24. alkalommal lehet jelölni a reáltárgyak legjobb oktatóit a Rátz Tanár Úr Életműdíjra
Az Alapítvány a Magyar Természettudományos Oktatásért 2024-ben is várja a jelöléseket a Rátz Tanár Úr Életműdíjra, amelyet immáron 24. alkalommal ítélnek oda olyan tanároknak, akik különösen sokat tettek a hazai reáloktatásért.
A 2000-ben alapított díj célja, hogy ráirányítsa a figyelmet a természettudományos oktatás fontosságára és köszönetet mondjon azoknak a tanároknak, akik elkötelezetten oktatják a jövő generációit. A rangos elismerésre diákok, szülők, illetve pedagógustársak is javasolhatják kiemelkedő teljesítményű tanáraikat, illetve kollégáikat. A pályázatra 2024. október 13-ig lehet leadni a jelentkezést.
Rátz László, a Budapesti-Fasori Evangélikus Gimnázium legendás tanára volt, aki tudása és kifinomult érzéke alapján felismerte a tehetséges diákokat és segítette az előmenetelüket. Leghíresebb tanítványai Neumann János és Wigner Jenő voltak. Pályája, tanári munkája ma is példa a pedagógusok számára. Az ő szellemisége él tovább a Rátz Tanár Úr Életműdíjban, amely a természettudományok terén kiválóan teljesítő tanárok munkáját méltányolja, hisz a hivatásukat szerető, tudásukat önzetlenül továbbadó oktatók nélkül a kitűnő adottságokkal rendelkező gyermekek nem kapnának iránytűt a kezükbe.
A Rátz Tanár Úr Életműdíjra azok a pedagógusok terjeszthetőek fel, akik legalább 10 éves tanítási tapasztalattal rendelkeznek a magyarországi közoktatás 5–12. évfolyamain, és matematikát, fizikát, kémiát vagy biológiát oktatnak vagy oktattak. A jelölés feltétele továbbá, hogy a pedagógus diákjai a fent említett tárgyak esetében országos és nemzetközi versenyeken kiemelkedő eredményeket érjenek el, illetve oktatóként jelentős támogatást nyújtson a hátrányos helyzetű és tehetséges diákoknak. A kimagasló oktató-nevelő tevékenység mellett kritérium még az aktív szerepvállalás az érintett reáltárgyakhoz kapcsolódó szakmai programok és versenyek kapcsán, a folyamatos önképzés és szakmai fejlődés, továbbá előnyként értékelendő a szaklapokban való publikáció, tankönyvek és tanítási segédletek írása. A szakmai feltételek mellett pedig elengedhetetlen, hogy a jelölni kívánt pedagógus hivatásának tekintse tanítványai nevelését, személyiségük fejlesztését, problémáik megoldásához segítséget nyújtson.
A díjra magánszemélyek, szakmai és társadalmi szervezetek, az ajánlott tanár tevékenységét jól ismerő kollektívák jelölhetik a pedagógusokat. A jelöléseket kizárólag online lehet leadni 2024. október 13-án éjfélig. Az életműdíjakat az Ericsson Magyarország, a Graphisoft és a Richter Gedeon Nyrt. által közösen létrehozott Alapítvány a Magyar Természettudományos Oktatásért Kuratóriuma ítéli oda 2001 óta, a Bolyai János Matematikai Társulat, az Eötvös Loránd Fizikai Társulat, a Magyar Kémikusok Egyesülete, valamint a Magyar Biológia Társaság, a Magyar Biokémiai Egyesület, a Magyar Immunológiai Társaság és a Magyar Genetikusok Egyesülete díjbizottságainak ajánlásai alapján. A személyenként, 2,5 millió forinttal járó Rátz Tanár Úr Életműdíjat idén is nyolc pedagógus kapja meg – két-két matematika, fizika, kémia, valamint biológia szakos tanár. A pályázati feltételekről és a jelölési folyamatról további információkat a díj weboldalán lehet megtalálni. A díj átadására várhatóan 2024 decemberében kerül sor.
Kapcsolódó cikkek
- Iskolai 3D nyomtató pályázat indult
- Együtt a korszerű oktatásért
- Újabb példaértékű pedagógusok vehették át a Rátz Tanár Úr Életműdíjat
- Több, mint egymillió forintot gyűjtött a Redmenta és a Brancs
- Idén is átadták Az év tanárcsapata a digitalizációért díjat
- Életünk alappillérei: Mire tanítja a gyerekeket a természettudományos oktatás?
- Szombaton átadták a VISZ oktatási pályázatának díjait
- Nyolc pedagógus kapta meg idén a Rátz Tanár Úr Életműdíjat
- Kik indítják el a jövő világhírű magyar kutatóit?
- Egy Waldorf-iskola nyerte a VISZ digitalizációs pályázatát
Pályázatok ROVAT TOVÁBBI HÍREI
A Jane Goodall Intézet nyerte a Telekom pályázatát
Körforgásban, kölcsönhatásban, közösségben – címmel hirdetett pályázatot kifejezetten magyarországi nonprofit szervezetek számára a Magyar Telekom és a Hello Nonprofit. A felhívásban olyan szervezetek jelentkezését várták, melyek az e-hulladék és a digitális környezetszennyezés csökkentésére; a városi éghajlati alkalmazkodásra; vagy a hazai ökoszisztémák ellenállóképességének támogatására fókuszálnak. A zsűri 21 pályázatból választotta ki a győztes Jane Goodall Intézet „Passzold vissza, Tesó!” programját, amely 16 millió forint támogatásban részesül.
Jelentős szakmai sikerrel zárult az ELTE pályaorientációs és tehetséggondozó programja
A Kulturális és Innovációs Minisztérium megbízásából a Nemzeti Kulturális Támogatáskezelő, „STEMpont” komplex pályaorientációs és tehetséggondozó program (NTP-STEM-23) megvalósítására kiírt pályázatán az ELTE Informatikai Kar 20 millió forint, a Természettudományi Kar pedig csaknem 18 millió forint támogatási összeget nyert el.
24. alkalommal lehet jelölni a reáltárgyak legjobb oktatóit a Rátz Tanár Úr Életműdíjra
Az Alapítvány a Magyar Természettudományos Oktatásért 2024-ben is várja a jelöléseket a Rátz Tanár Úr Életműdíjra, amelyet immáron 24. alkalommal ítélnek oda olyan tanároknak, akik különösen sokat tettek a hazai reáloktatásért.
Új szelek fújnak a nagyvállalatoknál IT fronton
Habár az utóbbi években csökken a keresleti nyomás az IT munkaerőpiacon, a jó technológiai szakemberekre továbbra is egyre nagyobb szükség van. Ozorai Dénes, a K&H IT vezetője szerint ugyanis ma már szinte minden üzleti igény valamilyen IT megoldást kíván.
A 2024-es év legjobb videós hirdetéseit keresi az IAB Hungary
Második alkalommal hirdeti meg pályázatát az IAB Hungary Digitális videó Munkacsoportja, amelyen a 2024-es év legkiemelkedőbb videós hirdetéseit díjazza több kategóriában is.