Hatalmas robbanásra készülhet az online bankpiac egy új EU-s rendelet miatt!
Hatalmas versenyre készülhetnek a klasszikus pénzintézetek a fintech cégeket és startupokat is helyzetbe hozó új EU-s rendelet miatt. Az első, új típusú szolgáltatást végző hazai fintech cég már meg is kapta a működési engedélyt az MNB-től. A vállalat technikai működéséhez szükséges PSD2 tanúsítványt a Netlock adta ki, elsőként Magyarországon.
PSD2: még kényelmesebb online bankolás
A PSD2 (Revised Payment Services Directive) vagyis a Pénzforgalmi Szolgáltatásokról szóló módosított EU-irányelv biztosítja a fintech cégeknek, hogy beépüljenek a klasszikus pénzintézetek és az ügyfelek között zajló online ügymenetbe, kommunikációba.
„Az új rendelet lehetőséget ad majd például arra, hogy egy fintech startup által fejlesztett alkalmazáson keresztül, egy helyen kezeljünk több, különböző banknál vezetett számláinkat, ellenőrizzük az egyenlegünket, indítsunk utalást vagy más műveletet. Leegyszerűsítve ez olyan, mintha különböző e-mail-címeinket egy közös fiókban kezelnénk. Ez kényelmesebbé és egyszerűbbé teheti az online bankolást miközben új és izgalmas versenyhelyzetet teremt a pénzügyi piacon” – magyarázza Somkuti András, a Docler Csoport elnöke, az e-aláírásokra és webes biztonsági hitelesítésre specializálódott NETLOCK ügyvezetője. “A változás biztonsági és szabályozási kérdéseket is felvet, ezért az új rendelet arra is kötelezi a pénzügyi szolgáltatókat, hogy 2019 második felétől egységes biztonsági protokollnak megfelelő tanúsítvánnyal lássák el weboldalaikat, és speciális, minősített bélyegző-tanúsítvánnyal hitelesítsék és tegyék ellenőrizhetővé az online tranzakciókat” – tette hozzá a szakember.
Új típusú online biztonság a pénzpiacon
A PSD2-rendelet miatt szükséges minősített webtanúsítvány egy olyan biztonsági hitelesítési protokoll, amely lehetőséget ad arra is, hogy a különböző vállalatok szabványos és ellenőrizhető módon kapcsolódjanak egymáshoz és az ügyfeleikhez. Ilyen tanúsítványt kizárólag minősített bizalmi szolgáltató adhat, amely uniós szinten is a legmagasabb biztonságot garantálja. “Magyarországon a NETLOCK az első bizalmi szolgáltató, amely megfelel az ellenőrző szervezetek szigorú előírásainak, és képes minősített, PSD2-irányelv szerinti weboldal-hitelesítő vagy bélyegzőtanúsítványt kibocsátani a pénzügyi szolgáltatást végző szervezeteknek. Ezek a tanúsítványok egyrészről garanciát jelentenek arra, hogy a szervezet valóban egy MNB-engedéllyel rendelkező, az adott pénzügyi szolgáltatás nyújtására felhatalmazott cég, másrészről technikailag is biztosítják a védelmet, a titkosított, hitelesített és utólag is ellenőrizhető online kommunikációt az érintett feleknek. Ez hasonlítható egy repülőtéri biztonsági kapuhoz, ahol átvilágítják az utasokat és ellenőrzik személyazonosságukat” – mondta el Somkuti András.
Az első hazai fintech szereplő már megkapta a PSD2-es tanúsítványt
Az első, NETLOCK által kiadott minősített PSD2-es tanúsítványt szerző magyar fintech vállalat – amelynek működését a Magyar Nemzeti Bank elsőként engedélyezte – az aggreg8.io számlainformációs szolgáltató. Az aggreg8 két szolgáltatást nyújt ügyfeleinek:
- A számlainformációs szolgáltatás keretében a felhasználó bankszámláinak tranzakciótörténetét egy online felületre képes szinkronizálni, ezáltal gyorsan és egyszerűen képes áttekinteni pénzügyi helyzetét.
- Az információ megosztási szolgáltatás keretében a felhasználók a szinkronizált adatokat (minden esetben egyedi felhasználás alapján) megoszthatják az aggreg8 erre szerződött üzleti partnereivel.
Pénzügyi adatok: új szolgáltatások, jobb ügyfélélmény, még nagyobb biztonság
A PSD2 célja a meglévő fogyasztói védelem növelése mellett elsősorban a verseny és innováció elősegítése a pénzügyi szolgáltatások terén. “A direktíva elősegíti a pénzügyi adatokhoz történő egyszerűbb és biztonságos hozzáférés biztosítását az európai fizetési piacon. Kiszélesíti a szolgáltatók piacát, új szereplőknek is lehetőséget ad arra, hogy a pénzügyi tranzakciós adatokhoz történő elektronikus hozzáférésen keresztül új, jobb és hatékonyabb szolgáltatásokat nyújtsanak ügyfeleiknek. Az Aggreg8 által nyújtott RegComp szolgáltatás segítségével az ügyfelek jelenleg 10 hazai banknál vezetett számlájuk tranzakciótörténetét oszthatják meg az aggreg8 szerződött partnereivel.” – mondta el Mudri György a Aggreg8 ügyvezetője.
Kapcsolódó cikkek
- A kiberkockázatok nagyobb veszélyt jelentenek, mint a katasztrófák
- Matt a kiberbűnözőknek öt lépésben
- Még a zavarba ejtő adatainkat sem töröljük a pendrive-jainkról azok kidobása előtt
- Magyar fejlesztés segítségével ismertetik meg a vállalatokkal a támadóikat
- A KÜRT tette biztonságossá a Fajbook.hu-t
- A digitális bűnözőknek 52 másodpercre van szükségük
- Így védi meg a tufa a személyes adataid!
- A kiberbiztonsági kérdéseket nem lehet szőnyeg alá söpörni
- Az idő pénz, különösen a kibervédelemben
- Dohos pincékből a felhőbe kerülhetnének a kórházi iratok
Megoldás ROVAT TOVÁBBI HÍREI
Világszerte elismert vezetőkkel indít úttörő mesterséges intelligencia szolgáltatást az EY Magyarország
Mesterséges intelligencia (MI, AI) tanácsadói központot hoz létre EY AI Confidence elnevezéssel az EY Magyarország. A terület élén az MI területének két globálisan is kiemelkedő alakja áll: Erik Slooten vezető partner és Dr. Tilesch György vezető MI-szakértő. A bejelentett központ a hazai és a Közép-Kelet európai vállalatoknak, valamint a közszférának átfogó MI-megoldásokat szolgáltat, beleértve a stratégiaalkotást és technológiai megvalósítást is.
Átadták Magyarország leghatékonyabb piaci alapú naperőművét Szihalmon
A sikeres próbaüzemeket követően elindult és a mai napon ünnepélyes keretek között átadásra került a heves vármegyei Szihalmon hazánk legmodernebb és egyben legnagyobb termelési hatékonyságú naperőműve. A 69 MWp teljesítményű erőmű telepítési célja is rendhagyó: a Solar Markt és a Green Cloud együttműködésében megvalósult beruházás az első olyan naperőmű Magyarországon, amelyet kifejezetten azért építettek, hogy a hazai vállalatoknak biztosítson zöldáramot, ezzel segítve a karbonkibocsátásuk csökkentését célzó zöld átállásukat. Az ünnepélyes rendezvényen beszédet mondott többek között Lantos Csaba, energiaügyi miniszter és Mécs Imre, a Solar Markt Csoport elnöke, a Green Cloud alapítója, társtulajdonosa.