Orosz oligarchiáé lehet a szerb állami távközlési cég
Mihail Fridman ukrajnai születésű orosz oligarchia lehet a Telekom Srbija állami távközlési vállalat többségi tulajdonosa - jelentette pénteken a szerb kormányhoz közelálló forrásokra hivatkozva a Blic című belgrádi napilap.
A rendszerint jól értesült újság szerint egyedül az orosz milliárdos adná meg a cég eladásra kínált 51 százalékos tulajdonrészéért azt az árat - 1,4 milliárd eurót -, amelyet a szerb kormány kér.
Fridman a Forbes magazin tavalyi kimutatása szerint 12,7 milliárd dolláros vagyonával a világ 45. leggazdagabb embere. Az orosz üzletember érdekeltségébe tartozik a Telekom Srbija privatizációja iránt érdeklődő orosz VimpelCom távközlési vállalat.
A másik öt érdeklődő a Deutsche Telekom, a Telekom Austria, a török Turkcell, egy mexikói milliárdos, Carlos Slim érdekeltségébe tartozó América Móvil és az Orascom egyiptomi távközlési céget birtokló Vedder Investments holding.
A még ebben a félévben lebonyolítani tervezett tranzakció után a szerb állam a részvények 29 százalékával rendelkezne. A maradék 20 százalék az OTE görög távközlési vállalat tulajdonában van.
Hírek szerint fölmerült egy olyan megoldás is, hogy a szerb állam csak 31 százaléktól válna meg - és 49 százalékos tulajdonos maradna -, mert az OTE eladná a Telekom Srbijában birtokolt részesedését. Ez esetben viszont a szerb államhoz nem folyna be a tervezett 1,4 milliárd euró, amelyet pedig már beterveztek az idei szerb költségvetésbe.
A Blic a távközlési céghez közelálló forrásra hivatkozva azt írta, a szerb kormányon belül vannak, akik remélik, hogy mégsem orosz lesz a legnyereségesebb szerb vállalat új tulajdonosa, mert ez azt jelentené, hogy az olajipar után újabb stratégiai fontosságú iparág kerülne orosz kézbe. (Két éve a Gazprom orosz gázipari mamutvállalat olajipari részlege, a Gazpromnyeft a legnagyobb szerbiai benzinkúthálózattal rendelkező NIS kőolajipari vállalat többségi tulajdonosa.)
A Telekom Srbija a tulajdonosa az mt:s mobilszolgáltatónak, amely 5,9 millió előfizetővel piacvezető Szerbiában. A cégnek emellett összesen több mint egymillió mobiltelefon-előfizetője van a szomszédos Boszniában és Montenegróban.
A távközlési cég a legnyereségesebb szerb vállalat; tavaly átszámítva csaknem 130 millió euró volt az adózott eredménye.
Kapcsolódó cikkek
- Jó évet zárt és az idén és növekedést vár a Canon
- Közös vállalatot alapított a Lenovo és a NEC
- A Nokia profitja 21 százalékkal csökkent, piacot veszített
- Csökkent az AT&T nyeresége a negyedik negyedévben
- Több mint tízszeresére nőtt az Ericsson profitja
- A Telenornak fontos a kiszámíthatóság a beruházásai ütemezése miatt
- Stratégiai együttműködést írt alá a spanyol Telefonica és a kínai China Unicom
- Lenovo-NEC egyesülés a láthatáron
- Nőtt az AMD profitja a negyedik negyedévben
- A vártnál jobb eredményeket közölt a Google
Infogazdaság ROVAT TOVÁBBI HÍREI
EY: csak átmeneti a megtorpanás az elektromos autók piacán
Lassulás tapasztalható idén a tisztán elektromos, hibrid és plug-in járművek (EV) iránti globális kereslet növekedésében – derül ki az EY 28 ország 19 000 fogyasztójának megkérdezésével készült nemzetközi felméréséből. Az elektromobilitás előretörése miatt a megtorpanás várhatóan csak ideiglenes és a gyártók hamarosan újra növelhetik a kapacitásokat – emeli ki Szűcs Tamás, az EY autóipari iparági csoportjának vezető partnere.
Miért dugulnak be sorra a csomagautomata szolgáltatók? Ez az adat rámutat az okokra
Egyre népszerűbbek a csomagautomaták: idén már a webshopok közel háromnegyede kínálja ezt az átvételi módot, ami 12 százalékos növekedést jelent az előző évhez képest. Az egyre növekvő kereslet az egyik fő oka lehet a szolgáltatók kapacitásproblémáinak – állapította meg a Nagy Webáruház Felmérés.
A digitális technológiák jelentik a jövő oktatásának alapját
Okostanterem, szupergyors Wi-Fi és innovatív tárolási megoldások – többek között ezek a technológiai fejlesztések alakíthatják az egyetemi oktatás és -kutatás jövőjét. Az Óbudai Egyetem és a Huawei Technologies „Digitális fokozatváltás a felsőoktatásban” című közös rendezvényén a digitális oktatás legújabb trendjeit és a Huawei legfejlettebb megoldásait mutatták be, amelyek hatékonyabbá és interaktívabbá tehetik a tanulási környezetet. Az Óbudai Egyetemen már telepítési fázisban lévő Wi-Fi 7 hálózati technológia például négyszer gyorsabb adatátvitelt kínál, míg a mesterséges intelligencia és a felhőalapú megoldások a személyre szabott oktatást és nemzetközi kutatási együttműködéseket támogatják.
TECHXPO 2024: Már közel 360 ezren töltötték le a Digitális Állampolgár mobilalkalmazást
Megnyitotta kapuit a TECHXPO 2024, Közép-Európa legnagyobb tech csúcstalálkozója Budapesten. A négynapos rendezvény fajsúlyos nemzetközi konferenciaprogrammal indult, melynek nyitóelőadását Rogán Antal, a Miniszterelnöki Kabinetirodát vezető miniszter tartotta a Digitális Állampolgárság témájában. Előadott még a konferencián többek között Gerd Leonhard, a világ TOP 10 jövőkutatóinak egyike, Hong-Eng Koh, a Huawei Technologies globális közszolgálati iparági vezető kutatója, illetve Bojár Gábor, a Graphisoft alapítója is.
A Tenstorrenttel közösen fejleszti mesterségesintelligencia-megoldásait az LG
Az LG Electronics (LG) és a Tenstorrent bejelentette, hogy kibővítették együttműködésüket, amelynek célja a globális piacra szánt SoC-k, (System-on-Chips, azaz egylapkás rendszerek) fejlesztése. A partnerség révén az LG célja, hogy tovább bővítse a termékeihez és szolgáltatásaihoz használt AI-chipek tervezésében és fejlesztésében rejlő lehetőségeket. A vállalat elkötelezett az AI-alapú innovációk előmozdítása mellett, különösen a háztartási készülékek, az okosotthon-megoldások, valamint a jövőbeli mobilitási és kereskedelmi fejlesztésének területén.