A Novell linuxos operációs rendszere is választható az érettségi vizsgákon
Mind a közép-, mind az emelt szinten érettségiző diákok számára előnyt jelenthet, ha a zárt forráskódú rendszerek mellett megismerkedhetnek a nyílt forráskódú megoldásokkal is, amelyek dinamikusan terjednek világszinten a vállalatok és intézmények körében. Az Oktatási Hivatal augusztus végén adta ki a 2009/2010-es tanévre vonatkozó érettségi szoftverlistát. Az iskolák számára ekkor vált egyértelművé és hivatalossá a rendszer választhatósága az érettségi vizsgán. Az informatikai érettségin a vizsgázóknak szoftverkörnyezettől függetlenül ugyanazokat a feladatokat kell megoldaniuk, a középszintű gyakorlati feladatsor például magában foglalja a szövegszerkesztést, táblázatkezelést, adatbázis-kezelést, weblapkészítést, prezentációkészítést és grafikát. Az emelt szint ehhez képest kiegészül algoritmizálással és adatmodellezéssel.
Az openSUSE Érettségi szoftvercsomag a 2009-es őszi érettségi vizsgaidőszakban még csak a középszintű, a 2010-es tavaszi vizsgaidőszakban azonban már emelt szintű érettségi vizsga esetén is szerepel a választható szoftverek listáján. Az iskolák a 2010. május-júniusi vizsgaidőszak esetén február 15-ig nyújthatják be jelentkezési lapot a vizsgabizottságot működtető intézmény igazgatójához.
Az Oktatási Hivatal Regionális Igazgatóságai által szervezett informatika érettségi vizsgához az intézmények számára az Oktatási Hivatal a honlapján teszi közzé az érettségi vizsgán használható szoftverek listáját. Ha a vizsgáztató intézmény az iskolai oktatás során is többféle szoftvert használ, akkor ez az érettségi vizsgáztatás esetében sem jelent többletfeladatot az intézmény számára. Középszintű informatika érettségi estén ez a lista csak ajánlás, ekkor a vizsgáztató intézmény hirdetheti meg a szoftverlistát, még az érettségi vizsgát megelőző tanévben. A szoftverkínálatot az iskola módosíthatja, bővítheti vagy szűkítheti lehetőségeinek megfelelően, és az általa meghirdetett lista alapján töltethet ki nyilatkozatot a vizsgázókkal a választott szoftverekről. Emelt szinten az Oktatási Hivatal honlapján közzétett szoftverlista alkalmazása kötelező, valamint a vizsgahelyszíneket és a feltételeket is a hivatal biztosítja.
Az informatika érettségi tantárgyra való jelentkezést követően a vizsgázóknak egy erre a célra összeállított dokumentumon kell nyilatkozni arról, hogy a vizsgán az egyes szoftvercsoportokon belül egy adott feladattípus megoldásához melyik szoftvert szeretnék használni, itt lehet bejelölni a kiválasztott openSUSE Érettségi szoftvercsomagot.
Az openSUSE Érettségi szoftvercsomag erről a weboldalról térítésmentesen letölthető, mivel a Novell magyarországi irodája térítésmentesen bocsátja az iskolák és a vizsgázók rendelkezésére.
Kapcsolódó cikkek
- A digitális táblák beszerzése még az idén befejeződhet
- Sun specializációk és oktatási anyagok az Oracle PartnerNetwork-ben
- Legbiztosabb a még nem is létező szakma
- Egységes digitális tananyag informatikus hallgatóknak
- Magyarországi győztes az INFOPROG 2010 versenyen
- Linux alá is készül a Steam
- Multifunkciós egyetemi kártya lesz Debrecenben
- Megújult formában, új tartalommal jelentketik a Mindentudás Egyeteme
- Milliós megtakarítások nyílt forráskódú szoftverekkel
- Szuperszámítógépet kap három hazai egyetem
Infotársadalom ROVAT TOVÁBBI HÍREI
Pályaorientációs nap volt a Széchenyi-egyetemen
Pályaorientációs nap keretében érkeztek általános iskolások a győri Széchenyi István Egyetemre, ahol laborlátogatásokon, előadásokon, kreatív foglalkozásokon, sőt kínai nyelvórán is részt vehettek. A jelentős érdeklődés miatt az intézmény komplex szolgáltatáscsomagot állított össze, amelyre iskolai csoportok jelentkezhetnek, akár egy osztálykirándulás tartalmas programjaként.
A TIME magazin 2024 egyik legjobb találmányának tartja a HONOR Magic V3-at
A HONOR Magic V3 felkerült a TIME 2024 legjobb találmányait tartalmazó éves listájára, amely a legkülönlegesebb, az életünket megváltoztató innovációkat mutatja be számos területen, többek között az egészségügy, az AI és a zöld energia terén.
Felmérés: a hollandiai szervezetek negyede nincs felkészülve kibertámadásra
Hollandiában a közepes és nagyvállalatok negyede nincs felkészülve egy esetleges kibertámadásra – jelentette hétfőn az NLTimes című holland hírportál a KPN holland távközlési vállalat megrendelésére készült felmérésre hivatkozva, amelyben kiemelik az egészségügyi szektor veszélyeztetettségét is.
Chery Group: Budapest–Róma egy feltöltéssel
Egyetlen feltöltéssel akár a Budapest-Róma távolságot is megtehetik majd az elektromos autók a Chery Group új akkumulátor-technológiájának köszönhetően. Az újdonságot a már itthon is kapható OMODA 5 gyártója az idei innovációs konferenciáján mutatta be.
Nemzetközi oktatásfejlesztési program indul az ELTE vezetésével
Az ELTE és még négy európai egyetem alkotta konzorcium 250 ezer eurós támogatást kapott az Erasmus+ felsőoktatási együttműködési partnerségek programban megvalósuló, oktatási és módszertani fejlesztéseket célzó, 2026 végéig tartó REDINEST projektre.