Automatizált megoldások az egészségügyi szektorban

Jesper Sonne Thimsen, a Mobile Industrial Robots Közép- és Kelet-európai régiójának értékesítési igazgatója

forrás: Prím Online, 2020. május 18. 15:46

Napjainkban a világ kiemelt figyelmet fordít az egészségügyi szektorra, mely során górcső alá kerülnek a működési- és munkafolyamatok, valamint a kapacitások területe is. A munkafolyamatok optimalizálásának szükségessége azonban ebben a szektorban nem új keletű. Különféle iparágak – beleértve az egészségügyet is – gyártóvállalatai és intézményei autonóm mobil robotok segítségével szereznek versenyelőnyt a termelékenység és rugalmasság szempontjából egyaránt.

A manuális szállítási feladatok strapabíró, intelligens AMR-eknek való átadása optimalizálja a munkafolyamatokat. Így nem meglepő, hogy az egészségügyi szektor is kihasználja ezt a lehetőséget, és már számos példa áll rendelkezésre, melyek bemutatják az AMR-ek kórházakban, vagy egyéb egészségügyi intézetekben betöltött szerepét.  

 

Az AMR-ek biztonságosan dolgoznak az emberek közvetlen közelében, könnyen telepíthetők, és segítenek a vállalatoknak növelni működésük hatékonyságát. Az autonóm és együttműködő mobil robotok új generációja a befektetés gyors megtérülését biztosítja, amire gyakran kevesebb, mint egy év alatt sor kerül.

 

 

A kórházak üdvözlik az innovatív technológiákat

A dániai Zealand-i Egyetemi Kórháznak évi 400 ezer járóbeteg ellátására és 90 ezer páciens kórházi ápolására rendelkezik kapacitással. A kórház innovatív intézkedésekbe fektet be annak érdekében, hogy biztosítsa az intézmény zavartalan működését annak további bővülése során, ami kiterjed a modern technológia, például az autonóm mobil robotok (AMR-ek) telepítésére is. A felszereléshiány elkerülése érdekében korábban a kórház szolgáltató személyzete hetente intézett kiszállításokat a különböző osztályokhoz. Ez a manuális procedúra megterhelőnek bizonyult, nehéz súlyok emelésével járt, és sokat elvett az alkalmazottak értékes idejéből, így hát a kórház egy MiR100 AMR-t telepített, hogy naponta szállítson steril eldobható eszközöket a kórház öt osztályának. A robot hetente több mint 10 kilométert tesz meg, amivel növeli a kiszolgálás minőségét, minimalizálja a raktározáshoz szükséges helyet, lépéseket takarít meg, és megelőzi a készlethiányt. A MiR mobil robotjával a kórház javítani tudta munkafolyamatait, és minimálisra csökkentette a várakozási időket a gyakoribb és célzott kiszállításoknak köszönhetően. Az AMR munkája annyira pozitív fogadtatásban részesült, hogy a kórház már további hasonló feladatok automatizálását tervezi, például a gyógyszerek a kórházi gyógyszertárakból és laboratóriumokból való továbbszállítását.

 

 

Egy másik intézmény, az ugyancsak dániai Dél-Jütlandi Kórház egy MiR100 robotokból álló flottát alkalmaz vérminták és rákgyógyszerek szállítására. A munkatársak okostelefonon keresztül tudják magukhoz hívni az „Ejnar” névre hallgató robotot, és amikor megérkezik, ráhelyezik a szállítmányt, majd útjára küldik. A Dél-Jütlandi Kórház robotokért felelős igazgatója Poul Martin Møller így nyilatkozott az AMR-ekről: „Ejnar a kórházi környezet szerves részévé vált, és nem ritka azt hallani, hogy a páciensek egy „Szia, Ejnar!”-al köszöntik a MiR100-at, sőt, beszélnek is hozzá, amikor találkoznak vele a folyosón.”  Az önvezető járműveket a kórházakban általában arra használják, hogy alagsori folyosókon keresztül szállítsanak árut, viszont a kedvező megtérülés és az együttműködő robotok közvetlenül a kórtermekhez való gyógyszerszállításának pozitív tapasztalatai arra ösztönzik a Dél-Jütlandi Kórházat, hogy a jövőben kiterjessze a mobil kobotok ilyen módú alkalmazását.

 

 

Háttértámogatás az orvosi eszközök gyártása során

Nemcsak az egészségügyi intézmények, hanem az orvosi eszközök gyártószektora is alkalmaz AMR-eket, többek közt a speciális orvosi termékeket gyártó Argon Medical Devices is. Az orvosi eszközök gyártásának higiéniai követelményei miatt a személyzetnek védőfelszerelést kell hordania, amikor a tisztatérben dolgoznak, majd le kell venniük azt, amikor megkezdik az anyagok kiszállítását a gyáron belül, mindez pedig értékes órákat vesz el a munkaidejükből. Továbbá, az anyagok szállításának folyamata önmagában egy hozzáadott értékkel nem bíró feladat, ami nem vesz igénybe emberi döntéshozatali képességeket. Ezek a körülmények vezettek ahhoz, hogy az Argon egy MiR200 robotot telepítsen, amit a munkatársak mobiltelefonjukon keresztül tudnak vezérelni, és a tisztatér és a raktár között szállít eszközöket. Így értékes idő szabadult fel, mivel a tisztatérben dolgozó alkalmazottaknak ezután már nem kell miden alkalommal levenni a védőfelszerelést, amikor szállításra van szükség. Ezen felül a robot intuitív webes felhasználói felülete, valamint az a tény, hogy sem vezetékekre, sem mágnesekre nincs szüksége a működéshez, gyors és egyszerű üzembe helyezést tett lehetővé. Mindennek eredménye, hogy az Argon Medical Devices érintett személyzetét értékesebb feladatokkal tudja megbízni. A megtakarított idő egy teljes műszakban dolgozó alkalmazott munkaidejét tette ki, ami azt jelentette, hogy az Argon befektetése mindössze egy év alatt megtérült.

Megoldás ROVAT TOVÁBBI HÍREI

Együttműködésre lép a CETIN Hungary és a Pécsi Tudományegyetem

A független, integrált távközlési infrastruktúra-szolgáltató CETIN Hungary Zrt. és a Pécsi Tudományegyetem Műszaki és Informatikai Kara a jövőben három kiemelt területen működik együtt: a kiberbiztonsági szolgáltatások fejlesztésében, a kutatás-fejlesztési tevékenység színvonalának további emelésében, illetve az építőiparban egyre elterjedtebb és ismertebb építményinformációs modellezéssel (BIM) kapcsolatos kölcsönös tudástranszferben.

2024. április 23. 16:21

Bevállalós ötletekkel versenyeznek a Megoldások a holnapért döntősei

Kiválasztották a legjobb nyolc csapatot a Samsung és az EdisonKids Megoldások a holnapért kihívásán. A jövő oktatása, a fenntarthatóság és a közösségfejlesztés iránt elkötelezett fiatalok megkezdhetik a felkészülést a döntőre. A következő hetekben a csapatok elképzelésük prototípusát alkothatják meg és tesztelhetik működését a mentorok közreműködésével. A diákok a szakértők segítségével készülnek a végső, májusi megmérettetésre, ahol a három legjobb csapat összesen 6 millió forint összértékű Samsung készülékkel bővítheti egyéni és oktatási intézménye eszközparkját.

2024. április 23. 14:44

A boldog gyerekekből lesznek sikeres felnőttek

Több mint 600 támogatott, 105 diploma, 606 nyelvvizsga, 246 informatikai bizonyítvány. Csak néhány eredmény, amit a 19 éve működő Csányi Alapítvány és az általa mentorált fiatalok elértek. Az alapítvány valódi sikere a számok mögött, a személyes történetekben rejlik – hangzott el Zánkán az Alapítvány által szervezett idei Életút Fesztiválon április 20-án. A kiemelkedő informatikai és idegen nyelvi képzések mellett a végzett fiatalok a megszerzett kapcsolati tőkét, a közösség erejét tartják a legfontosabbnak. Nemcsak a Csányi Alapítvány nagykorú már, hanem egyre több mentoráltból vált olyan fiatal felnőtt, akik büszkén támaszkodhatnak az alapítvány segítségével megszerzett tudás mellett egymásra, „Csányisokra” is.

2024. április 23. 11:35

Állásbörzét és karrierfelkészítést tart szerdától a Corvinus

Több mint kétszáz állásajánlat közül lehet válogatni a Corvinus Egyetem idei karrierexpóján április 24-én és 25-én. Az eseményen részt vevők sok tippet gyűjthetnek karrierjük beindításához, kiteljesítéséhez is. Ebben nemcsak több tucat, corvinusos diplomával színes és sikeres életutakat bejáró szakember segít személyesen, de megtanulható a ChatGPT és a LinkedIn munkakeresői célokra optimalizált, profi használata is. 

2024. április 23. 09:57

Kövess minket a Facebookon!

Cikkgyűjtő

További fontos híreink

Ingyenes digitális platform segít a tanároknak és diákoknak az érettségire való felkészülésben

2024. április 20. 11:36

Itt a világ első, Swarovski kristályba ágyazott autós kijelzője

2024. április 10. 14:55

A csevegőprogramokat vizsgálta az NMHH

2024. április 2. 13:14

Megvannak az IAB 2023-as Legjobb szakdolgozat pályázatának nyertesei

2024. március 25. 15:50