Magyar Telekom: kisebb nyereség és bevétel az első negyedévben

MTI Sajtóadatbank, 2011. május 9. 08:54

A Magyar Telekom Nyrt. 15,2 milliárd forint nettó eredményt és 142,5 milliárd forint bevételt ért el az első negyedévben, ami 7,8 százalékkal, illetve 3,3 százalékkal kisebb az egy évvel korábbinál a pénteken közzétett tőzsdei gyorsjelentés szerint.

A portfolio.hu által megkérdezett elemzők az első három hónapra 143 milliárd forint bevételt és 12,83 milliárd forint nettó eredményt vártak.

A közlemény idézi Christopher Mattheisen elnök-vezérigazgatót, aki az eredményekről elmondta: az elért eredményekben a lassú gazdasági fellendülés jelei mutatkoznak meg. A magyarországi piacon továbbra is biztatók a jelek, nőtt a mobilforgalom, valamint a vezetékes és a mobil szegmensben is csökkent az ügyfélelvándorlás.

Hozzátette, ugyanakkor az erős verseny és a fő piacok érettsége változatlanul kedvezőtlenül befolyásolták az üzleti teljesítményt.

A Magyar Telekom a jövőre nézve a konszolidált, nem auditált, nemzetközi számviteli elvek alapján (IFRS) készült gyorsjelentésében megerősítette célkitűzéseit: 2011-ben 3-5 százalékos bevételcsökkenésre és 4-6 százalékos működéshez kapcsolódó kamat- és adófizetés, valamint értékcsökkenés előtti eredmény (EBITDA) mérséklődésre számít. Cél az is, hogy a tavalyihoz képest körülbelül 5 százalékkal csökkentsék a beruházásokat.

A gyorsjelentés emlékeztet arra, hogy a társaságnak telekommunikációs különadót kell fizetnie. Az adó tavaly január 1-től visszamenőleges hatályú, alapja a társaság éves árbevétele. Mivel az adót csak 2010. negyedik negyedévben vezették be, pénzügyi hatása csak a negyedik negyedévi eredményeket érintette. A különböző hatások nélkül számolt EBITDA 7,7 százalékkal 57,7 milliárd forintról 53,2 milliárd forintra mérséklődött az első negyedévben, miközben a működéshez kapcsolódó, azaz a macedóniai vizsgálattal (0,4 milliárd forint), illetve a végkielégítéssel kapcsolatos költségek és elhatárolások (1,5 milliárd forint), valamint a telekom adó (6,3 milliárd forint) nélkül számolt első negyedéves EBITDA 3,8 százalékkal 61,5 milliárd forintra nőtt. A gyorsjelentés szerint a javulás a személyi jellegű és az egyéb működési költségek terén
megmutatkozó szigorú költségcsökkentési intézkedéseknek, valamint az egyéb működési bevételként elszámolt, magyarországi ingatlanértékesítésekből származó 1,4 milliárd forintos nyereségnek köszönhető.

Az idén az első negyedévben a társaság 3,4 milliárd forinttal kevesebb, összesen 12,3 milliárd forintot költött beruházásokra (tárgyi eszközök, immateriális javak - CAPEX). Az elmúlt évi teljes CAPEX 10,1 milliárd forinttal 91,8 milliárd forintra csökkent 2009-hez képest.

A nettó adósságállomány a tavaly március végi 265,4 milliárd forintról az idén március végére 270,5 milliárd forintra nőtt. A nettó eladósodottsági ráta (a nettó adósságnak az összes tőkére vetített aránya) március végén 31 százalék volt.

A gyorsjelentés szerint a magyarországi vezetékes bevételek 7,1 százalékkal 45 milliárd forintra mérséklődtek az első negyedévben a hangalapú bevételek csökkenése miatt. A mobil bevételek kisebb mértékben, csak 0,2 százalékkal, 55,9 milliárd forintra csökkentek, mivel az ügyfélszám kismértékű emelkedése, a forgalom növekedése, valamint a szerződéses ügyfelek arányának folyamatos bővülése ellensúlyozta az árszínvonal csökkenését. A T-Mobile megőrizte egyértelmű piacvezető pozícióját és 44,9 százalékra növelte az aktív ügyfelek száma alapján mért piaci részesedését.

A macedóniai bevételek az első negyedévben 6,8 százalékkal, 17,1 milliárd forintra csökkentek: vezetékes bevételek 2,2 százalékkal nőttek, mivel emelkedtek a hangalapú nagykereskedelmi bevételek, ellensúlyozva a hangalapú kiskereskedelmi bevételek csökkenését. A mobil bevételek viszont 14,1 százalékkal visszaestek az első negyedévben a kiélezett versenykörnyezetben.

Montenegrói leányvállalat bevételei kismértékben, 1,2 százalékkal 7,4 milliárd forintra csökkentek, ezen belül a vezetékes bevételek 0,5 százalékkal, míg a mobil bevételek 2,7 százalékkal mérséklődtek.

A gyorsjelentés szerint a macedóniai vizsgálat még nem zárult le, s a társaság továbbra sem tudja megítélni az ügy kimenetelét.

A Magyar Telekom jegyzett tőkéje 104,275 milliárd forint volt március végén, az elmúlt egy évben nem változott, míg a saját tőke 1,6 százalékkal 539,926 milliárd forintra nőtt.

A társaság részvényeit a Budapesti Értéktőzsde "A" kategóriájában jegyzik, az értékpapír csütörtöki záró ára 558 forint volt, míg az elmúlt 12 hónapban 511 és 719 forint között mozgott.

Kulcsszavak: +céginfo Magyar Telekom

Infogazdaság ROVAT TOVÁBBI HÍREI

Siemens Xcelerator: az Eplan és a Siemens zökkenőmentes adatátvitelt tesz lehetővé a gépgyártásban

A Siemens és az Eplan hatékonyabbá teszi a tervezési és gyártási folyamatokat a gépeket és gyártósorokat építő ügyfeleik számára.

2024. december 21. 16:47

A Z-generáció tudja milyen munkahelyet szeretne

Az önérvényesítés, a munkahelyi környezet, az anyagiak, a társas kapcsolatok, valamint a kreativitás, illetve a szellemi ösztönzők azok a legfőbb munkaértékek, amelyek a STEM pályára lépő Z-generációs fiatalok számára meghatározóak a leendő munkahelyük kiválasztásában és az ottani megmaradásukban – derül ki a Becsei Lilla pályaorientációs szakember friss, országos, reprezentatív kutatásából, amit az Együtt a Jövő Mérnökei Szövetséggel együttműködésben készített el a 12. osztályos magyar tanulók körében.  

2024. december 21. 13:49

Sikertörténet: a Széchenyi-egyetem exitált drónfejlesztő startup cégéből

A győri Széchenyi István Egyetem jelentős hozzáadott értékkel vállalt szerepet a három éve egy szakmai partnerrel és egy tőkebefektetővel létrehozott ABZ Innovation Kft. eredményeiben, amelynek visszaigazolását a piaci siker jelenti. Az intézmény november végén értékesítette a drónfejlesztéssel és -gyártással foglalkozó startup cégben meglévő tulajdoni hányada jelentős részét.

2024. december 20. 18:11

Gyorsítósávban az AutoWallis

Sikeresen lezárta eddigi történetének legnagyobb felvásárlását az AutoWallis Csoport, ezzel tovább erősítve cseh autókiskereskedelmi pozícióját és meghatározó régiós szerepét. A magyar tőzsde autós vállalata egy lépésben szerezte meg a cseh piacon működő, tavaly közel 50 milliárd forintnak megfelelő árbevételt elérő MILAN KRÁL GROUP 100 százalékát, melynek köszönhetően újabb márkákat (Mercedes-Benz, Ford) és új tevékenységet (Mercedes-Benz Truck nagyhaszongépjárművek értékesítése, szervizelése) is bevont portfóliójába.

2024. december 20. 10:06

Szigorodik az ellenőrzés a webáruházak felett

A fogyasztóvédelmi hatóság már 2024-ben is kiemelten vizsgálta a webáruházakat és a nemzetgazdasági miniszter legutóbbi bejelentése alapján ezek a vizsgálatok csak szaporodni fognak a jövő évtől. Ráadásul, 2025-től egy fogyasztóvédelmi csúcshatóság is létrejön, amelynek kiemelt célja lesz a fogyasztók védelmének biztosítása az online térben. Webáruház üzemeltetőjeként nem árt ezért felkészülni arra, hogy mik is azok a főbb gyakorlatok és hiányosságok, amikre ugrik a hatóság. A Jalsovszky Ügyvédi Iroda szakértője segítségével ismertetjük a részleteket.

2024. december 19. 11:42

Kövess minket a Facebookon!

Cikkgyűjtő

További fontos híreink

Az ázsiai autóipar lehagyta digitalizációban Európát

2024. december 21. 10:22

Új platform köti össze a vállalkozókat és partnereiket

2024. december 16. 13:25

CES 2025 előzetes: Elon Musk Amerikája, avagy a világ Musk-ja

2024. december 9. 16:46

Újabb részvételi rekordot döntött az e-Hód

2024. december 9. 11:32