A volt miniszterelnök lánya miatt blokkolják a nyugati honlapokat Kínában

MTI Sajtóadatbank, 2013. november 15. 12:56

Több befolyásos hírportál és a Reuters hírügynökség kínai nyelvű oldala is elérhetetlenné vált pénteken, mert a hatóságok vizsgálatot folytatnak Ven Csia-pao volt miniszterelnök lányának a JPMorgan amerikai bankhoz kötődő kapcsolatai miatt.

A JPMorgan pénzintézet augusztus közepén került az amerikai hatóságok figyelmének a középpontjába, miután a The New York Times (NYT) napilap arra hívta fel a figyelmet, hogy jogellenes a cég foglalkoztatási gyakorlata. Az újság szerint a bank vezető kínai politikusok gyermekeit alkalmazta, illetve az ő vállalataikkal kötött üzletet, s a pozíciókért és szerződésekért cserébe állami tulajdonban lévő cégekkel való nyereséges üzletek biztosítását kérte, illetve befolyásos kapcsolataikra hivatkozva, piacon való jelenlétét erősítette.
 

Ven Zsu-csunak, a márciusban leköszönt kínai miniszterelnök, Ven Csia-pao lányának a cége 2006 és 2008 között állt üzleti kapcsolatban a JPMorgannal - állítja a NYT. A lap szerint az amerikai bank két év alatt összesen 1,8 millió dollárt fizetett a mindössze két embert foglalkoztató Fullmark nevű vállalatnak tanácsadói szolgáltatásokért. Egy bizalmas levél szerint a Fullmark az amerikai banknak többek közt az állami vasúti céggel, a China Railway Grouppal való üzleti együttműködésben segített. A miniszterelnök lánya nem saját nevét használta az ügyletek során, hanem - a kínai jogszabályok szerint törvényellenes módon - egy második személyazonosítót, és így Lily Chang néven volt ismert.
 

A The New York Times kínai és angol nyelvű honlapját tavaly óta blokkolják a szárazföldi Kína területén azt követően, hogy a lap átfogó cikket közölt Ven Csia-pao és családja anyagi helyzetéről. A Ven lányával kapcsolatos hírek napvilágra kerülése után pénteken a Reuters hírügynökség és a Wall Street Journal kínai nyelvű hírportáljai sem érhetők el, s ugyanígy a hongkongi South China Morning Post oldala is hibaüzenettel fogadja a látogatókat. A kínai sajtóban az esettel kapcsolatosan megjelent rövidke beszámolókat kivétel nélkül eltávolították az éterből, a miniszterelnököt és a lányát illető bejegyzéseket szintén törlik a cenzorok a kínai mikroblogokról.

Kulcsszavak: média cenzúra Kína

E-világ ROVAT TOVÁBBI HÍREI

„Mit lájkol a gyerek?” – A szülőket segíti az NMHH új kiadványa

A közösségi médiafelületek használata ma már a fiatalok mindennapjainak részévé vált, ezért a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság (NMHH) kiemelt figyelmet fordít az ezen felületek kínálta lehetőségekre és kockázatokra. 

2024. július 26. 16:32

Magasabb ponthatárok mellett több mint 4400 elsőéves jutott be a Széchenyi-egyetem minőségi képzéseire

Összesen 4409 elsőéves kezdheti meg tanulmányait a győri Széchenyi István Egyetemen szeptemberben. A ponthatárok a szakok jelentős részén emelkedtek a tavalyihoz képest, van olyan, amelyre 487 ponttal lehetett csak bejutni. Mindez azt mutatja, hogy felkészült hallgatók érkeznek az intézmény magas színvonalú képzéseire.

2024. július 26. 12:18

A HONOR 200 Pro és a mesteri fotózás: fejlődés a Studio Harcourt hagyatékával

Rengeteg ikonikus személyiség mögött ott rejlik egy olyan portré, amely nemcsak a személy lényegét ragadja meg, hanem az örökségét is megörökíti. A hírességektől a politikusokig a portrék alakították a történeteket és magáról az emberiségről alkotott képünket. 

2024. július 26. 10:07

Kövess minket a Facebookon!

Cikkgyűjtő

További fontos híreink

A kék halál képernyőn túl: miért ne hagyjuk figyelmen kívül a szoftverfrissítéseket?

2024. július 26. 13:59

Idén a fenntartható cégek tulajdonosait is díjazza az EY

2024. július 24. 13:59

Akár 50% időmegtakarítást jelenthet a PS szinte érintésmentes könyvelési megoldása

2024. július 16. 16:29

ESET kiberfenyegetettségi jelentés: egyre gyakoribb a mesterséges intelligencia és a deepfake a támadásokban

2024. július 5. 09:55