Megújítja Európát és Magyarországot az Európai Bizottság eGov akcióterve

A közlemény szerint mindez különösen fontos gazdasági válság idején. Az akcióterv ezen túlmenően erősíti az unión belüli egységes piacot, illetve nyitottabbá, átláthatóbbá és rugalmasabbá teszi a közszolgáltatásokat.
Az Európai Bizottság december 15-én hozta nyilvánosságra akciótervét.
A közlemény szerint az uniós soros elnökség ideje alatt kiemelt fontosságú témaként fogja kezelni a magyar elnökség a cselekvési tervet, és Magyarország, valamint az Európai Unió a cselekvési terv megújításának érdekében tanácsi következtetések elfogadását tervezi a témában a 2011. május 27-i Közlekedési, Távközlési és Energia Tanács ülésén, amelyen Nyitrai Zsolt, infokommunikációért felelős államtitkár fog elnökölni.
A közlemény emlékeztet arra, hogy 2009. november 18-án Malmöben az Európai Unió e-Kormányzatért felelős vezetői az e-Unió létrehozásáért" elnevezésű miniszteri konferencián a következő politikai prioritásokban állapodtak meg az e-kormányzat jövőjével kapcsolatban, amelyek az e-Kormányzati Cselekvési terv intézkedései alapján négy kategóriába sorolhatók.
A felhasználók bevonása kapcsán a felhasználók igényeihez igazított szolgáltatásokról, az átláthatóság javításáról, illetve az állampolgárok és a vállalkozások bevonásáról a politikaformálásba.
A belső piac tekintetében az akadálymentes szolgáltatásokról vállalkozások számára, valamint a mobilitás elősegítéséről és a határokon átnyúló szolgáltatások megvalósításáról.
A közszféra hatékonysága és eredményessége kapcsán az elektronikus beszerzésekről, a gyorsabb pályázati elbírálásról, valamint az adminisztratív terhek csökkentéséről és a "zöld" kormányzatról.
A negyedik kategória az e-kormányzat fejlesztése előfeltételeinek megteremtése, a nyílt specifikációk, az interoperabilitás elősegítése, az elektronikus aláírásról szóló irányelv felülvizsgálata, az elektronikus személyazonosítás és az elektronikus hitelesítés kölcsönös elismerése.
A közlemény szerint az e-Kormányzati Cselekvési Terv egy tudásalapú, fenntartható, befogadó gazdaság megteremtését tűzi ki célul. Kialakítása során messzemenően figyelembe vették az Európa 2020 Stratégiában foglalt célokat, és összehangolták a dokumentumot a Digitális Menetrend zászlóshajó kezdeményezésben leírtakkal.
Mindemellett az akcióterv szorosan kapcsolódik egyéb uniós jogalkotási tevékenységekhez, mint amilyen a szolgáltatási irányelv, az elektronikus aláírással kapcsolatos irányelv, a beszerzési irányelvek, az adatvédelmi irányelv és a közszféra információinak újrafelhasználhatóságáról szóló irányelv - tartalmazza a közlemény.
Kapcsolódó cikkek
- Élő internetes ügyfélszolgálatot indít a hegyvidéki önkormányzat
- Okmányirodákban is használható az elektronikus fizetési rendszer
- Az uniós lakosság négyötöde hozzáférhet már interneten is a közszolgáltatásokhoz
- Még az idén megújul a Budapest portál
- Jövőre megszűnnek a minisztériumi honlapok, a kormanyszovivo.hu és a kormany.hu is
- EU-elnökség - Szakértő: a legfontosabb kommunikációs eszköz a honlap lesz
- PR-baki a "nemzeti együttműködés" kommunikációjában?
- EU-elnökség - a magyar elnökség a belga honlapot veszi át
- EU: ingyenszoftverekkel a közpénzek elherdálása ellen
- Hét regionális központja lesz az e-önkormányzati szolgáltatásoknak
Infotársadalom ROVAT TOVÁBBI HÍREI
A pillanatok művészete – Fotózz úgy, mint még soha
Örömmel mutatjuk be legújabb közösségi média kampányunkat, amely arra hív, hogy gondold újra, mit is jelent megörökíteni az élet legértékesebb, legmúlékonyabb pillanatait. A „Ragadd meg a pillanatot!” kampány a HONOR 400 Lite erejét mutatja meg: egy eszközt, ami segít, hogy semmi fontos ne maradjon ki.
Díjazták a szellemi tulajdon hazai példaképeit
A Szellemi Tulajdon Világnapja alkalmából idén is átadták a rangos Millenniumi Díjakat. Az elismerést olyan intézmények, vállalkozások és szellemi műhelyek kapják, amelyek kiemelkedő munkát végeznek a szellemi tulajdon védelmében, és fontos szerepet játszanak a magyar innováció előmozdításában. A 2025-ös év díjazottjai: a Music Hungary Szövetség, a Dalfutár című műsor, a Hagyományok Háza, a Mezőgazdasági és Ipari Mikroorganizmusok Nemzeti Gyűjteménye (MIMNG), valamint a Nivelco Ipari Elektronika Zrt.
Zöldebb, okosabb, elérhetőbb: A Xiaomi 2024-es ESG jelentése
A Xiaomi Corporation (a továbbiakban „Xiaomi” vagy „Vállalatcsoport”), a világ egyik vezető fogyasztói elektronikai és okoseszközöket gyártó vállalata, bemutatta hetedik éves környezeti, társadalmi és vállalatirányítási (ESG) jelentését.
Digitális igazság vagy illúzió? – Védekezés a deepfake ellen
Az internetes térben egyre súlyosabb problémát jelent a deepfake technológia térnyerése, amely mesterséges intelligencia segítségével hoz létre megtévesztő képeket, videókat és hanganyagokat. A technológia fejlődésével egyre nehezebb megkülönböztetni a valós és a mesterségesen generált tartalmakat, ami komolyan rontja az online információkba vetett bizalmat.
Tízből kilenc mozilátogató fontosnak tartja a korhatár-jelöléseket
A mozilátogatók többsége elégedett a filmek hazai korhatár-besorolási rendszerével, és úgy véli, ez hatékony eszköze a gyermekek védelmének – derül ki a Nemzeti Filmiroda és a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság (NMHH) közös kutatásából. A felmérésből az is kiderül, hogy a magyarok közel fele nincs tisztában azzal, hogy a korhatár-besorolások csak ajánlások, nem kötelező érvényű előírások.