Nagyobb párhuzamosság több szinten
Új mikroprocesszor-architektúra
A MAJC (Microprocessor Architecture for Java Computing) egy radikálisan új architektúra, amely támogatja a multimédia-adatfolyamok - video, hang, kép és egyéb - feldolgozását, így találkozik a multimédia-adatok gyorsabb feldolgozása iránt mutatkozó egyre növekvő igényekkel. Az új chip alkalmazható lesz olyan eszközökben, mint a set-top boxok, az interaktív tévé, a digitális telefon, az intelligens elektronikus készülékek, a szórakoztatóelektronikai berendezések, játékok, asztali PC-k, és támogatja az olyan fejlett technológiákat, mint a 3D-animáció és a virtuális valóság szimulációja. Az új architektúra legfontosabb jellemzője a skálázhatóság (több szinten), a nagyon nagy I/O sávszélesség és a digitális jelfeldolgozási képesség.
A MAJC architektúra a VLIW (Very Long Instruction Word - nagyon hosszú utasításszó) technológián alapul, és magában foglalja a DSP-t (digitális jelfeldolgozó processzor).
Az új architektúra már a 21. századot idézi. A félvezető-technológia gyors fejlődése egyre több funkció integrálását teszi lehetővé egy chipre. Az alapmegvalósítás: egy processzor négy funkcionális egységgel, de lehetséges olyan variáció is, amely több száz processzort tartalmaz, valamennyit négy funkcionális egységgel. Ez lehetővé teszi az utasítások végrehajtását egyidejűleg több adaton (SIMD - Single Instruction Multiple Data).
A MAJC architektúra támogatja a különleges párhuzamosságot több szinten: adatszószinten SIMD-utasítások révén, utasításszinten több funkcionális egység/processzor és többszálú utasítás-végrehajtás többszálú szoftver segítségével, rendszerszinten pedig az "MPs-on-a-chip" (multiprocesszor egy chipen) által. A MAJC különlegessége a több funkcionális egység/processzor egység, amely támogatja az MSIMD (Multiple Single-Instruction Multiple-Data) párhuzamosságot. A MAJC alapsejtje egy CPU, de az architektúra támogatja a két processzor/ chip megvalósítást is. Egy ilyen PowerPC processzor megvalósítást mutat be az IBM a Microprocessor Forumon. A következő évtizedek félvezető-technológiája lehetővé teszi processzortömbök vagy processzorfürtök megvalósítását egy chipen. A processzorok száma folyamatosan növekszik, és 1024-ig skálázható. Minden MAJC processzor több utasítást képes kiadni egyidejűleg, egyet-egyet valamennyi végrehajtóegységhez. Az egyes processzorok kettő vagy négy funkcionális egységet tartalmaznak.
A MAJC architektúra a feldolgozási teljesítményt megtöbbszörözi három szinten is: Single Instruction Multiple Data (SIMD) DSP-szerű utasítások valamennyi funkcionális egységben, több funkcionális egység/processzor és több processzor/fürt.
A MAJC architektúra a kiegyensúlyozott processzorteljesítményhez egy nagy regiszterkészletet (512 regiszter) tartalmaz, amely csökkenti a memória-hozzáférések számát. Támogatja a 32 és 64 bites címtartományt, a 16, 32 és 64 bites fix- és lebegőpontos adatokat. A processzor egy crossbar kapcsolón keresztül csatlakozhat a számítógép egyéb részeihez (vezérlők), amelyek ezért könnyen cserélhetők.
Kapcsolódó cikkek
- Sun T2: újabb információk láttak napvilágot
- SPARC-évforduló UltraSPARC T2 bejelentéssel
- Niagara 2, Victoria Falls: bűvös Sun-processzorok
- Jönnek a 65nm-es nagy teljesítményű szerver CPU-k
- Sikeresen fut a Solaris a Sun Rock processzoron
- Nagy teljesítményű 8- és 16 magos Sun CPU-k
- Sun: elkészült a Neptune, célegyenesben a Rock, megújulnak az UltraSparc T1 alapú rendszerek
- Sun szerverek Intel processzorokkal
- A Sun bemutatta az új CMT processzorokat
- 4-5-6 GHz-es processzorok az ISSCC 2007 konferencián
Franciaországban már a mesterséges intelligencia deríti fel a villanyóraleolvasási hibákat
Az ENEDIS, Franciaország villamosenergia-hálózati elosztója az SAP Signavio Process Mining és az SAP Business AI megoldásait választotta annak érdekében, hogy automatizálja a mérőleolvasások során észlelt anomáliák megoldását, és megbízható számlázást garantáljon mintegy 600 000 üzleti ügyfelének.
A Vezetők között a Schneider Electric az e-autók töltését menedzselő megoldások piacán
A Vezető megoldásszállítók közé sorolta az IDC kutatócég „MarketScape: Worldwide Electric Vehicle Charging Management Solutions 2024 Vendor Assessment” elemzése a Schneider Electricet az elektromos járművek töltését menedzselő rendszerek piacán. A vállalat megoldásai átfogó töltőinfrastruktúra-kezelést biztosítanak a skálázhatóságra, a megbízhatóságra, a biztonságra és a felhasználói élményre összpontosítva.
Rébuszok helyett kézzelfogható megoldások a NIS2 fejtörőhöz
Nagy érdeklődés övezte a Gábor Dénes Egyetem NIS2 konferenciáját. Ennek egyik oka a téma aktualitása, hiszen a kiberbiztonság szavatolása kötelező törvényi előírás az érintett vállalatok részére. A másik ok, hogy kevés az egész folyamatot átfogó és bemutató esemény, amely nemcsak a NIS2 irányelvben meghatározott jogszabályi előírásokat mutatja be és értelmezi, hanem kézzelfogható, gyakorlati megoldásokat is kínál a vállalatok részére.
A vihart, a hőséget és a jegesedést is jelzik az E.ON új meteorológiai állomásai
Az áramhálózatok fokozottan kitettek a viharos erejű szél, a tartós hőség és a jegesedés negatív hatásainak. Az E.ON Hungária Csoport célja, hogy időjárástól függetlenül biztosítson zavartalan áramellátást ügyfelei számára, ehhez pedig szükség van részletes időjárási adatokra, hogy a cég a veszélyhelyzetekre időben fel tudjon készülni.
A Sony bejelenti második generációs zászlóshajóját, az Alpha 1 II fényképezőgépet
A Sony bemutatja a második generációs Alpha 1 II zászlóshajóját, egy új full frame, tükör nélküli, cserélhető objektíves fényképezőgépet, amelyet a Sony legmodernebb AI feldolgozóegységével működik. A fényképezőgép körülbelül 50.1 megapixel (MP) effektív felbontású érzékelővel rendelkezik, akár 30 fps sebességgel, AF/AE-követéssel képes elsötétedésmentes sorozatfelvételt készíteni, torzításmentes zárral van ellátva, és továbbfejlesztette a képtisztaságot a közép- és magastónusok érzékenységénél.