Ne féljünk az adatszivárgás elleni védelem bevezetésétől!
Hazai ügyféltapasztalatok és adatbiztonsági felmérés a CDSYS-től
A beszélgetés során Egerszegi Krisztián a CDSYS ügyvezetője kérdezte Biró Gabriellát, az UniCredit Bank Hungary, Mihály Tamást a CIB Bank, Nagy Sándort korábban a Banco Popolare Hungary és Niklai Norbertet az E.ON Hungária képviselőit tapasztalataikról a cégüknél bevezetett adatszivárgás elleni védelmi megoldásról.
Már a beszélgetés elején kiderült, hogy több helyen előfordultak biztonsági incidensek, amelyek szükségessé tették egy DLP megoldás bevezetését, de volt olyan vállalat, ahol a már meglévő jó biztonsági szintet akarták továbbfejleszteni. A kiválasztás során az intézmények képviselői technikailag és szakmailag is meggyőződtek, hogy az ajánlott megoldás megfelelően működik saját vállalati környezetükben és valóban képes felderíteni és megoldani a problémás eseteket.
A bevezetések során a munkavállalók belső ellenállását is kezelni kellett, illetve a jogi és szabályozási feltételek betartására is kiemelt figyelmet kellett szentelni, de a vállalatok hamar felismerték, hogy hasznos megoldást kaptak.
A vállalatok képviselői megemlítették, hogy nem kell félni egy adatszivárgás elleni megoldás bevezetésétől, 3-6 hónap alatt komoly és jól látható eredményeket lehet vele elérni, kevés erőforrással és napi 1-4 óra ráfordítással hatékonyan üzemeltethető a DLP megoldás akár egy több ezer fős szervezetnél is. A résztvevők egyetértettek abban, hogy az adatszivárgás elleni védelem bevezetésének eredményeképpen mindegyik vállalatnál jelentősen javult a biztonságtudatosság, jobban figyelnek az alkalmazottak a szabályok betartására, a kockázatokat és esetleges biztonsági problémákat mindenhol sikerült tényszerűen bemutatni a vezetés számára, illetve volt ahol súlyos biztonsági incidenseket is sikerült megelőzni.
Pozitív mellékhatásként a DLP megoldás hozzájárult a nem megfelelően működő IT megoldások problémáinak felismeréséhez, illetve a nem üzleti tevékenységek és eszközhasználat visszaszorulása miatt teljesítményjavulást is tapasztaltak a vállalatoknál.
A beszélgetés végén Egerszegi Krisztián mindenkinek a prevenciót javasolta: „Ne féljünk a DLP megoldás bevezetésétől, mert ahogy a példák is mutatják könnyen meg lehet csinálni és már rövid távon is bőven megtérülnek a ráfordítások.”
A rendezvény szakmai workshopján a CDSYS szakértői demók segítségével mutatták be a Symantec DLP szoftverének újdonságait, valamint a Mobil Device Management (MDM) és a Mobil Application Management (MAM) védelmi megoldásokat és mobil titkosítási lehetőségeket működés közben.
A konferencián az adatszivárgás elleni felmérésről az ügyvezető elmondta: „Jelenleg ebben a témában elérhető felmérések általában külföldi adatokon alapulnak, amelyek nem ültethetőek át teljes egészében a hazai környezetre. Ennek a hiánypótló szakmai felmérésnek a célja, hogy a hazai viszonyokról kapjunk egy olyan átfogó képet, amely mindenkinek releváns és használható lesz, akár benchmarking célokra is. Bízunk benne, hogy az idei felmérés, a 2012 végén megvalósított első DLP kutatás (https://www.cdsys.hu/hirek/?article_hid=125) folytatásaként, újra hasznos eredményekkel fog szolgálni.”
Az online felmérés itt érhető el: https://www.surveymonkey.com/s/CDSYS2013
Kapcsolódó cikkek
- A szerbiai NATO-bombázás volt az egyik első kiberháború
- Távoli zárolás funkció az Android Eszközkezelőben
- Több ezer gyereket oktattak a biztonságosabb internethasználatra
- Magyarországot is egyre több és egyre súlyosabb kibertámadások érik
- Óriási szerverfarmot létesített az NSA
- Nehezebb idők várnak a hazai hackerekre
- Új típusú kiberkémkedést leplezett le a Kaspersky
- Fortinet - VMware biztonsági szolgáltatások virtuális és fizikai hálózatokhoz
- A nethasználók saját maguk teszik megfigyelhetővé magukat
- Ha van pénzed és infrastruktúrád, uralod a kiberteret
Megoldás ROVAT TOVÁBBI HÍREI
Siemens Xcelerator: az Eplan és a Siemens zökkenőmentes adatátvitelt tesz lehetővé a gépgyártásban
A Siemens és az Eplan hatékonyabbá teszi a tervezési és gyártási folyamatokat a gépeket és gyártósorokat építő ügyfeleik számára.
A Z-generáció tudja milyen munkahelyet szeretne
Az önérvényesítés, a munkahelyi környezet, az anyagiak, a társas kapcsolatok, valamint a kreativitás, illetve a szellemi ösztönzők azok a legfőbb munkaértékek, amelyek a STEM pályára lépő Z-generációs fiatalok számára meghatározóak a leendő munkahelyük kiválasztásában és az ottani megmaradásukban – derül ki a Becsei Lilla pályaorientációs szakember friss, országos, reprezentatív kutatásából, amit az Együtt a Jövő Mérnökei Szövetséggel együttműködésben készített el a 12. osztályos magyar tanulók körében.