Földi szimulációs holdjáró a a Puli csapattól
A Puli Space csapat földi szimulációs tesztrovere lassan elnyeri végső formáját, és bemutatkozik a nagyközönségnek. Nagy elismerés, hogy a rovert beválogatták az ÖWF (Osztrák Űrfórum) MARS2013 Mars-szimuláció kísérletsorozatába, ahol a marokkói sivatagban kell majd bizonyítania. A Puli Space ismeretterjesztő tevékenysége is elismerésben részesült, blogjukat választotta a Goldenblog zsűrije az idei év legjobb szakértői blogjának.
Az Iteráció 2 munkanéven futó földi tesztrover a következő nagy lépés a Puli Hold felé vezető útján, a Google Lunar X PRIZE kihívás keretében. Ez az első prototípus, amellyel a gyakorlatban lehet tesztelni a csapat mérnökeinek innovatív megoldásait a terepen való mozgástól az áramellátásig és a kommunikációig. A rover az ősz folyamán számos teszten esik majd át, például különböző terepviszonyokkal kell megküzdenie, amíg elnyeri végső formáját. A kíváncsiabbak már majdnem kész állapotában is találkozhattak vele a Jövő Hídján, és ott lesz a Kutatók Éjszakáján, 2012. szeptember 28-án, Budapesten, a TIT Planetárium körfolyosóján is. Ugyanaznap a csapat vezetője és alapítója, Dr. Pacher Tibor a Pozsonyi Magyar Intézetben fogja bemutatni a Puli Space csapat terveit a határon túli érdeklődőknek.
A földi szimulációs tesztroverre a legnagyobb megpróbáltatás 2013. februárjában vár. Nagy elismerésül szolgált a csapatnak, hogy a rovert beválogatták az Osztrák Űrfórum (ÖWF) által szervezett, MARS2013 kísérletsorozatba. A MARS2013 egy egy hónapon át tartó, szimulált marsi küldetés, amely során számos kísérletet hajtanak végre a marokkói sivatagban. Bár a Puli nem a Marsra, hanem a Holdra készül, ez egy nagyon jó alkalom a csapat mérnökei számára, hogy a rover stabilitását és megbízhatóságát teszteljék. A csapattagok itthonról irányítják majd a rovert, sztereó kamerák segítségével fogják feltérképezni a környezetét és meghatározni az útvonalát – épp, ahogy a Hold esetében is tervezik.
A mérnöki munkán túl a Puli a kezdetektől nagy hangsúlyt fektetett az ismeretterjesztésre is, és nagy örömére szolgált a csapatnak, hogy nemrégiben ezen a téren is elismerésben részesült. A Puli Space magyar nyelvű blogját (pulispace.blog.hu) választotta a Goldenblog verseny zsűrije 2012 legjobb szakértői blogjának. A blog szerzője, Huszta Krisztián számos témát dolgozott fel, a Google Lunar X PRIZE verseny hátterétől a csapat hírein át az Apollo asztronauták és Hold-missziók történetéig.
A földi tesztrover további fejlesztéséhez, teszteléséhez, illetve a már űrbéli viszonyokra is felkészített következő prototípus fejlesztéséhez továbbra is nagy szüksége van a Pulinak támogatókra. A Puli Hold-misszióját és ismeretterjesztéssel kapcsolatos elképzeléseit bárki támogathatja a legkisebb, ezer forintos felajánlással a Kis Lépés Klub tagságával, komolyabb felajánlással pedig a Puli Indítóállás közösség tagjaként, vagy egyéb szponzoráció formájában.
Kapcsolódó cikkek
- Kutatók éjszakája - A csodálatos univerzumról és a 2012-es "világvégéről" a Planetáriumban
- A Dell is segítséget nyújt a NASA legújabb Mars-küldetéséhez
- Az első magyar műholdról az űrtáborban
- Magyar lány a világ első közösségi műholdjának felküldői között
- A világ legnagyobb felbontású kamerájával működik a távcsőóriás
- Masat-1: Változatlanul jól érzi magát az első magyar műhold
- Masat-1 - Idejének negyedét a Föld árnyékában tölti az első magyar műhold
- Masat-1 - Az első magyar műhold a Föld árnyékában halad pályája egy részén
- Az űr- és az autóipar eszközeinek tesztelésére is alkalmas a magyar laboratórium
- Távérzékelési központot nyit az ENSZ a gyöngyösi főiskolán
E-világ ROVAT TOVÁBBI HÍREI
Most is a Debreceni Egyetem a legjobb választás
Megjelent az online általános felsőoktatási felvételi tájékoztató, melyben a Debreceni Egyetem valamennyi jövő szeptemberben induló képzése, köztük hét új mesterszak is megtalálható. A Debreceni Egyetem jövőre is az ország legszélesebb képzési kínálatával várja a felvételi előtt állókat.
Siemens Xcelerator: az Eplan és a Siemens zökkenőmentes adatátvitelt tesz lehetővé a gépgyártásban
A Siemens és az Eplan hatékonyabbá teszi a tervezési és gyártási folyamatokat a gépeket és gyártósorokat építő ügyfeleik számára.
A Z-generáció tudja milyen munkahelyet szeretne
Az önérvényesítés, a munkahelyi környezet, az anyagiak, a társas kapcsolatok, valamint a kreativitás, illetve a szellemi ösztönzők azok a legfőbb munkaértékek, amelyek a STEM pályára lépő Z-generációs fiatalok számára meghatározóak a leendő munkahelyük kiválasztásában és az ottani megmaradásukban – derül ki a Becsei Lilla pályaorientációs szakember friss, országos, reprezentatív kutatásából, amit az Együtt a Jövő Mérnökei Szövetséggel együttműködésben készített el a 12. osztályos magyar tanulók körében.
Az LG 2025-ös QNED evo termékcsaládja jelentős technológiai fejlődésen ment át
Az LG Electronics (LG) bemutatja a megújult, 2025-ös QNED evo termékcsaládját egy újonnan szabadalmaztatott, széles színskálát biztosító technológiával. A készülékek valódi 4K felbontású képet és akár 144 Hz*-es képfrissítési rátát tesznek lehetővé vezeték nélküli kapcsolódással, ultraalacsony késleltetéssel. Emellett a széria tagjai továbbfejlesztett mesterséges intelligencia alapú kép- és hangfeldolgozást, és személyre szabhatóságot biztosítanak a webOS 25-ön keresztül.