Backup helyett lesz, ami lesz
Kevés cég gondoskodik az IT folyamatos működéséről
A hazai informatikai vezetők 70 százaléka legfontosabb megoldandó feladatának a váratlan rendszerleállások kiküszöbölését, az it-szolgáltatások folyamatosságának biztosítását tartja. Ennek ellenére a magyar kkv-k alig 20 százaléka rendelkezik katasztrófa-helyreállítási vagy magas rendelkezésre-állási megoldással − derül ki a Polygon Informatikai Kft. adataiból.
A szolgáltatásban komoly fennakadásokat és jelentős bevételkiesést könyvelhetnek el a vállalatok informatikai rendszereik váratlan leállásai miatt. Nem véletlen, hogy a pénzügyi szektorban ma már előírás az üzletmenet folytonosságának garantálása és a katasztrófa-helyreállítási tervek (Disaster Recovery Plan – DRP) készítése. A tapasztalatok szerint a tervezett leállások mellett ezeket az eljárásokat néhány évente „élesben” is használniuk kell a cégeknek – mondta a Polygon Informatikai Kft. üzletágvezetője. Gombos Judit hozzátette, a leállások leggyakoribb oka az áramszünetek és elektromos zavarok mellett még mindig az emberi mulasztás vagy szabotázs.
A hazai kkv-k 60-70 százaléka bár rendelkezik valamiféle mentési lehetőséggel, komoly célalkalmazás hiányában ennek használhatósága kérdéses. Ha sikeres is a helyreállítás, az gyakran napokat, akár heteket vesz igénybe, s jelentős adatvesztéssel jár. Szerencsére ma már minden vállalatméretre kínálnak testreszabott és megfizethető megoldást. A magas rendelkezésre állási megoldások piacvezetője, a Vision Solutions hazánkban is jelen van a kkv-szektornak fejlesztett Windows és AIX operációs rendszerekhez készített szoftvereivel − Double-Take, illetve EchoCluster néven.
Érzékeltetve a „házilagos” és professzionális mentések közötti különbséget; a Vision termékei például tartalmazzák az ún. CDP (Continuous Data Protection) funkciót, amellyel az adatbázisok, illetve rendszerképek akár másodpercre pontosan visszaállíthatók egy korábbi állapotba.
Bár a cégek méretével exponenciális arányban nő a leállással járó veszteség − a különböző iparágakban végzett amerikai felmérés szerint a vállalatoknak átlagosan egymillió dollárjába került informatikai rendszerük egyórányi váratlan leállása −, szinte biztos, hogy a kisebb, akár kéttucat felhasználót foglalkoztató vállalkozásoknak is jobban megéri egy párszázezer forintos megoldás kiépítése. A hazai számok ennél nyilván szerényebbek − fűzte hozzá Gombos Judit, ám ettől még igaz, hogy egy megfelelő háttérrendszer adott esetben már egy-két alkalommal behozza az árát. Főleg úgy, hogy a szoftverek automatizáltsága miatt a beruházás csupán egyszeri költséget jelent, működése közben humánerőforrást nem igényel.
Kapcsolódó cikkek
- Virtuális workshop a szuperportálról
- Szoftverkorszerűsítes helyett tv-re költenek a kkv-k
- Informatikai Kiválósági Díj kkv-k számára
- Uniós ringbe szállnak a hazai KKV-k
- A kkv-k fejleszteni fogják kommunikációs technológiájukat
- Nemzetközi piacokra fejleszt szoftverfejlesztő szoftvert a Polygon
- Visszafogják informatikai beruházásaikat a kkv-k
- Kiaknázatlan IT-fejlesztési lehetőségek a hazai kkv-szektorban
- Coda: magyarul is elérhető a Neon programcsomag
- Üzleti szoftverek egyetemi együttműködéssel
Infogazdaság ROVAT TOVÁBBI HÍREI
Ötödször is Családbarát Munkahely a Bridgestone
A Bridgestone Tatabánya 2024-ben ismét elnyerte a Családbarát Munkahely címet „Vállalati értékvállalásunk a mindennapokban is jelen van” című pályázatával. A vállalatnál megvalósuló változatos programok és kezdeményezések célja, hogy hozzájáruljanak a kollégák munkahelyi, családi és magánélete közötti egészséges egyensúly megteremtéséhez.
EY: csak átmeneti a megtorpanás az elektromos autók piacán
Lassulás tapasztalható idén a tisztán elektromos, hibrid és plug-in járművek (EV) iránti globális kereslet növekedésében – derül ki az EY 28 ország 19 000 fogyasztójának megkérdezésével készült nemzetközi felméréséből. Az elektromobilitás előretörése miatt a megtorpanás várhatóan csak ideiglenes és a gyártók hamarosan újra növelhetik a kapacitásokat – emeli ki Szűcs Tamás, az EY autóipari iparági csoportjának vezető partnere.
Miért dugulnak be sorra a csomagautomata szolgáltatók? Ez az adat rámutat az okokra
Egyre népszerűbbek a csomagautomaták: idén már a webshopok közel háromnegyede kínálja ezt az átvételi módot, ami 12 százalékos növekedést jelent az előző évhez képest. Az egyre növekvő kereslet az egyik fő oka lehet a szolgáltatók kapacitásproblémáinak – állapította meg a Nagy Webáruház Felmérés.
A digitális technológiák jelentik a jövő oktatásának alapját
Okostanterem, szupergyors Wi-Fi és innovatív tárolási megoldások – többek között ezek a technológiai fejlesztések alakíthatják az egyetemi oktatás és -kutatás jövőjét. Az Óbudai Egyetem és a Huawei Technologies „Digitális fokozatváltás a felsőoktatásban” című közös rendezvényén a digitális oktatás legújabb trendjeit és a Huawei legfejlettebb megoldásait mutatták be, amelyek hatékonyabbá és interaktívabbá tehetik a tanulási környezetet. Az Óbudai Egyetemen már telepítési fázisban lévő Wi-Fi 7 hálózati technológia például négyszer gyorsabb adatátvitelt kínál, míg a mesterséges intelligencia és a felhőalapú megoldások a személyre szabott oktatást és nemzetközi kutatási együttműködéseket támogatják.
TECHXPO 2024: Már közel 360 ezren töltötték le a Digitális Állampolgár mobilalkalmazást
Megnyitotta kapuit a TECHXPO 2024, Közép-Európa legnagyobb tech csúcstalálkozója Budapesten. A négynapos rendezvény fajsúlyos nemzetközi konferenciaprogrammal indult, melynek nyitóelőadását Rogán Antal, a Miniszterelnöki Kabinetirodát vezető miniszter tartotta a Digitális Állampolgárság témájában. Előadott még a konferencián többek között Gerd Leonhard, a világ TOP 10 jövőkutatóinak egyike, Hong-Eng Koh, a Huawei Technologies globális közszolgálati iparági vezető kutatója, illetve Bojár Gábor, a Graphisoft alapítója is.