Egyesülő informatikai szigetek
Hatékony IT-rendszer kialakítása (I.)
Problémát okoz egy új felhasználó jogosultságainak felvitele a különböző szerverekre, és sérülhetnek a biztonsági előírások a sok jelszó megjegyezhetetlensége miatt. De többletmunkát okozhat bármely felhasználó jogosultságainak, erőforrás-használatának kigyűjtése. A legnagyobb gondot azonban a továbbfejlődés, az új szolgáltatások bevezethetősége jelenti.
Mivel ezek a gondok sok felhasználót érintenek, a fejlesztők felkínálják a megoldásokat is, amelyek közül kiemelkedően jól használhatók a Novell Integrált Vállalati Rendszerének alkotóelemei.
Egy nagy kiterjedésű hálózat rendelkezésre állásának állandó biztosítása nem túl jelentős munkával elérhető. A hálózati eszközök felügyelete, a hálózati forgalom ellenőrzése, a vírusok elleni védekezés mind megoldandó feladat. A hálózatmenedzsment-szoftverek - mint például a Novell ManageWise vagy a ZENworks termékcsalád - e funkciók implementálásával egyrészt maximális hálózati megbízhatóságot nyújtanak, másrészt az általunk gyűjtött statisztikák révén rendszerünk hangolhatóvá válik, így lehetővé teszi hálózati befektetéseink optimális és teljes kihasználását. A különböző menedzsmentprogramok egységes vállalati hálózat esetén képesek automatikusan felderíteni a cég összes szerverének ezerféle hibáját, lehetőséget nyújtanak különféle küszöbértékek beállítására, és riasztanak, ha a rendszer ezeket az értékeket túllépi. A ManageWise a NetWare- és Windows NT-szerverek átfogó felügyeletét nyújtja.
A szerverfelügyelet esetén hasznos funkció lehet még a szerverekre kerülő alkalmazások, kiegészítő programok automatikus telepítése. A ZENworks for Servers automatizálja ezt a feladatot, valamint segít a különböző adatállományok, szoftverdisztribúciós könyvtárak vállalaton belüli elterjesztésében. A program a központi telephely szervereire egyszer felmásolt anyagokat automatikusan szinkronizálja a többi telephely szervereivel. Ez a szinkronizáció a rendelkezésre álló sávszélességet takarékosan használva, tömörítve, meghatározott időpontokban küldi át a frissítéseket.
A felhasználói azonosítók, jogosultságok kezelésének leghatékonyabb módja, ha ezeket a paramétereket csak egy helyen kell nyilvántartanunk, felügyelnünk - az NDS multiplatformossága révén ez megoldható. Az NDS Corporate Editon tartalmazza az NDS Solarisra és Windows NT-re írt változatát, így többé már nem szükséges a Solaris- és NT-felhasználók szerverenkénti, illetve tartományonkénti felügyelete. Az itt található felhasználók a szoftver telepítésekor automatikusan átkerülnek az NDS-be, a hozzáférési jogok hozzárendelődnek az ott esetleg már meglévő NDS-es felhasználói azonosítóhoz, és ettől kezdve minden hozzáférési jogot egy helyen, a Novell-címtárban lehet kezelni. A felügyelő programok folyamatosan ellenőrzik a teljes hálózatot és az asztali gépeket, értesítik a rendszergazdát, ha vírust találnak, s a fertőzésgyanús gépeket kizárják a forgalomból a vírusok eltávolításáig.
A ZENworks esetében a felügyeleti funkciók közé tartozik többek között az egyes alkalmazások indítása a távoli gépen, a képernyőátvétel, a fájlmásolás, valamint a szoftverfelügyelet. A ZENworks révén a különböző alkalmazások egyszerűen telepíthetők, a verziók frissíthetők és szabványosíthatók. Egy-egy új alkalmazás telepítésekor nincs többé szükség arra, hogy a rendszergazda floppy- vagy CD-lemezekkel gépről gépre végigjárja a céget, és egyenként installálja az alkalmazásokat. Mivel már kialakítottuk NDS alapú hálózatunkat, nincs más dolgunk, csak az adott programot hozzárendelni azokhoz a felhasználókhoz, akik alkalmazzák a szoftvert (például a pénzügyi osztály munkatársai a könyvelőprogramot használhatják), és a ZENworks a következő bejelentkezéskor vagy egy általunk megadott másik időpontban telepíti a szükséges modulokat a munkaállomásokra.
Ha rendelkezésre áll egy egységes hálózat, akkor összegyűjthetjük a hálózat adatait. A ZENworks segítségével átfogó hardver- és szoftverleltár készíthető hálózatunk minden PC-jéről. A hardverleltár szabványos (DMI alapú), így a hardvergyártók által "közölt" speciális többletinformációk is a leltár részévé tehetők. A ManageWise-ban megtalálható hálózatfelügyeleti funkció révén a fizikai kábeleken zajló forgalom és az esetleges hibák figyelése mellett az összes aktív és paszszív eszköz menedzsmentje megoldható. A hálózatmenedzsment-programok folyamatosan követik a hálózat különböző szegmenseinek forgalmát, és riasztanak, ha a hibás csomagok aránya meghaladja a beállítható küszöbértéket. A begyűjtött forgalmi adatok alapján kideríthetők hálózatunk esetleges szűk keresztmetszetei, így könnyen tudunk javaslatot tenni a rendszer átszervezésére, újraszegmentálására vagy esetleges bővítésére.
A hálózatmenedzsment új iránya a Directory Enabled Networking (DEN). A legfontosabb hálózati cégek dolgoznak azon, hogy egy szabványos címtárral integrálva hogyan lehet a hálózatfelügyeletet hatékonyabbá tenni. Ennek keretében a hálózati címek kezelése, a leltárinformációk, a használat prioritásai és a Quality of Service szolgáltatások mind címtárintegrálttá válnak.
***
Háromrészes sorozatunkban egy képzeletbeli, de felépítését tekintve általánosan jellemző vállalat IT-rendszerét mutatjuk be, és modellt adunk arra is, hogy egy különböző problémákkal, szűkös keresztmetszettel küzdő társaság hogyan korszerűsítheti informatikai struktúráját a Novell termékeinek segítségével.
Képzeletbeli vállalatunk budapesti székhellyel, két gyárral, négy kereskedelmi irodával és több mint 2000 felhasználóval rendelkezik. Az irodákban egy-egy NetWare 4.11-es lokális hálózat mellett egy DOS-os alkalmazás működik a forgalom és a raktárkészlet követésére. Az alkalmazás az adatokat a szerveren tárolja, egy adatbázisban. A napi forgalomról készült riportot minden éjjel modemen keresztül áttöltik a budapesti irodába, ahol egy mainframe-es alkalmazás kiértékeli azt, és a vállalatvezetés e riportok alapján hozza meg a cég működését meghatározó stratégiai döntéseket. A gyárakban speciális, a gyártást vezérlő programok futnak Unix-környezetben. Mind a gyárakban, mind a központban a különböző részlegek fájl- és nyomtatómegosztási igényeit különböző verziójú NetWare-szerverek elégítik ki, és a központban egy NT-szerveren intranetes funkciók tesztelésével is foglalkoznak.
A meglévő rendszer megbízható, működésével sokat tett a vállalat piaci sikereiért, de a cégvezetés egy korszerűbb, új funkciókat is biztosító, a teljes vállalatot átfogó, globális informatikai rendszer kiépítését tűzte ki célul. Először is a vállalaton belüli kommunikációt kívánta javítani a számítógépes rendszer felhasználásával. Meg kívánta oldani, hogy a gyáregységek vezetői is hozzáférjenek a központban futó alkalmazásokhoz, illetve az ezek által generált adatokhoz, ezzel is segítve a gyártással kapcsolatos szervezeti döntéseket. Ezen adatok és alkalmazások használatával a vállalatvezetés munkájába jobban be tudnak kapcsolódni a vidéki irodák vezetői is, ami a helyes döntések meghozatalát és ezzel a cég piaci versenyképességét segíti elő.
Ezeket a célokat a cég a különböző telephelyek összekötésével, egy egységes hálózat kialakításával oldotta meg. A vállalat teljes egészére kiterjedő hálózat használatával minden alkalmazás és adat elérhetővé válik a cég teljes területén, függetlenül attól, hogy melyik telephelyen dolgozik az adott kolléga. Egy ilyen, egész vállalatot átfogó rendszer kiépítése nem kis feladat, komoly tervezést igényel. A hálózatot úgy kellett megtervezni, hogy tükrözze a felhasználók, felhasználói csoportok igényeit, ki mit használ, milyen információkat akar elérni, és egyúttal figyelembe vegye azt is, hogy a vállalat több telephelyes, és a különböző helyek közötti kapcsolatokat átviteli kapacitás és költség szempontjából is optimalizálni kell.
A következő részben a lehetséges fejlesztéseket írjuk le, míg a harmadik folytatásban a jövő lehetőségeit próbáljuk felvázolni.
Kapcsolódó cikkek
- Hazai cég fejleszt a Lufthansának
- Modernizálta informatikai rendszerét a Dunaferr
- Több százezer diák, szülő és munkatárs biztonságos személyazonosság-kezelése egy Novell rendszerben
- A NORG fejleszt az MFB-nél
- Az Espirit az SAP-t választotta
- Alerant: globális erőforrás menedzsment rendszer az AstraZenecánál
- IND Group: iráni üzlet, magyar siker
- A CODA gépjármű-aukciós házzal lép szerződésre
- Új rendszer-menedzsment eszköz a Delltől
- BorsodChem: Nagyszabású informatikai fejlesztés a HP segítségével
TECHXPO 2024: Már közel 360 ezren töltötték le a Digitális Állampolgár mobilalkalmazást
Megnyitotta kapuit a TECHXPO 2024, Közép-Európa legnagyobb tech csúcstalálkozója Budapesten. A négynapos rendezvény fajsúlyos nemzetközi konferenciaprogrammal indult, melynek nyitóelőadását Rogán Antal, a Miniszterelnöki Kabinetirodát vezető miniszter tartotta a Digitális Állampolgárság témájában. Előadott még a konferencián többek között Gerd Leonhard, a világ TOP 10 jövőkutatóinak egyike, Hong-Eng Koh, a Huawei Technologies globális közszolgálati iparági vezető kutatója, illetve Bojár Gábor, a Graphisoft alapítója is.
A Tenstorrenttel közösen fejleszti mesterségesintelligencia-megoldásait az LG
Az LG Electronics (LG) és a Tenstorrent bejelentette, hogy kibővítették együttműködésüket, amelynek célja a globális piacra szánt SoC-k, (System-on-Chips, azaz egylapkás rendszerek) fejlesztése. A partnerség révén az LG célja, hogy tovább bővítse a termékeihez és szolgáltatásaihoz használt AI-chipek tervezésében és fejlesztésében rejlő lehetőségeket. A vállalat elkötelezett az AI-alapú innovációk előmozdítása mellett, különösen a háztartási készülékek, az okosotthon-megoldások, valamint a jövőbeli mobilitási és kereskedelmi fejlesztésének területén.
Franciaországban már a mesterséges intelligencia deríti fel a villanyóraleolvasási hibákat
Az ENEDIS, Franciaország villamosenergia-hálózati elosztója az SAP Signavio Process Mining és az SAP Business AI megoldásait választotta annak érdekében, hogy automatizálja a mérőleolvasások során észlelt anomáliák megoldását, és megbízható számlázást garantáljon mintegy 600 000 üzleti ügyfelének.
A Vezetők között a Schneider Electric az e-autók töltését menedzselő megoldások piacán
A Vezető megoldásszállítók közé sorolta az IDC kutatócég „MarketScape: Worldwide Electric Vehicle Charging Management Solutions 2024 Vendor Assessment” elemzése a Schneider Electricet az elektromos járművek töltését menedzselő rendszerek piacán. A vállalat megoldásai átfogó töltőinfrastruktúra-kezelést biztosítanak a skálázhatóságra, a megbízhatóságra, a biztonságra és a felhasználói élményre összpontosítva.
Rébuszok helyett kézzelfogható megoldások a NIS2 fejtörőhöz
Nagy érdeklődés övezte a Gábor Dénes Egyetem NIS2 konferenciáját. Ennek egyik oka a téma aktualitása, hiszen a kiberbiztonság szavatolása kötelező törvényi előírás az érintett vállalatok részére. A másik ok, hogy kevés az egész folyamatot átfogó és bemutató esemény, amely nemcsak a NIS2 irányelvben meghatározott jogszabályi előírásokat mutatja be és értelmezi, hanem kézzelfogható, gyakorlati megoldásokat is kínál a vállalatok részére.