Beharangoztak a PNG képformátumnak?
A Unisys LZW szabadalma Kanadában, Japánban, az Egyesült Királyságban, Németországban, Franciaországban, és Olaszországban még egy évig érvényes marad. A társaság a fennálló időben még érvényesíteni kívánja szabadalmi jogait, az LZW szabadalom meghosszabbítását azonban ezen országokban sem tervezi a cég. A GIF formátum így a jövő évben válik ingyenes technológiává.
Mivel a PNG (Portable Network Graphics) képformátum a jogdíjjal sújtott GIF ingyenes alternatívájának készült, a technológia szerepe a Unisys döntésével kérdésessé vált. A PNG támogatói azonban úgy vélik, a technológia számos olyan tulajdonsággal bír, ami biztosítja a megoldás további létjogosultságát. A World Wide Web Consortium (W3C) az elmúlt héten nyújtotta be a PNG második kiadását leíró specifikáció javaslatát, amelyre a szervezet június 23-áig várja az észrevételeket.
"A PNG kifejlesztése eredetileg azért került sor, mert sürgősen tennünk kellett valamit" - mondta Chris Lilley, a W3C grafikai megoldásokkal foglalkozó szakértője. "Mindenki a GIF formátumot használta, amíg elő nem állt egy olyan körülmény, amely a továbbiakban lehetetlenné tette mindezt. Az ember azonban mindig valami jobbra törekszik, és ez az erő azt eredményezte, hogy a PNG jobb lett, mint a GIF" - tette hozzá.
A Unisys 1994-ben jelentette be, hogy a jövőben élni kíván a GIF képformátumban alkalmazott LZW tömörítési eljárás szabadalmával, és licenszdíjat fog követelni a technológia alkalmazásáért. Bár az olyan, anyagilag stabilabb helyzetben lévő társaságoknak, mint például az Adobe nem jelentett problémát a licenszdíj kifizetése, a kisebb, esetleg ingyenes szoftverekben a lépéssel lehetetlenné vált a GIF formátum alkalmazása.
A W3C 1996 októberében adta ki a PNG specifikáció tervezetét, az ISO pedig két évvel később fogott a formátum szabványosításába. A GIF leváltására kifejlesztett PNG technológiai előnyei ellenére azonban soha nem terjedt el olyan mértékben, mint elődje. A fotók tárolására a JPEG jobbnak bizonyult, a GIF pedig animációt is tartalmazhat.
Kapcsolódó cikkek
- Megjelent az Adobe InCopy CS3 közép-európai kiadása
- Megjelent az Adobe CS3 Production Premium és a Master Collection
- eBook publikáció az új Adobe Digital Editions szoftverrel
- 4.9.8-as verzióra frissített a Bibble Pro RAW-feldolgozásban
- Csöppnyi digitális mikrofon a jobb hangminőségért
- Hardverfejlesztésbe kezdett a DivX
- Kipróbálhatók az Adobe CS3 szoftverek
- Új videó-szerkesztő a Coreltől
- Adobe Creative Suite 3 programcsomag: budapesti bemutató
- Apple Final Cut Studio 2 filmvágók számára
Rébuszok helyett kézzelfogható megoldások a NIS2 fejtörőhöz
Nagy érdeklődés övezte a Gábor Dénes Egyetem NIS2 konferenciáját. Ennek egyik oka a téma aktualitása, hiszen a kiberbiztonság szavatolása kötelező törvényi előírás az érintett vállalatok részére. A másik ok, hogy kevés az egész folyamatot átfogó és bemutató esemény, amely nemcsak a NIS2 irányelvben meghatározott jogszabályi előírásokat mutatja be és értelmezi, hanem kézzelfogható, gyakorlati megoldásokat is kínál a vállalatok részére.
A vihart, a hőséget és a jegesedést is jelzik az E.ON új meteorológiai állomásai
Az áramhálózatok fokozottan kitettek a viharos erejű szél, a tartós hőség és a jegesedés negatív hatásainak. Az E.ON Hungária Csoport célja, hogy időjárástól függetlenül biztosítson zavartalan áramellátást ügyfelei számára, ehhez pedig szükség van részletes időjárási adatokra, hogy a cég a veszélyhelyzetekre időben fel tudjon készülni.
A Sony bejelenti második generációs zászlóshajóját, az Alpha 1 II fényképezőgépet
A Sony bemutatja a második generációs Alpha 1 II zászlóshajóját, egy új full frame, tükör nélküli, cserélhető objektíves fényképezőgépet, amelyet a Sony legmodernebb AI feldolgozóegységével működik. A fényképezőgép körülbelül 50.1 megapixel (MP) effektív felbontású érzékelővel rendelkezik, akár 30 fps sebességgel, AF/AE-követéssel képes elsötétedésmentes sorozatfelvételt készíteni, torzításmentes zárral van ellátva, és továbbfejlesztette a képtisztaságot a közép- és magastónusok érzékenységénél.
Az új Sony objektív nagy felbontást, gyönyörű bokeh-t és fejlett autofókuszt kínál
A Sony bejelentésével új utat tör: az FE 28-70mm F2 GM prémium E-bajonettes objektív a teljes zoomtartományban nagy, F2-es rekesznyílással büszkélkedhet, így gyönyörű bokeh-t, nagy felbontást és egyedülálló autofókuszt biztosít állóképekhez és videófelvételekhez, nem beszélve a prímobjektívek minőségével vetekedő élességről és kontrasztról.
A digitális bankolás jövője: személyre szabott ügyfélélmény és új generációs technológiák
A Deloitte legfrissebb, Digital Banking Maturity 2024 kutatásának eredményeiből kiderül, hogy a COVID-19 járvány idején elindult digitalizációs folyamatok nemhogy nem lassultak, hanem új lendületet kaptak a bankszektorban az elmúlt évek során, alkalmazkodva az ügyfelek folyamatosan bővülő igényeihez. A fejlesztések fókuszában a funkciók mennyisége helyett, egyre inkább a személyre szabottság, az ügyfélélmény fokozása és a költséghatékonyság kapott hangsúlyt. Emellett a korábban elhanyagolt területek, például a digitális jelzálog is előtérbe kerültek.