A Huawei új technológiájával sokkal gyorsabban juthat el a szélessávú internet minden otthonba
A Távközlési Világnap keretében olyan új technológiát mutatott be a Huawei Technologies Hungary a győri Széchenyi István Egyetemen, amellyel az eddigieknél sokkal gyorsabban juthat el a szélessávú internet a háztartásokba.
Az akár 5G-alapon is működő AirPON a vezetékes és a vezeték nélküli technológiát ötvözve segíti a telekommunikációs szolgáltatókat abban, hogy egy adott kábelvégpontból vezeték nélküli technológiával juttassák el az internetet az otthonokba, középületekbe és ipari épületekbe – akár harmadára csökkentve a hálózat kiépítésének idejét. A technológia Magyarországon az elsők között jelenik meg idén Európában, s jövőre lesz széles körben alkalmazott technológia világszerte.
A száloptikás (fiber) kábelek kulcsfontosságúak a digitális korszakban, a gyors és megbízható internetkapcsolat biztosításával a gazdasági fejlődés motorjainak is tekinthetők – Magyarországon is fontos célkitűzés, hogy a szélessávú internet minden háztartásba eljusson. A pandémia következtében a home office is egyre elterjedtebbé vált, amihez fontos a stabil szélessávú internet és annak minél gyorsabb kiépítése.
A vezetékes hálózatok építése ugyanakkor pénz és időigényes folyamat, a helyszíni erőforrások hiánya miatt a távközlési szolgáltatók számos kihívással néznek szembe. Az egyik ilyen a távolság áthidalása, azaz, hogy a szolgáltató az optikai végződéstől (OLT, vagy Optical Line Terminal) eljuttassa az internetet az akár 10–20 km-re található a végfelhasználókhoz. Mindez időigényes folyamat is, mert az optikai kábelek telepítési engedélyének beszerzése akár 6-10 hónapig, a kiépítés pedig akár egy évig is eltarthat.
A Huawei egy olyan új technológiát mutatott be a Távközlési Világnap alkalmából a győri Széchenyi István Egyetemen (a világnaphoz kapcsolódó eseményeket itthon évek óta az egyetemen rendezik meg), amely megoldást kínál a problémára, és lehetővé teszi, hogy a szélessávú internet optikai kábeleken az eddigieknél sokkal gyorsabban és költséghatékonyabban épüljön ki és juthasson el az otthonokba, középületekbe és ipari épületekbe. A Huawei AirPON megoldásának egyik legfontosabb előnye, hogy a már meglévő vezetékes rendszer végpontját használja, majd onnan mikrohullámon – vezetékek és kábelek nélkül továbbítja az internetet, ezért kevesebb alkatrész és anyag szükséges a telepítéshez. A hálózat kiépítésének idejét pedig 70 százalékkal csökkentheti. A telepítéshez nincs szükség egy fix kültéri vagy beltéri dobozra, az egység akár a falra vagy a tetőn lévő antennákra, póznákra is felszerelhető. Az internetes letöltéseknél a késleltetést is tovább csökkenti az online tanulás, a játék vagy az irodai munka során.
„Magyarországon már több mint egymillió háztartásban érhető el szélessávú internet a Huawei hálózati eszközeinek segítségével” – mondta Colin Cai. A Huawei Technologies Hungary vezérigazgatója hangsúlyozta, hogy a Huawei a legmodernebb technológiákkal támogatja Magyarország digitális átállását. „Az AirPON a magyar infokommunikációs célok megvalósításához érdemben járul majd hozzá, hogy a digitalizáció minden magyar embert, vállalkozást, iskolát, egyetemet segíthessen” – tette hozzá a Huawei vezetője. Az AirPON technológiát, amelyet Törökország és Spanyolország után Európában harmadikként Magyarországon vezet be a vállalat, jövő évre várhatóan széles körben alkalmazott technológia lesz világszerte.
„Magyarországnak a társadalmi és gazdasági fejlődés, a versenyképesség fenntartása érdekében továbbra is prioritás a gyors, késleltetés nélküli adatátvitel, internet s ehhez mind a vezetékes, mind a vezeték nélküli technológiákra szükség van” – mondta Solymár Károly, az Innovációs és Technológiai Minisztérium digitalizációért felelős helyettes államtitkára a technológia bemutatóján. „Az AirPON technológia, felgyorsítja a gigabit társadalom kiépítését” – tette hozzá Solymár Károly.
Dr. Wersényi György, a Széchenyi István Egyetem Gépészmérnöki, Informatikai és Villamosmérnöki Karának dékánja arra hívta fel a figyelmet, hogy a Huawei-jel számos területen együttműködnek, akik a vállalat által biztosított infrastruktúrát használva korszerű tudást szerezhetnek. „Mindez növeli intézményünk vonzerejét, jól teljesítő végzőseink számára pedig lehetőség nyílik állást találni nemcsak a Huawei magyarországi leányvállalatánál, hanem globálisan, beleértve a kínai vállalat hatalmas beszállítói, együttműködői és végfelhasználói partnereit is” – fejtette ki a dékán.
Dr. Lukács Eszter oktatási rektorhelyettes kiemelte, hogy az egyetem célja világszínvonalú minőség elérése infrastrukturális, oktatási és kutatási területeken. „Intézményünk stratégiai célja globális láthatóságának növelése, amit szintén nagymértékben segítenek az olyan világszerte ismert nagyvállalati partnerek, mint a Huawei” – hangsúlyozta a rektorhelyettes.
Kapcsolódó cikkek
- 2035-re a telekommunikációs iparág bevételeinek 80%-a az 5G-hez kapcsolódik
- Az 5G kutatásában működik együtt a Magyar Telekom Csoport és a győri Széchenyi István Egyetem
- Az 5G által fenntarthatóbbá és környezetbarátabbá válik a világ
- Elindította Magyarország első, élő 5G-s ipari felhasználását a Huawei
- Jövőkutató: az 5G nélkül az emberiség elfelejtheti a jólétet
- Újabb hazai egyetemmel bővíti oktatási együttműködéseit a Huawei
- Közös képzéseket indít a Széchenyi István Egyetem és a Huawei
- Már 23 településen kínál gigabites 5G-t a Telekom
- Nemzetközi mérés igazolja: Biztonságos a Huawei 5G hálózata
- Évi hárommilliárd eurót bukna Európa, ha az 5G beruházásokban korlátoznák a Huawei-t
Megoldás ROVAT TOVÁBBI HÍREI
Innováció és élmény a pénzügyek világában – a K&H digitális megoldásai
Az Innováció és Kreativitás Világnapján érdemes elgondolkodni azon, hogyan alakítják át a legújabb technológiai fejlesztések a hazai pénzügyi szektort. A K&H Bank digitális újításai nemcsak rangos szakmai díjakat hoznak, hanem valódi, mindennapi segítséget is nyújtanak az ügyfeleknek – legyen szó online vásárlásról, koncertélményről vagy pénzügyi tudatosság fejlesztéséről.
Modern tanulási környezet a jövő pedagógusainak
Megújult a Széchenyi István Egyetem győri campusán található Apáczai Csere János Pedagógiai, Humán- és Társadalomtudományi Kar 253-as tanterme, amely mostantól korszerű STEAM-tanteremként szolgálja az oktatást.
ABB: Erős kezdés 2025-ben és folyamatos növekedési kilátások
Morten wierod vezérigazgató: „Az ABB erőteljesen indította a 2025-ös évet. Eredményeink szinte minden soron javulást mutatnak, pénzáramlásunk stabil, és megerősítjük korábban megfogalmazott kilátásainkat az évre vonatkozóan. Ugyanakkor nem hunyhatunk szemet a növekvő geopolitikai és gazdasági bizonytalanságok felett. Bízunk benne, hogy a portfóliónk aktív menedzselésével és a Robotika üzletág tőzsdére vitelével tovább tudunk értéket teremteni.”
Hogyan csökkentheti az adatközpontok energiafogyasztását egy magyar megoldás?
A digitális gazdaság alapját jelentő adatközpontok számára kínál energiahatékony megoldást a HeatVentors, az InnoEnergy portfóliójába tartozó magyar scale-up. Az általuk fejlesztett, saját szabadalmon alapuló intelligens hőakkumulátor alternatívát nyújt az adatközpontok növekvő energiaigényének kielégítésére. A rendszer -30 és +120 Celsius-fok között képes hosszú távon energiát tárolni, így akár évi 25%-ot meghaladó energiamegtakarítást is lehetővé tesz.