Eladhatók a Telenor VimpelComban tartott részvényei
A norvég Telenor orosz VimpelCom részvényei átadhatók az orosz állami vagyonügynökségnek, hogy árverésen értékesítsék azokat, miután az orosz Szövetségi Bírósági Végrehajtó Szolgálat korábbi, első fokú gazdasági bíróságon már helyben hagyott döntését kedden jóváhagyta a 9. moszkvai fellebbviteli gazdasági bíróság.
A döntés meglepő, hiszen a Telenor és az orosz Alfa Group, a VimpelCom 44 százalékának tulajdonosa hétfőn jelentette be, hogy megállapodott az orosz VimpelCom és az ukrajnai Kyivstar mobilszolgáltató egyesítéséről, és a bejelentés alapján a szakértők úgy vélték, a társaságok megállapodtak a korábban lefoglalt részvények sorsáról is.
A két konszern 2004-ben keveredett vitába, amikor a VimpelCom fontolóra vette, hogy Ukrajnában terjeszkedik. A perek az Egyesült Államokban, Ukrajnában és Oroszországban folytak, s a legutóbbi ítéletben egy szibériai bíróság 1,72 milliárd dolláros bírsággal sújtotta a Telenort, amiért úgymond akadályozta a VimpelCom ukrajnai terjeszkedését. (A pert egy Farinex elnevezésű, a VimpelCom alaptőkéjének 0,002 százalékát tartó offshore cég indította. A Telenornak meggyőződése, hogy a Farinex mögött az Alfa Group áll, de az utóbbi cáfolja ezt.)
A Telenor megtagadta a bírság kifizetését, de a végrehajtók befagyasztották a VimpelComban lévő, többmilliárdos Telenor-résztulajdon nagy részét. Mindez jelentős hatással volt a Telenor-részvények árfolyamára, a kétoldalú államközi kapcsolatokban ez vált a legfontosabb témává, és rávilágított az oroszországi befektetések kockázataira.
A Telenor a bírságot kiszabó ítéletet megfellebbezte, és kérte a végrehajtás felfüggesztését, de ezt elutasította az első fokú gazdasági bíróság.
A végrehajtók március 11-én foglalták le a Telenor VimpelComban tartott részvénypakettjének nagy részét, 29,9 százalékból 26,6 százalékot, azaz 15 millió 337 ezer 854 darab részvényt. A norvég társaságot ezen kívül a bírság késedelmes fizetéséért további 120 millió dollárt kitevő, 7 százaléknyi büntetőkamat terheli.
A számítások szerint a VimpelCom kártérítése, a bírság és az egyéb költségek fedezésére a lefoglalt részvényeknek a VimpelCom alaptőkéjének 12,8 százalékot kitevő, nem egész felét kell értékesíteni.
Kapcsolódó cikkek
- A Deutsche Telekom már profitra váltott
- Magyar Telekom - kisebb bevétel és nyereség
- Lendületben a tárolóspecialista MHM Computer
- Ismét perbe hívja a Nokia az Apple-t
- 36 százalékkal csökkent a Telenor profitja
- Olcsóbb áramot és földgázt is szolgáltat immár a Magyar Telekom
- Újabb pénzügyi rekord a Check Pointnál
- A vártnál jobban teljesített a Pannon anyavállalata
- Orosz feltételek a Telenor és az Altimo terveihez
- Egyesül a Telenor és Altimo orosz és ukrán egysége
Infogazdaság ROVAT TOVÁBBI HÍREI
A digitális bankolás jövője: személyre szabott ügyfélélmény és új generációs technológiák
A Deloitte legfrissebb, Digital Banking Maturity 2024 kutatásának eredményeiből kiderül, hogy a COVID-19 járvány idején elindult digitalizációs folyamatok nemhogy nem lassultak, hanem új lendületet kaptak a bankszektorban az elmúlt évek során, alkalmazkodva az ügyfelek folyamatosan bővülő igényeihez. A fejlesztések fókuszában a funkciók mennyisége helyett, egyre inkább a személyre szabottság, az ügyfélélmény fokozása és a költséghatékonyság kapott hangsúlyt. Emellett a korábban elhanyagolt területek, például a digitális jelzálog is előtérbe kerültek.
OMV: 2025 végéig országszerte elérhető lesz az ultragyors töltőhálózat
Országszerte 15 helyszínen már igénybe vehetőek az OMV új gyorstöltői. A társaság még idén megduplázza ultragyors töltéssel üzemelő töltőállomásai számát, 2025 végéig pedig közel 50 helyszínen összesen 80 villámtöltő pont működik majd az országban. A töltők legalább 100 kW teljesítmény leadására képesek, ami később több helyszínen akár a 200 kW-ot is elérheti, a hálózati kapacitás függvényében. Az OMV saját applikációt is fejlesztett a töltőkhöz, amiben most különleges akciókkal várja az autósokat.
Nemzetközi szintre lép a karbonlábnyom-csökkentő magyar startup
Balogh Petya és az általa fémjelzett STRT Holding Nyrt., valamint két másik befektető látott fantáziát a digitális marketing tevékenységek, így a weboldalak és e-mail kampányok karbonlábnyomának csökkentésére specializálódott Carbon.Crane-ben. A világszinten naponta küldött 350 milliárd e-mail* és a 200 millió aktívan üzemelő weboldal** – a háttérben dolgozó szerverparkok miatt – egyre nagyobb, ráadásul egyre növekvő részét teszi ki a globális karbonkibocsátásnak, erre dolgozott ki egyedi megoldásokat a 100%-ban magyar tulajdonú és hazai alapítású startup. Az egyedi és innovatív szolgáltatásokat nemzetközi szinten is értékeli a szakma, amit legutóbb a MediaSpace Global Changemakers' Awards 2024 díjával ismert el.
Újabb kutatás cáfolja az AI-félelmeket
A Unisys friss kutatása szerint mind az alkalmazottak, mind a munkáltatók pozitívnak ítélik meg a mesterséges intelligencia (AI) munkahelyi hatását. A Magyarországon több mint 700 szakembert foglalkoztató vállalat négy országban elvégzett felmérése azt mutatja, hogy az AI alkalmazása növelheti a dolgozói elégedettséget, és segítheti a gyorsabb karrierépítést, míg a vállalatvezetők szerint versenyképességüket veszélyezteti, ha nem építik be a technológiát a működésükbe.
A Mikulás sem egyedül dolgozik, a cégednek sem kell
Egyre több vásárló igyekszik elkerülni a december végi vásárlási dömpinget, így az online megrendelések száma a karácsonyt megelőző hónapokban akár az éves átlag többszörösére is ugorhat. Az áruházak számára ilyenkor kiemelten fontos a forgalom maximalizálása, de a megugró ügyfélszolgálati igények kielégítése és a zökkenőmentes kiszolgálás biztosítása komoly kihívásokat jelent.