Erősödő ellensúly az MS Office-szal szemben

forrás Prim Online, 2011. december 23. 08:37

A nyílt forráskódú és a nyílt dokumentumformátumot használó alkalmazások terjedésének egyik legnagyobb akadálya, hogy gyakran nem áll mögöttük erős szoftverminőség-biztosítási rendszer. Ezen a problémán segít a MultiRáció és öt konzorciumi partnerének az innovációs alapból támogatott nemzeti technológia projektje, amelyben egyebek mellett az ODF-et (Open Documentum Format) alkalmazó szoftverek minőségét erősítő megoldást dolgoztak ki.

A nyílt forráskódú és formátumú alkalmazások mindinkább teret nyernek nemcsak a magánfelhasználók számítástechnikai gyakorlatában, de az intézményeknél is. Az ODF formátumot használó, azzal kompatibilis programok − elsősorban szövegszerkesztők és Office jellegű szoftvercsomagok − , mint az OpenOffice.org, a Multiráció által gyártott EuroOffice, a LibreOffice, vagy az IBM Lotus Symphony programja − egyre jobban terjednek a különböző üzleti és kormányzati körökben.

Az ODF 2006 vége óta ISO szabvány is. Alkalmazását nemcsak támogatja az EU, hanem az intézményközi dokumentumcsere kötelező eleme. Több ország (Hollandia, Franciaország, Dél-Afrika, Brazília, stb.) törvényileg is előírta már alkalmazását, legutóbb pedig a NATO vette fel a kötelezően alkalmazandó dokumentumformátumai közé. A magyar kormány is kötelezővé kívánja tenni használatát az intézmények számára. A piaci nyomást jól mutatja, hogy 2009 óta az irodai alkalmazások piacán domináns Microsoft Office is támogatja.

Ebben a piaci környezetben látott hozzá a MultiRáció vezette hattagú konzorcium − más részfeladatok mellett − a szoftverminőséget célzó fejlesztéshez, amelynek tagja többek között az ELTE, a Sun helyébe lépő Oracle, a Szegedi Tudományegyetem és az IBM egyik legnagyobb hazai partnere, a Polygon Kft. is. A Polygon a fejlesztési tevékenységhez hardver- és tesztkörnyezetet adott, valamint a prezentációhoz és a közös munka megkönnyítéséhez létrehoztak egy portálfelületet, amelyen az elkészült elemzések eredményei online megjeleníthetők és megoszthatók a konzorcium tagjaival. Itt követhető például, hogy az OpenOffice.org egyes változatai között a hibák száma hogyan változott. Azt is vizsgálták, az új javítóprogrammal az IBM Lotus Symphony különböző, nyílt forráskódú verzióin kiszűrhetők-e a hibás kódrészletek, majd ezeket eljuttatták az anyavállalathoz javításra.

Az elkészült rendszer segíti az ODF alkalmazások mobil környezettel bővített, üzembiztos működését, költséghatékony fejlesztését és gyors piaci terjedését.

Első körben kiterjesztettük a monitorozó rendszer komponenseit, így hagyományos desktop, nagygépes és mobil környezet számára is használhatóvá vált − ismertette a munka egyes szakaszait a projektvezető. Dr. Banai Miklós ennek legfontosabb lépéseként a Python programnyelv integrálását jelölte meg. Ezt követte a hatásanalízis módszerek konvertálása, különösen az imperatív és objektumorientált nyelvekre már bevált elemzőmódszerek átültetése funkcionális nyelvekre, elsősorban az Erlang-ra koncentrálva.

Javítottak az eredeti OpenOffice.org kódminőségen, a kiigazított szoftvert pedig felkészítették a CMMI alapú minősítésre. Létrehozták az ODF-nek azt a változatot, amely a nagyobb és kisebb erőforrású (pl. mobil) platformokon egyaránt életképes és könnyű szerkeszthetőséget ad. Végül kifejlesztettek egy valós validálási környezetet, amelynek eredményét ismét visszavezették a szoftverbe, majd megteremtették a teljes átjárhatóságot az ODF és SOA környezetek között. Ez utóbbi segítségével az ODF dokumentumokkal dolgozó programok bármely vállalati környezetbe könnyen integrálhatók. A munkát a Nemzeti Kutatási és Technológiai Hivatal, majd utóda, a Nemzeti Innovációs Hivatal és a Nemzeti Fejlesztési Ügynökség is jelentős mértékben támogatta az innovációs alapból a TECH08 A2-SZOMIN08 pályázat keretében.

Szoftver ROVAT TOVÁBBI HÍREI

AI fotogrammetriával bővült az Artec Studio 19

A professzionális 3D szkenner megoldásokat gyártó Artec 3D bemutatta az Artec Studio, átfogó 3D szkennelő, adatfeldolgozó, reverse engineering és minőségellenőrzési célszoftver legújabb verzióját. Az AS19-et többek között széleskörű szkenner-integrációval, nagyobb teljesítménnyel és mesterséges intelligencia alapú fotogrammetriával fejlesztették, hogy még jobban megfeleljen a különböző iparágakból érkező szakemberek igényeinek. A szoftver egyik legizgalmasabb újítása, hogy már nemcsak 3D szkenek, de fényképek és videófelvételek alapján is képes 3D modellek létrehozására.

2024. november 24. 15:33

Kövess minket a Facebookon!

Cikkgyűjtő

További fontos híreink

Idén is keresi a digitális szakma női példaképeit az IVSZ és a WiTH

2024. november 22. 16:40

Huszadik alkalommal adták át a Hégető Honorka-díjakat

2024. november 21. 16:58

Hosszabbít ’Az Év Honlapja’ pályázat!

2024. november 19. 09:54

Törj be a digitális élvonalba: Nevezz ’Az Év Honlapja’ pályázatra!

2024. november 14. 16:36