Nyugdíjba készül a merevlemez

Kiss Ádám Zoltán, 2010. július 10. 10:50

Az 1950-es évek technológiai újdonsága volt a merevlemez, a forgó mágneses lemezeken való adattárolás ötlete. Azóta eltelt emberöltő alatt természetesen a jó öreg winchester sokat fejlődött, nőtt a tárolóképessége, nőtt a sebessége és a megbízhatósága, csökkent az energiafogyasztása és a zaja. Az új titánnal, az SSD tárolókkal azonban már nem bírja felvenni a versenyt.

A NAND flash memória tárolókat már régóta ismerjük, hiszen az USB memóriakulcsok, SD és CF kártyák ezen az elven működnek. A nagytömegű adattárolásra azóta használhatjuk őket, mióta gyártási költségük rohamosan csökkenni kezdett. Ha egy HDD-ben kicseréljük a mozgó alkatrészeket, a fejeket és a lemezeket memóriachipekre, akkor kapjuk az SSD-t. A mozgó alkatrészek eltávolításával sok problémát is kidobtunk az ablakon. A memóriák összehasonlíthatatlanul gyorsabbak, hiszen nincs írási vagy olvasási késleltetés, így gyorsítótárra sincs szükség. A merevlemezeken az adatok elérése függ attól, hogy melyik sávban vannak és mennyire van egy file szétszórva a lemez felületén, azaz a fejnek mennyit kell ide-oda ugrálni, míg összegyűjti őket. Az SSD minden egyes memória cellája ugyanannyi, azaz szinte 0 idő alatt elérhető és kiolvasható. Ezáltal a degfregmentálás, az adatok töredezettség mentesítése is a múlté lett.

Az kétféle adattárolási, törlési és írási algoritmusai nagyban eltérnek egymástól, ezért, ha az operációs rendszer ugyanúgy kezeli a két meghajtót, akkor nem tudjuk az SSD teljes erejét kihasználni és élettartama sem lesz az igazi. A Kingston második generációs V+ tárolói már megbirkóznak ezzel a kihívással és a Microsoft Windows 7 operációs rendszer új TRIM parancsával együttműködve feloldják ez a problémát is. Az első hűha pedig akkor van, amikor a rendszer bootolása másodpercekre esik vissza. A winchester melegszik és nagy terhelés mellett nem is akárhogyan. Az SSD nem ilyen izzadós fajta, jól bírja a meleget és a hideget is, széles hőmérséklettartományban is működőképes marad, ami a HDD-ről nem mondható el. Ráadásul a rendszer hőtermeléséhez sem járul hozzá oly mértékben, mint az a nagypapa korú társa teszi.
 
Számos helyzetben jól jön, ha a háttértároló nem dobja be a törölközőt akkor sem, ha rázkódás vagy ütés éri. A noteszgépeknél pedig sokszor előfordul, hogy vonaton, repülőn vagy autóban használjuk őket, működés közben arrébb rakjuk, felemeljük és visszatesszük őket. Az új merevlemezek jól bírják ezeket a megpróbáltatásokat, de nem szeretik, az SSD-nek pedig mindegy. A mozgó alkatrészek hiánya az energiafogyasztásban is jelentkezik. Egy winchestert összehasonlítva egyetlen flash tárolóval, a memóriatároló energia megtakarítása nem olyan látványos, mintha az sok-sok egységre vetítenénk ki. A környezetünk megóvása érdekében viszont igenis számottevő, hogy az egyes PC-kben mennyi energiát fordítunk fűtésre. A HTPC-k és laptopok esetében pedig kimondottan számít, hogy mekkora étvágya van a háttértárolónknak. Ami nem mozog, az zajt sem csap. Talán nem is kell részletezni, hogyha egy PC csendben van, az milyen jó. Az SSD zajtalanul teszi a dolgát akár nappal, akár éjszaka. Összefoglalva, az új technológia gyors, zajtalan, jobban tűri a környezeti hatásokat és kevesebbet fogyaszt. Két kérdés marad csupán a megbízhatóság és az ár.

Az első SSD-khez képest már sokat fejlődött ez az új technológia is, a belső adatszervezés és a Win 7 barátságos bánásmódja révén az egyes memóriacellák egyenletes terhelést kapnak, így élettartamuk jelentősen megnövekedett, vetekszik egy HDD élettartamával. Ha egy autóba egy erős motort teszünk és telepakoljuk extrákkal, akkor a sok-sok jóért borsos árat is kell fizetnünk, mégis rajongunk egy Ferrariért vagy egy Porsche-ért. Az innováció, a sok előny, amit az SSD nyújt számos területen már most megtérülő befektetés és ahogy a piac növekszik, lassan a mainstream kategóriákban is komoly alternatíva lesz a HDD számára. Mi a különbség az egyes termékvonalak között? A Kingston E sorozat a vállalati szegmens számára készült, gyors, megbízható alternatíva a szerverekbe és SAS tárolókba adatok és programok tárolására. Az M sorozat notebookok és asztali PC-k számára készült, ha  gyorsaságra vagy a rázkódásbiztos működésre van szükségünk. A V+ sorozat a sportautó kategória, nagy teljesítménnyel és jelentős kapacitással.
 

Kulcsszavak: winchester adattárolás

IT ROVAT TOVÁBBI HÍREI

Új törvény szabályozza a kiberbiztonságot

A Parlament elfogadta a kiberbiztonsági szabályozás új keretrendszerét, a Magyarország kiberbiztonságáról szóló törvényt. A jogszabály új kötelezettségeket is ró az érintett vállalatokra – hívja fel a figyelmet a Baker McKenzie nemzetközi ügyvédi iroda. A jogszabálynak meg nem felelő cég akár 10 millió eurós bírsággal nézhet szembe.

2024. december 20. 20:03

Minden századik magyart érintett már idén pénzügyi csalás – mutatjuk, hogyan úszhatod meg!

Egyre kifinomultabb pénzügyi csalásokkal szemben kell felkészülni. Ez csak akkor lehet eredményes, ha a felhasználók is tudatosabbak, és nem engednek a csalók trükkjeinek.

2024. december 19. 16:28

Karácsony körül is fokozottan figyeljünk a biztonságra

Közelegnek az ünnepek, készülünk a pihenésre, de még egy utolsó hajrá vár valószínűleg mindenkire. Fontos, hogy ilyenkor vigyázzunk magunkra és telefonunkra is, a HONOR pedig pár egyszerű, de a biztonság szempontjából kifejezetten hasznos tippel próbálja segíteni a felhasználókat.

2024. december 19. 14:55

A K&H élen jár az IT hatékonyság mérésében

A banki szektorban egyedülálló módszerrel monitorozza fejlesztéseit és méri az IT fejlesztések hatékonyságát a K&H. Ezt a tevékenységét saját maga, házon belül látja el, amivel szintén egyedülállónak számít a piacon. Az ún. Fast Function Point módszertan segítségével a K&H folyamatosan feltárja a fejlesztési folyamatok és rendszerek optimális működésére épülő fejlesztési pontokat, a költséghatékonyságot és a projektek komplexitását, ezzel lehetőséget adva, hogy szakemberei innovatív fejlesztéseket valósítsanak meg a visszajelzések alapján.

2024. december 19. 10:09

Ki vigyáz az adataidra, ha te nem? – a magyarok 90 százalékánál már próbálkoztak online csalók, adathalászok

Találkoztál már az online térben adathalászokkal? Estél már áldozatául vírusoknak, hackereknek? Ismered az online veszélyeket és védekezel is ellenük? Az ESET biztonsági szoftverek hazai forgalmazója, a Sicontact Kft. 2024 októberében ezeket a kérdéseket tette fel generációs attitűdkutatása során. Jó hír, hogy az online veszélyek ismertsége egyre magasabb és egyre többen védekeznek a tudatosság mellett védelmi szoftverekkel is – de még bőven van tennivalónk.

2024. december 18. 13:24

Kövess minket a Facebookon!

Cikkgyűjtő

További fontos híreink

Az ázsiai autóipar lehagyta digitalizációban Európát

2024. december 21. 10:22

Új platform köti össze a vállalkozókat és partnereiket

2024. december 16. 13:25

CES 2025 előzetes: Elon Musk Amerikája, avagy a világ Musk-ja

2024. december 9. 16:46

Újabb részvételi rekordot döntött az e-Hód

2024. december 9. 11:32