Elégedetlenek fizetésükkel a magyarok
Informatikusoknak áll a világ
Rendkívül magas – közel 75%-os – az aktuális fizetéssel kapcsolatos elégedetlenség az internetezők körében, mégis akadnak olyan hiányszakmák, mint például az informatikus, melyek kiemelkedő egzisztenciát biztosítanak. Többek közt ez derült ki az IT Factory megbízásából készült gyorskutatásból.
Az internetezők választott szakmájukkal többnyire elégedettek: az IT Factory megbízásából a KutatóCentrum által a Monddmeg.hu véleménykifejtő oldalon végzett gyorskutatás szerint az internetezők csupán harmadát nem elégíti ki jelenlegi hivatása. Rendkívül magas viszont azok aránya, akik fizetésükkel elégedetlenek – a válaszadók 75 százaléka szeretne jelenlegi bérénél többet keresni.
A Monddmeg.hu online panelen elvégzett gyorskutatás keretében az internetezőket arra is megkérték, hogy fizetés alapján rangsoroljanak nyolc, az Állami Foglalkoztatási Szolgálat 2007-es statisztikái alapján átlagosan havi bruttó 300 ezer forint feletti fizetést biztosító szakmát. A válaszokat összesítve az informatikus a második helyre került, megelőzve ezzel olyan jól fizető szakmákat is, mint például a légiirányító, a könyvvizsgáló vagy a reklámszakma. „Annak ellenére, hogy köztudott, az informatikusok jól keresnek, mégis informatikushiány van. Míg a kutatásban megjelenített egyéb topszakmák java részében jelentős a túlképzés, illetve összességében is kevés az elhelyezkedési lehetőség, az informatikushiány reális lehetőséget biztosíthatna mintegy 10 ezer ember számára, hogy hosszú távon, jól fizető hivatás művélőiként teremtsenek biztos egzisztenciát” – mondta Fóti Marcell, az informatikusképzéssel foglalkozó NetAcademia Oktatóközpont ügyvezető igazgatója, az IT Factory elindítója.
Megoldás az informatikushiány pótlására
Az elmúlt évtizedben folyamatosan nőtt a képzett informatikusok iránti igény, amit a hazai oktatási rendszer nem tudott lekövetni. „A problémát az okozza, hogy a felsőoktatás viszonylag hosszú átfutási ideje miatt az egyetemről kikerült informatikusok tudása nem piacképes. Olyan alternatíva pedig, mely rövid idő alatt naprakész, gyakorlati tudást ad, ugyanakkor magánszemélyek számára is megfizethető, eddig nem létezett” – mondta Fóti.
A NetAcademia Oktatóközpont által életre hívott IT Factory egy a Mindentudás Egyeteméhez hasonlatos képzési forma a legfontosabb IT-hiányszakmák (hálózatbiztonsági szakember és .NET programozó) szakemberképzésének megoldására. „A Mindentudás Egyetemétől alapvetően az különböztet meg minket, hogy az IT Factory gyakorlatorientált és otthonról akár online is végezhető. A HunNet szerverparkjában kiépített erőforrásoknak köszönhetően minden hallgató saját virtuális szervert kap a képzés idejére, aminek a kezeléséhez akár egy modemes kapcsolat és egy tízéves számítógép is elegendő otthon” – tette hozzá a szakember. Az IT Factory támogatói – például a Carnation, a Cisco, az ESET hazai képviseletét ellátó Sicontact, illetve az Intel – saját tematikájú képzésekkel színesítik az amúgy is izgalmas oktatást. Ezeknek az előadásoknak a célja a hallgatók látókörének további szélesítése.
Kapcsolódó cikkek
- Legbiztosabb a még nem is létező szakma
- Alapkövetelmény lesz a digitális írástudás a munkaerőpiacon
- Gazdaságinformatikus szak a Károly Róbert Főiskolán
- Született informatikusok kerestetnek
- Egyre többen tanulnának az e-learning segítségével
- A Google-nél akar dolgozni a diákok többsége
- Állásbörzék: képzett IT munkatársakból hiány van
- Minősített tesztmérnök oktatás indult
- Értéknövelő befektetések - kinek éri meg?
- Hallgatók a célkeresztben
Trend ROVAT TOVÁBBI HÍREI
A Széchenyi István Egyetem közreműködésével magyar műhold vizsgálja az aszályos területeket
Hiánypótló kutatás zajlik a győri Széchenyi István Egyetem részvételével, amelynek keretében egy műhold ad rendszeresen távérzékelt adatokat Magyarország területéről. A konzorciumban megvalósuló európai uniós projekt során az intézmény Albert Kázmér Mosonmagyaróvári Kara az űrből érkező információkat elemzi és kontrollálja az aszályos időszakok hatásainak enyhítése érdekében.
Számos MI-t használó alkalmazással ismerkedhettek meg a résztvevők a Mobile Broadband Forum kiállításon
Már több mint három millió mesterséges intelligenciára képes alkalmazás készült világszerte, túlszárnyalva a hagyományos alkalmazások számát – derült ki a 2024-es Isztambulban megrendezett Global Mobile Broadband Forum (MBBF) során.