Véget ért egy korszak, vagy most kezdődik?
Klár András: - A gazdálkodási környezet változásának hatására a BKV a korábbi szervezeti formából rt.-vé alakult. A tulajdonos Fővárosi Önkormányzat ezzel egy időben fogalmazta meg a mélyreható szervezeti változások szükségességét s az alaptevékenységre koncentráló, a gazdálkodásában és tevékenységében is átlátható szervezet iránti igényét. Ezt ültettük át a BKV Rt. 1996-os reorganizációs programjába, ahol az üzleti folyamatok átalakítása szempontjából meghatározó elem volt az informatikai rendszer újraszervezése. A tulajdonos által az elvárások mellé tett támogatás összege fedezte a projektköltségek felét.
B. O.: - Mik voltak a rendszerrel szemben a tenderben megfogalmazott jelentősebb elvárások, és ezek teljesültével vajon ma átláthatóbb-e a BKV Rt. gazdálkodása és tevékenysége?
K. A: - A tenderkiírásban a következő célokat tűzte ki a BKV Rt. az integrált informatikai rendszer elé: a vállalat valamennyi üzleti folyamatának (forgalom, menetdíjbevétel, humánügy, pénzügy, számvitel, költségkontrolling, anyagellátás, karbantartás) támogatatása; jelentős informatikaiinfrastruktúra-kapcsolatokkal bíró ügyirat-kezelési rendszer felállítása; teljes informatikai infrastruktúra kiépítése a BKV Rt. valamennyi szervezeti egységnél (kiszolgáló-ügyfél alapú technológia, kommunikációs szerverek, adatátviteli hálózat, munkaállomások és perifériák); a CRM felé vezető első lépésként rendszer- és hálózatfelügyeleti technológiára támaszkodó informatikai központ létrehozása.
A cég gazdálkodása és tevékenysége az üzleti folyamatokat támogató alkalmazás bevezetésével vált átláthatóvá. Az SAP FI, CO, MM, PM, HR moduljait vezettük be, amelyek közül a CO alkalmazása - a BKV Rt. költségáramlási modelljének kidolgozása következtében - alapvető szemléleti változással is járt. Nyomon követhetővé vált a tevékenységek költsége, és reális közelségbe került az a tulajdonosi igény, hogy járatonként kimutathatók legyenek a ráfordítások és a bevételek.
B. O.: - A Debis IT Services fejlesztési technológiája a plan-build-run elvre épül. Érezték-e a TransIT projektben ennek jelenlétét?
Verő András: - Teljes mértékben. A TransIT projekt az 1997. február 28. és 2000. április 6. között eltelt 1133 nap alatt valósult meg. A felmérés időszakában (1997. IV-IX. hó) elkészült a projekt alkalmazási és infrastruktúra-terjedelmét tartalmazó rendszerterv. A megvalósítás során (1997. X. - 1999. XI.) elkészültek az egyedi programok, megtörtént az SAP-modulok beállítása és azok üzembe helyezése a BKV Rt. igazgatóságainál. Végül ezt követte az üzemeltetetés beindulása (1999. I. 1-jétől), így az SAP FI és CO moduljának teljes körű, az MM-nek és a HR-nek pedig részleges üzembe helyezése - a továbbiaké sorjában az év folyamán. 2000 januárjában működött minden modul, és március 24-ére az rt.-nek már auditált mérlege volt.
B. O.: - Milyen mértékben valósultak meg a TranIT projekt célkitűzései?
K. A.: - Az informatikával szembeni követelményeket az üzleti szükségletekből vezettük le. Annak felismerését és tudatosítását követően, hogy az információ érték, de megszerzése, feldolgozása költséggel jár, már megfogalmazhatóvá váltak a követelmények. Így például az, hogy az adatfelvételnek és -feldolgozásnak az üzleti folyamat részének kell lennie, hogy a rendszer legyen rugalmas és skálázható, az adatfelvétel pedig egyszeri, s a keletkezés helyén történjék, no és persze követelmény volt a biztonságos üzemeltethetőség. A fentiekkel az informatika többé már nem a társaság elkülönült része, hanem annak üzleti folyamataiba integrált kiszolgáló eleme.
B. O.: - A TransIT projekt megvalósítása jelentős költségekkel járt, amit ha áttételesen is, de Budapest lakosságának kell megfizetnie. Mit kap ezért cserébe?
V. A.: - Az utazóközönség közvetlenül a korábbinál precízebb, gyorsabb panaszbejelentés-kezelésen, illetve zavarelhárításon érzékeli a rendszer jelenlétét. Az utasszámlálási és menetrendi modul bevezetésével pedig lehetővé vált - adott határokon belül - az igényekhez jobban alkalmazkodó járatüzemeltetés.
Kapcsolódó cikkek
- GPS-es rendszer segít az utasoknak
- Hazai cég fejleszt a Lufthansának
- Modernizálta informatikai rendszerét a Dunaferr
- Több százezer diák, szülő és munkatárs biztonságos személyazonosság-kezelése egy Novell rendszerben
- A NORG fejleszt az MFB-nél
- Projekttámogatási segédlet esettanulmányokkal
- Az Espirit az SAP-t választotta
- Alerant: globális erőforrás menedzsment rendszer az AstraZenecánál
- IND Group: iráni üzlet, magyar siker
- A CODA gépjármű-aukciós házzal lép szerződésre
A Vezetők között a Schneider Electric az e-autók töltését menedzselő megoldások piacán
A Vezető megoldásszállítók közé sorolta az IDC kutatócég „MarketScape: Worldwide Electric Vehicle Charging Management Solutions 2024 Vendor Assessment” elemzése a Schneider Electricet az elektromos járművek töltését menedzselő rendszerek piacán. A vállalat megoldásai átfogó töltőinfrastruktúra-kezelést biztosítanak a skálázhatóságra, a megbízhatóságra, a biztonságra és a felhasználói élményre összpontosítva.
Rébuszok helyett kézzelfogható megoldások a NIS2 fejtörőhöz
Nagy érdeklődés övezte a Gábor Dénes Egyetem NIS2 konferenciáját. Ennek egyik oka a téma aktualitása, hiszen a kiberbiztonság szavatolása kötelező törvényi előírás az érintett vállalatok részére. A másik ok, hogy kevés az egész folyamatot átfogó és bemutató esemény, amely nemcsak a NIS2 irányelvben meghatározott jogszabályi előírásokat mutatja be és értelmezi, hanem kézzelfogható, gyakorlati megoldásokat is kínál a vállalatok részére.
A vihart, a hőséget és a jegesedést is jelzik az E.ON új meteorológiai állomásai
Az áramhálózatok fokozottan kitettek a viharos erejű szél, a tartós hőség és a jegesedés negatív hatásainak. Az E.ON Hungária Csoport célja, hogy időjárástól függetlenül biztosítson zavartalan áramellátást ügyfelei számára, ehhez pedig szükség van részletes időjárási adatokra, hogy a cég a veszélyhelyzetekre időben fel tudjon készülni.
A Sony bejelenti második generációs zászlóshajóját, az Alpha 1 II fényképezőgépet
A Sony bemutatja a második generációs Alpha 1 II zászlóshajóját, egy új full frame, tükör nélküli, cserélhető objektíves fényképezőgépet, amelyet a Sony legmodernebb AI feldolgozóegységével működik. A fényképezőgép körülbelül 50.1 megapixel (MP) effektív felbontású érzékelővel rendelkezik, akár 30 fps sebességgel, AF/AE-követéssel képes elsötétedésmentes sorozatfelvételt készíteni, torzításmentes zárral van ellátva, és továbbfejlesztette a képtisztaságot a közép- és magastónusok érzékenységénél.
Az új Sony objektív nagy felbontást, gyönyörű bokeh-t és fejlett autofókuszt kínál
A Sony bejelentésével új utat tör: az FE 28-70mm F2 GM prémium E-bajonettes objektív a teljes zoomtartományban nagy, F2-es rekesznyílással büszkélkedhet, így gyönyörű bokeh-t, nagy felbontást és egyedülálló autofókuszt biztosít állóképekhez és videófelvételekhez, nem beszélve a prímobjektívek minőségével vetekedő élességről és kontrasztról.