Növekvő energia ár – hogyan hat a logisztikai piacra?
Az emelkedő energiaköltségek számos ágazatot érintenek, mivel a gáz-és villamosenergia nagy mértékű növekedése figyelhető meg. A logisztikai az egyik olyan iparág, ahol a legtöbb energiát használják fel az egyes berendezések. Egyre inkább új, költséghatékony alternatívára van szükség, de mik a lehetőségek? A QLM szakmai kitekintése.
A járvány okozta ellátási lánc zavarait még nem sikerült teljesen leküzdenie az iparágnak, az orosz-ukrán háborús helyzet pedig csak tovább nehezítette a helyzetet. A fa, a fém, a karton és a logisztikai iparágban jelentős alapanyagok többsége mellett a földgáz, az olaj és a villamos energia árainak növekedése is problémát okoz. A logisztikai cégeket elsősorban a raktározás során a hűtési, fűtési és a világítási rendszereken át érinti a probléma.
Kulcs: energiagazdálkodás
Az energiagazdálkodás kínálja a legnagyobb lehetőséget a jövedelmezőség javítására. Az új technológiák a hőmérséklet-szabályozás, az anyagmozgatás, a világítás és a vízgazdálkodás területén a raktári hatékonyság elengedhetetlen részei az energiafelhasználás szempontjából. A zöld, fenntartható energiatermelés kulcsfontosságú lehet a logisztikában, közép- és hosszútávon orvosolhatja az energia-válságot, továbbá pedig költséghatékonyabb megoldást nyújthat a logisztikai cégeknek.
„A gyakorlatban mit is jelenthet mindez? Például a hűtött raktárakban nagy mennyiségű áru van folyamatos mozgásban. Az ajtók vagy kapuk kinyitásakor hideg levegő távozik a hűtőtérből, és meleg, párás levegő jut be a hűtőtérbe. Ez rengeteg energiaveszteség. Az Egyesült Államok nem hűtött raktárai évente például átlagosan 6,1 kWh elektromos energiát és 14.150 joule földgázt használnak fel négyzetlábonként. Csak a világítás és a helyiségfűtés vagy hűtés a teljes energiafelhasználása körülbelül 76%-át teszik ki, így ezek a rendszerek kiváló energiamegtakarítási célpontok” – mondja Bérces Pál, a QLM cégcsoport tulajdonosa.
Automatizálás és LED
Jellemzően a gyártó-és raktárhelyiségek nyitott terek magas mennyezettel, gyakran nyitva hagyott szállító ajtókkal. Mindezek könnyen hőveszteséghez és energiapazarláshoz vezethetnek. Egy jelentés szerint a feldolgozóiparban számos vállalat 20 százalékot takaríthat meg fűtésszámláján (a teljes energiaköltség 4 százalékáig) a szükséges változtatások végrehajtásával. A szellőztetés viszont elengedhetetlen számos gyártási folyamathoz, éppen ezért érdemes ennél a berendezésnél is költséghatékony megoldásokat alkalmazni. A szellőztetőrendszer automatizálása nagyban befolyásolhatja az energiafelhasználást, hiszen csak akkor működik a rendszer, amikor valóban szükség van rá. Felesleges használata duplán pazarló lehet, mert a beáramló levegőt fel kell melegíteni.
A világítás az ipari vállalkozások energiaköltségének 10%-ért, a raktárakban pedig 65-95%-ért felelős. A LED lámpák rendelkeznek a legnagyobb hatásfokkal és a leghosszabb élettartammal is. A világítás berendezésének LED-ekre való cseréje akár 80%-kal költséghatékonyabb, mint a hagyományos izzók vagy a fénycsövek. De további előnye is van, többek között a kevesebb izzócsere a karbantartási költségeket is csökkenti, a LED-ek kevesebb hőt bocsátanak ki, ezáltal a hűtési számla is csökkenhet, valamint a lámpák szabályozhatók, így a raktár méretéhez és elrendezkedéséhez igazíthatók.
Egyre több vállalkozás kötelezi el magát az energiahatékonysági célok kihívásai mellett. A költségcsökkentés fontossága mellett a legtöbben tisztában vannak azzal, hogy milyen jó hírnévre tesz szert a szénlábnyom csökkentése és a vállalati társadalmi felelősségvállalás is.
Kapcsolódó cikkek
- Felelősséggel lép a következő évtizedbe a Raben Group
- Újabb németországi napi gyűjtőjáratot indított Magyarországról a Dachser
- Automatizálás a logisztikában – mit hozhat a jövő?
- Újabb lépés a fenntartható és biztonságos közlekedés felé
- A DACHSER először érte el a 7 milliárdos árbevételt
- Ma van a Logisztika Napja
- Az ABB és a Samsung közösen fejlesztenek holisztikus okosépület-technológiákat
- Már Romániába is 24 órán belül szállít a Dachser
- Azonos vágányon a Bexity és a Raben Group
- Az otthon termelt áram lenne a tökéletes alternatíva az energiafüggőségre?
Trend ROVAT TOVÁBBI HÍREI
A Vezetők között a Schneider Electric az e-autók töltését menedzselő megoldások piacán
A Vezető megoldásszállítók közé sorolta az IDC kutatócég „MarketScape: Worldwide Electric Vehicle Charging Management Solutions 2024 Vendor Assessment” elemzése a Schneider Electricet az elektromos járművek töltését menedzselő rendszerek piacán. A vállalat megoldásai átfogó töltőinfrastruktúra-kezelést biztosítanak a skálázhatóságra, a megbízhatóságra, a biztonságra és a felhasználói élményre összpontosítva.
Rébuszok helyett kézzelfogható megoldások a NIS2 fejtörőhöz
Nagy érdeklődés övezte a Gábor Dénes Egyetem NIS2 konferenciáját. Ennek egyik oka a téma aktualitása, hiszen a kiberbiztonság szavatolása kötelező törvényi előírás az érintett vállalatok részére. A másik ok, hogy kevés az egész folyamatot átfogó és bemutató esemény, amely nemcsak a NIS2 irányelvben meghatározott jogszabályi előírásokat mutatja be és értelmezi, hanem kézzelfogható, gyakorlati megoldásokat is kínál a vállalatok részére.
A digitális bankolás jövője: személyre szabott ügyfélélmény és új generációs technológiák
A Deloitte legfrissebb, Digital Banking Maturity 2024 kutatásának eredményeiből kiderül, hogy a COVID-19 járvány idején elindult digitalizációs folyamatok nemhogy nem lassultak, hanem új lendületet kaptak a bankszektorban az elmúlt évek során, alkalmazkodva az ügyfelek folyamatosan bővülő igényeihez. A fejlesztések fókuszában a funkciók mennyisége helyett, egyre inkább a személyre szabottság, az ügyfélélmény fokozása és a költséghatékonyság kapott hangsúlyt. Emellett a korábban elhanyagolt területek, például a digitális jelzálog is előtérbe kerültek.
OMV: 2025 végéig országszerte elérhető lesz az ultragyors töltőhálózat
Országszerte 15 helyszínen már igénybe vehetőek az OMV új gyorstöltői. A társaság még idén megduplázza ultragyors töltéssel üzemelő töltőállomásai számát, 2025 végéig pedig közel 50 helyszínen összesen 80 villámtöltő pont működik majd az országban. A töltők legalább 100 kW teljesítmény leadására képesek, ami később több helyszínen akár a 200 kW-ot is elérheti, a hálózati kapacitás függvényében. Az OMV saját applikációt is fejlesztett a töltőkhöz, amiben most különleges akciókkal várja az autósokat.
Nemzetközi szintre lép a karbonlábnyom-csökkentő magyar startup
Balogh Petya és az általa fémjelzett STRT Holding Nyrt., valamint két másik befektető látott fantáziát a digitális marketing tevékenységek, így a weboldalak és e-mail kampányok karbonlábnyomának csökkentésére specializálódott Carbon.Crane-ben. A világszinten naponta küldött 350 milliárd e-mail* és a 200 millió aktívan üzemelő weboldal** – a háttérben dolgozó szerverparkok miatt – egyre nagyobb, ráadásul egyre növekvő részét teszi ki a globális karbonkibocsátásnak, erre dolgozott ki egyedi megoldásokat a 100%-ban magyar tulajdonú és hazai alapítású startup. Az egyedi és innovatív szolgáltatásokat nemzetközi szinten is értékeli a szakma, amit legutóbb a MediaSpace Global Changemakers' Awards 2024 díjával ismert el.