitevő, nem egész felét kell értékesíteni.
Kapcsolódó cikkek
- A Deutsche Telekom már profitra váltott
- Magyar Telekom - kisebb bevétel és nyereség
- Lendületben a tárolóspecialista MHM Computer
- Ismét perbe hívja a Nokia az Apple-t
- 36 százalékkal csökkent a Telenor profitja
- Olcsóbb áramot és földgázt is szolgáltat immár a Magyar Telekom
- Újabb pénzügyi rekord a Check Pointnál
- A vártnál jobban teljesített a Pannon anyavállalata
- Orosz feltételek a Telenor és az Altimo terveihez
- Egyesül a Telenor és Altimo orosz és ukrán egysége
Infogazdaság ROVAT TOVÁBBI HÍREI
Siemens Xcelerator: az Eplan és a Siemens zökkenőmentes adatátvitelt tesz lehetővé a gépgyártásban
A Siemens és az Eplan hatékonyabbá teszi a tervezési és gyártási folyamatokat a gépeket és gyártósorokat építő ügyfeleik számára.
A Z-generáció tudja milyen munkahelyet szeretne
Az önérvényesítés, a munkahelyi környezet, az anyagiak, a társas kapcsolatok, valamint a kreativitás, illetve a szellemi ösztönzők azok a legfőbb munkaértékek, amelyek a STEM pályára lépő Z-generációs fiatalok számára meghatározóak a leendő munkahelyük kiválasztásában és az ottani megmaradásukban – derül ki a Becsei Lilla pályaorientációs szakember friss, országos, reprezentatív kutatásából, amit az Együtt a Jövő Mérnökei Szövetséggel együttműködésben készített el a 12. osztályos magyar tanulók körében.
Sikertörténet: a Széchenyi-egyetem exitált drónfejlesztő startup cégéből
A győri Széchenyi István Egyetem jelentős hozzáadott értékkel vállalt szerepet a három éve egy szakmai partnerrel és egy tőkebefektetővel létrehozott ABZ Innovation Kft. eredményeiben, amelynek visszaigazolását a piaci siker jelenti. Az intézmény november végén értékesítette a drónfejlesztéssel és -gyártással foglalkozó startup cégben meglévő tulajdoni hányada jelentős részét.
Gyorsítósávban az AutoWallis
Sikeresen lezárta eddigi történetének legnagyobb felvásárlását az AutoWallis Csoport, ezzel tovább erősítve cseh autókiskereskedelmi pozícióját és meghatározó régiós szerepét. A magyar tőzsde autós vállalata egy lépésben szerezte meg a cseh piacon működő, tavaly közel 50 milliárd forintnak megfelelő árbevételt elérő MILAN KRÁL GROUP 100 százalékát, melynek köszönhetően újabb márkákat (Mercedes-Benz, Ford) és új tevékenységet (Mercedes-Benz Truck nagyhaszongépjárművek értékesítése, szervizelése) is bevont portfóliójába.
Szigorodik az ellenőrzés a webáruházak felett
A fogyasztóvédelmi hatóság már 2024-ben is kiemelten vizsgálta a webáruházakat és a nemzetgazdasági miniszter legutóbbi bejelentése alapján ezek a vizsgálatok csak szaporodni fognak a jövő évtől. Ráadásul, 2025-től egy fogyasztóvédelmi csúcshatóság is létrejön, amelynek kiemelt célja lesz a fogyasztók védelmének biztosítása az online térben. Webáruház üzemeltetőjeként nem árt ezért felkészülni arra, hogy mik is azok a főbb gyakorlatok és hiányosságok, amikre ugrik a hatóság. A Jalsovszky Ügyvédi Iroda szakértője segítségével ismertetjük a részleteket.