Tanácsok HáziB@NK-osoknak

Zsadányi Pál, 2000. március 5. 22:11
A minap a guta ütött, milyen lassan tudtam lehámozni 1 kilobájtnyinál nem több adattartalmú OTP-s bankszámlaegyenlegemet, méghozzá fényes nappali Matáv-főműsoridőben.
A weblapkészítési technikákban azt tanítják, hogy a nagyobb képeket célszerű kisebb darabokra bontani, mert akkor gyorsabban töltődnek le ezek a kis képek, úgyhogy hamar lehet látni a weblap főbb részleteit. Ez többé-kevésbé igaz, de egy agyonbonyolított kép ettől összes részletében csak még lassabban jön le. Egyébként is, szerintem a CSS technika és sima minták gyors kirajzoltatásával látványosabban és gyorsabban érhetünk el nézőszemeket gyönyörködtető "dizájnt". Az OTP weblapjainak dizájnos kereteit úgy szétszaggatta az az amatőr, aki készítette, hogy katasztrofálisan lassan jön le. Emellett a HáziB@NK Start szimbóluma csak a végén bújik elő, és akkor sem azonnal aktív. Ha végre aktív, akkor jön a további őrület. Az egyébként jól működő Java kisalkalmazás menüképe belefészkeli magát az indító ernyőképbe, aminek hatására az elkezdi magát sorozatban - isten tudja, miért - újra meg újra kirajzolni. Ezt még tisztességes sebességű processzorok sem bírják, nemhogy az otthoni gépek zömén még mindig talán csak 100-200 MHz-es sebességű, nem is Intel-gyártmányú jószágok. A képernyő tehát egyáltalán nem "házi" bankolászóknak készült, illetve éppen velük a legudvariatlanabb. De az is lehet, hogy az OTP csak titokban összeesküdött a Matávval.

Túl sokat nem lehet tenni. Legfeljebb javasolni az OTP-nek egy profibb weblaptervezőt. A bankolászóknak szóló javaslatom az, hogy a HáziB@NK startcímet tegyük be a Kedvencek közé (Neccképeseknek: bookmark - könyvjelző). Így már csak ennek a lapnak a leszenvedődését kell kivárnunk. Akkor egy merész mozdulattal klikkeljünk a Start szimbólumra, majd küldjük azonnal az egész böngészőablakot a tálcára ikonállapotba. Az asztalról jobb, ha minden mást is eltakarítunk az útból. Így már elég gyorsan lehet használni a Java-konzolt.

Ha már a sebességeknél tartunk. Az Inter(net)-Európa bankszámlámat szintén e-bankon át működtetem. Ott az egyenleg letöltése akár fél perc alatt is megy. Viszont a kézi kontroll miatt hiába adok fel akár sürgős átutalásokat, azokat lehet, hogy csak két nap múlva teljesíti a bank. Nonszensz! Erre nincs más gyógyír, mint sorozatban letolni a "kézi" ügyintézőket. Mert elektronikusan már nincs probléma. Egy kis cég és bank azonban csak éjjelenkénti kötegelt üzemben tudja igénybe venni a méregdrága giro bankközi szolgáltatásokat. Ha egy napot elgatyáz az ügyintéző, csak a következő éjjel mehet az átutalás. Nem így a bankokon belül, az OTP-s Java kisalkalmazással munkaidőben elküldött átutalásom például másodpercek alatt jelent meg a másik OTP-s számlámon. Ha már a "munkaidőt" emlegettem, ez elég rapszodikusan alakul. A két bankomnál nem sikerült kiismerni máig sem a pontos rendszert. Hétvégén javarészt egyik sem ütőképes. Az IEB egyáltalán, mert még úgy sem fogad megbízást, hogy legalább följegyezné. Az OTP legalább udvariasan közli, hogy majd a következő munkanapon foglalkozik az elfogadhatósággal és a teljesítéssel. Az IEB újabban éjjel sem üzemel. A szolgáltatás egyre rosszabbnak tűnik. Így már kezd elolvadni az az előnye, hogy a tranzakciókért nem kell fizetni, szemben az OTP-vel, ahol a gyalog, mezei módon stb. feladott eseti megbízások árának a felével számolhat az ember. Az IEB-rendszer hallatlanul nagy előnye az előre összegyűjtött ügyfélköri lista, amiből egyetlen klikkel lehet indítani a szokásos megbízás feladását. Ettől az OTP még messze távol van. Ha félregépeli az ember a jelszót, akkor két-három perc múlva kezdheti elölről az összes adat begépelését (és ha a háttérablakot nem küldte el az útból, akkor jön annak az unos-untalan újrarajzolgatása). Szóval, még túl egyszerűcske ez a csacska kisalkalmazásocska. De nekem működik.

További tapasztalatcsere kérdésekkel nyugodtan bombázzon bárki!

Kövess minket a Facebookon!

Cikkgyűjtő

További fontos híreink

Gépek is rajthoz állnak a most induló Országos IT Megmérettetésen

2024. október 28. 18:06

Megnyitott a Vatera Galéria, a válogatott műtárgyak új platformja

2024. október 22. 15:25

Egy év alatt 45 milliárd forintot loptak el tőlünk a digitális bűnözők

2024. október 15. 16:51

Idén már ezernél is több résztvevőt várnak a Service Design Day-re

2024. október 7. 09:59