Intelligensebb vállalatirányítás: a gyártóvállalatok vezetői léptek a leggyorsabban
A gyártóvállalatok vezetői rohamtempóban térnek át az intelligens cégvezetésre, a vállalatirányítási rendszerekhez kapcsolódó projektek 28 százaléka náluk zajlik − áll a TEC jelentésében. Magyarországon azonban nem az intelligensebb megoldások, hanem a költségmegtakarítási lehetőségek gerjesztik a váltást.
Amikor 2008-ban kitört a gazdasági válság, a cégek bármi áron lefaragták kiadásaikat, és az egyik leginkább érintett terület a vállalatirányítás volt. Most, hogy a globális gazdaság kezd helyreállni és új intelligens megoldások jelentek meg, mind többen cserélik le irányítási rendszereiket − idézi a Technology Evaluation Centers (TEC) friss piackutatását a közép-európában vállalati megoldásokkal foglalkozó LLP Dynamics magyar ügyvezetője. Czermák András kiemelte, a TEC által 2011 októbere és 2012 márciusa között vizsgált 4500 projekt tapasztalata alapján a gyártóvállalatok állnak az első helyen, náluk zajlik a projektek 28 százaléka.
Kapcsolódó cikkek
- SAP: HANA újdonságok
- Átszabta ERP-rendszerét a Microsoft
- Hatékonyabb ügyfélszolgálat és kintlévőség-kezelés válság idején
- StruxureWare Data Center Operation Suite 7.1: Rugalmas vállalati folyamatmenedzsment
- Komplex kisvállalati programcsomag a Novelltől
- Felhőből jön a kisméretű cégek vállalatirányítási rendszere
- Mezőgazdasági integrált informatikai rendszert fejlesztett a Humansoft
- Számítógépes munkaidő-beosztás a MÁV-nál
- Tenisz Szövetség-SAP: IT rendszer váltja a papír alapú adminisztrációt
- Magyar kisvállalati SAP bevezetés lett a régió egyik mintája
Megoldás ROVAT TOVÁBBI HÍREI
Siemens Xcelerator: az Eplan és a Siemens zökkenőmentes adatátvitelt tesz lehetővé a gépgyártásban
A Siemens és az Eplan hatékonyabbá teszi a tervezési és gyártási folyamatokat a gépeket és gyártósorokat építő ügyfeleik számára.
A Z-generáció tudja milyen munkahelyet szeretne
Az önérvényesítés, a munkahelyi környezet, az anyagiak, a társas kapcsolatok, valamint a kreativitás, illetve a szellemi ösztönzők azok a legfőbb munkaértékek, amelyek a STEM pályára lépő Z-generációs fiatalok számára meghatározóak a leendő munkahelyük kiválasztásában és az ottani megmaradásukban – derül ki a Becsei Lilla pályaorientációs szakember friss, országos, reprezentatív kutatásából, amit az Együtt a Jövő Mérnökei Szövetséggel együttműködésben készített el a 12. osztályos magyar tanulók körében.