Közös érdek az elektronikai hulladék szelektív gyűjtése
Nagy Andor, az Országgyűlés Fenntartható Fejlődés Bizottságának alelnöke kifejtette: a Hollandiából származó papírdobozos "Jekko" módszer megoldást kínál arra, hogy az elhasznált izzókat, elemeket és kisméretű elektromos készülékeket otthon, munkahelyen vagy az iskolában külön lehessen gyűjteni a visszagyűjtést koordináló szervezetek számára.
Az alelnök felhívta a figyelmet arra, hogy a Magyarországon használatos elektronikai berendezések összetevő anyagának már több mint 80 százalékát dolgozzák fel újra, lehetővé téve, hogy a visszanyert anyagokból új termékek készülhessenek, és a bennük lévő veszélyes és nem hasznosítható anyagok semlegesítése megtörténjék.
A magyarországi visszagyűjtési rendszer kiépült, így bárki felelősen külön gyűjtheti a háztartási elektronikai hulladékot - mondta Tóth Zoltán, az elektromos hulladékok begyűjtésének és újrahasznosításának koordinálásával foglalkozó Electro-Coord
Magyarország Nonprofit Kft. ügyvezető igazgatója.
Hozzátette: begyűjtő papírdoboz akciót szerveztek, ennek során ingyen osztogatták a kihajtogatható dobozokat az otthoni elektronikai hulladék összegyűjtésére.
Az Elektro-Coord ügyvezetője emlékeztetett arra, hogy a nagy elektronikai termékgyártók által létrehozott Electro-Coord Magyarország - amelyhez mostanra Magyarországon mintegy 400 gyártó csatlakozott - 2005 óta dolgozik a piacon. Az elmúlt öt év alatt több mint százezer tonna elektronikai hulladékot gyűjtöttek be, ez mintegy 10 milliárd forint költséget jelentett.
Felhívta a figyelmet arra, hogy Magyarországon 2008 végéig kellett elérni az egy főre jutó 4 kilogrammos visszagyűjtési arányt, ami 40 ezer tonna a teljes lakosságra vetítve, de 44 ezer tonnát sikerült begyűjteni, ezzel az újonnan csatlakozott országok közül Magyarország elsőként teljesítette az uniós elvárást. A kereskedőknek is vissza kell venniük a "régi készüléket", akár házhoz szállításnál is vállalják ezt, az Electro-Coord ugyanis ingyen elviszi tőlük az elektronikai hulladékot.
Világviszonylatban évente mintegy 40 millió tonna elektronikai hulladék keletkezik. Egy átlagos mobiltelefonban például a periódusos rendszer több mint 40 eleme megtalálható, köztük több nemesfém is (például 24 milligramm arany). Csak a világon eddig legyártott mobiltelefonokban mintegy 300 tonna ezüst, 29 tonna arany és 11 ezer tonna réz "szunnyad". Ezeknek a fémeknek a bányászata óriási természeti terhelést jelent, és belátható időn belül el is fogynak, ezért fontos a hulladékká vált elektronikai berendezések újrahasznosítása.
Kapcsolódó cikkek
- Papírhalmozás helyett elektronikus számlák
- Pandavilág élőben a neten, Kínából
- A világ első intelligens számítógépe nulla watt készenléti áramfogyasztással
- A fenntartható fejlődésre ösztönöz a Xerox
- Zöld beszállítóit díjazta az SAP
- Környezetvédő hálózatmodernizáció
- A Siemens ismét első a fenntarthatóságban
- Új környezetbarát Ricoh hirdetőtábla Londonban
- "Botanikus Wikipedia" készül Amazóniáról
- Elindult a Zöld Beruházási Rendszert ismertető portál
Infotársadalom ROVAT TOVÁBBI HÍREI
Kincsek a fiókban: Hogyan hasznosítsuk újra régi készülékeinket?
A MediaMarkt megbízásából készült friss, országos kutatás szerint aggasztó mértékben gyűlnek a használaton kívüli elektronikai eszközök a magyar otthonokban. Bár a legtöbben csak 4-5 évente (vagy még ritkábban) cserélik le mobiltelefonjukat (68%), a lecserélt, de működő készülékek több mint fele (54%) egyszerűen a fiók mélyén végzi.
A nyár színei a PC-d házán – The Tower 300 új színváltozatokban
A prémium PC-hardvermegoldásairól ismert Thermaltake bemutatta népszerű The Tower 300 mikro toronyházának két új, stílusos árnyalatát: a Matcha Plumot és a Peach Fuzzt.
AutoWallis: Új nagyhaszongépjármű központ nyílik Csehországban
Az AutoWallis Csoport tovább növeli cseh piaci jelenlétét, miután megnyitotta első nagyhaszongépjármű értékesítési és szervizpontját Csehországban. A dél-csehországi Hůry településen található, 3.400 négyzetméteres létesítmény, amely Mercedes-Benz kamionok értékesítésével és szervizelésével foglalkozik, stratégiai fontosságú a cég számára.
Kiberbiztonság 2025: Új kihívások és stratégiai válaszok a digitális térben
A digitális környezet robbanásszerű fejlődése – különösen a mesterséges intelligencia térnyerése – alapjaiban változtatja meg mindennapjainkat és munkakörnyezetünket.
Új korszak a gázszivárgás-felderítésben: Itt az ABB lézeres technológiája
2024-ben jelentős mértékben nőtt az érdeklődés az ABB MobileGuard földgázszivárgás-érzékelő megoldása iránt az előző évhez képest. Az európai és észak-amerikai olaj- és gázipari vállalatok, valamint közüzemi szolgáltatók egyre nagyobb figyelmet fordítanak a környezetvédelmi előírások betartására, valamint infrastruktúrájuk biztonságosabbá és ellenállóbbá tételére. Ennek következtében kulcsfontosságúvá vált a földgázszivárgások gyors és pontos észlelése, lokalizálása és mérése.