Új navigációs technikával segítik az időseket a vezetésben
Az idős emberek vezetését segíti az a személyre szabott navigációs rendszer, amelyet brit mérnökök fejlesztettek ki csúcstechnológiás tesztautóval folytatott méréseik alapján.
Idősebb korban látási zavar és a reakcióidő növekedése nehezítheti az autóvezetést, ami sokszor elbátortalanítja az érintetteket. Az ő mozgékonyságukat adhatja vissza a Newcastle-i Egyetem munkatársainak fejlesztése, egy különleges navigációs rendszer.
Az Intelligens Közlekedés nevet viselő programban a fejlesztőcsapat érzékelők sorával szerelt fel egy elektromos autót, amelyet így valóságos mobil laboratóriumként használhattak. Céljuk az volt, hogy felmérjék az idős emberek vezetési szokásait, és megtalálják, hogy milyen helyzetek okozzák számukra a legnagyobb stresszt. Ennek megállapításához többek között szemmozgást követő érzékelőket használtak és értékelték stressz-szintjüket.
Az adatok elemzése után alakították ki a Granny-Nav (Nagyi-Navi) elnevezésű navigációs rendszert, amely képes meghatározni az idősek számára legbiztonságosabb útvonalat - elkerüli például a fokozott figyelmet kívánó, nagyívben történő kanyarodást.
"Sok idősödő ember számára, főként akik vidéken élnek, a vezetés fontos szerepet tölt be a jövés-menés szabadságának megőrzésében, mert lehetővé teszi, hogy ne kelljen másokra támaszkodniuk" - magyarázta a BBC hírportáljának (www.bbc.co.uk) Phil Blythe, a Newcastle-i Egyetem intelligens közlekedési rendszerekkel foglalkozó professzora.
A teljes kutatási program, amelynek része ez a fejlesztés is, rá kívánja irányítani a figyelmet arra, hogyan segítheti a technológia közvetlenül az emberek mindennapi életét.
Kapcsolódó cikkek
- Hétmilliárd eurót különítene el az EB a Galileo műholdas navigációs programra 2020-ig
- Könyvfesztivál - Blog, hálózat, élet és filozófia: Csermely Péter könyvbemutatója
- Megkétszereződött a magyar kutatók rendelkezésére álló informatikai tárolókapacitás
- Táblagép vezérli a robotot - Elérkezik végre az áttörés? (2. rész)
- Táblagép vezérli a robotot - Elérkezik végre az áttörés? (1. rész)
- Itt a jövő 3D-s asztali számítógépe
- Vodafone Navigation Hungary: iGO primo alapokon
- Egyszerűbb, letisztultabb számítástechnikát ígér az IBM
- Robotok és hackerek az idei Simonyi konferencián
- Újgenerációs informatikai hálózat a NIIF-programban
Automobil ROVAT TOVÁBBI HÍREI
OMV: 2025 végéig országszerte elérhető lesz az ultragyors töltőhálózat
Országszerte 15 helyszínen már igénybe vehetőek az OMV új gyorstöltői. A társaság még idén megduplázza ultragyors töltéssel üzemelő töltőállomásai számát, 2025 végéig pedig közel 50 helyszínen összesen 80 villámtöltő pont működik majd az országban. A töltők legalább 100 kW teljesítmény leadására képesek, ami később több helyszínen akár a 200 kW-ot is elérheti, a hálózati kapacitás függvényében. Az OMV saját applikációt is fejlesztett a töltőkhöz, amiben most különleges akciókkal várja az autósokat.
Elektromobilitás: több mint egymillió töltőállomáshoz kínál hozzáférést a Bosch világszerte
Az elektromos autónk gyors, kényelmes és – ami a legfontosabb – bárhol rendelkezésre álló töltése: az elektromos autók vezetői számára világszerte mindez gyakran sokkal inkább vágy, mint valóság. A hatótáv és a költségek mellett a töltés az e-autósok egyik legfőbb gondja, ahogy az a Német Energia- és Vízgazdálkodási Szövetség (BDEW) tanulmányából is kiderül.
Kávét rendel majd az LG autós asszisztense, ha fáradt a sofőr
Az LG Electronics (LG) bemutatta a fejlett autóipari technológiai koncepciókat felvonultató Mobility Labworks sorozat legújabb tagját, a jövő önvezető autóiba szánt Digital Cockpit gamma elnevezésű megoldást. Az alfa és beta modellek tavalyi debütálása után ez a harmadik az innovatív digitális interfészek sorozatában, amelyek izgalmas bepillantást nyújtanak a mobilitás jövőjébe.
Rangos szabadalmi díjat nyert az LG innovatív megoldása
Valószínűleg minden autóvezető találkozott már azzal a szituációval, amikor egy komplex csomópontban, bonyolult kereszteződésnél, ismeretlen útvonalon a megszokottnál nagyobb kihívást jelent a tájékozódás, a továbbhaladáshoz szükséges távolságok vagy az irányok azonosítása. Az LG Electronics (LG) által kifejlesztett kiterjesztettvalóság-technológia (AR) éppen erre kínál megoldást, mégpedig úgy, hogy az autóba épített kijelzőn egyértelmű, az irányokat mutató, könnyen értelmezhető utasításokat, illetve különböző vezetési forgatókönyveket jelenít meg 3D-s grafikák generálásával.
Chery Group: Budapest–Róma egy feltöltéssel
Egyetlen feltöltéssel akár a Budapest-Róma távolságot is megtehetik majd az elektromos autók a Chery Group új akkumulátor-technológiájának köszönhetően. Az újdonságot a már itthon is kapható OMODA 5 gyártója az idei innovációs konferenciáján mutatta be.