Oktatóközpontot alakít ki a médiahatóság a nethasználó fiataloknak

MTI Sajtóadatbank, 2012. február 8. 08:38

Az internethasználó fiatalok védelme érdekében oktatóközpontot alakít ki Budapesten a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság (NMHH) még az idén - jelentette be a médiahatóság elnöke kedden.

    Szalai Annamária egy, a témában megrendezett budapesti sajtótájékoztatón azt mondta, széles körű civil és szakmai összefogással kívánják elindítani a "médiaértés oktató központját", ahol a gyerekek játszva, biztonságos környezetben ismerhetik meg az internet és a média világát, és szembesülhetnek azok veszélyeivel is.
    Utalt a hatóság által megrendelt EU KIDS Online elnevezésű, 2011 szeptemberében megjelent kutatásra, mely szerint a magyar gyerekek átlagosan 9 éves korukban kezdik el önállóan használni a világhálót. Hozzátette: a feltételezések szerint ez az életkor a következő években tovább csökken, és várhatóan valahol az 5. és 6. év táján "stabilizálódik".
    Közölte, céljuk egy olyan "digitális játszótér" létrehozása, amely a fiatalokat virtuálisan kalauzolja el a televíziózás, az internet és a mobil kommunikáció világába, ahol interaktív játékokon, szemléletes példákon keresztül ismerhetik meg a média működéséi mechanizmusát.
    Azt hangoztatta, azt várják az oktatóközponttól, hogy kevesebb internethasználó gyerek és fiatal esik majd áldozatul az internetes bűnözésnek.

    Szalai Annamária az MTI-nek elmondta, az oktatóközpontot egy Hűvösvölgyi úti villaépületben kap helyet, ahol korábban a médiatudományi intézet működött.
    Elmondta, a központ terveik szerint legkésőbb ősszel kezdi meg működését. Reményeik szerint évente legalább 10 ezer iskolást tudnak majd bevonni a programba.

    A médiahatóság elnöke az MTI-nek arról is beszélt, Magyarországon a gyerekek és fiatalok védelme érdekében változtatni kellene az internet szabályozásán, ezért a jogalkotót arra akarják biztatni, hogy az "internetes gyermekvédelem" jegyében pótolja a hiányosságot, ahogy azt az e tekintetben fejlettebb országokban már megtették.
    Elmondta, állami és civil szervezetekkel összefogva szeretnék összegyűjteni és megfogalmazni a szabályozási igényeket, és a javaslatsort még ebben az évben eljuttatni a jogalkotóhoz.

    Szalai Annamária a "Biztonságosabb internet" nemzetközi napja alkalmából rendezett, a feladatban szerepet vállaló Microsoft Hungary székházában tartott programon azt hangoztatta, a médiahatóság mindent megtesz annak érdekében, hogy a fiatalokat megóvják a nethasználat veszélyeitől, ezért programokat indítanak, kiadványokat jelentetnek meg, s online fórumokon is terjesztik az ismereteket a biztonságos nethasználatról.
    Elmondta azt is, az általuk üzemeltetett weboldalon bárki bejelentést tehet, ha a világhálón a gyerekekre káros és veszélyes tartalmakat talál. Közölte, a www.internethotline.hu című oldalukat tavaly szeptembertől január végéig közel 6 ezren látogatták meg, és 532 bejelentést kaptak. Hozzátette: 98 esetben "konkrét és sikeres" intézkedés is történt, így például volt amikor öngyilkosságra buzdító netes oldalt távolítottak el a közbenjárásukra.
    Közölte, sokan arra hívták fel a figyelmet, hogy a gyerekek közösségi oldalaira kitett fényképeit pedofil honlapokon használják fel. Jelezte, az NMHH kezdeményezésére a két legnagyobb, Magyarországon működő közösségi portál megváltoztatta a felhasználók képeinek a technikai kezelését, megnehezítve ezzel a képlopásokat.


    A Biztonságosabb internet napja alkalmából rendezett programon Edvi Péter, a Nemzetközi Gyermekmentő Szolgálat elnöke arról beszélt, egyre több olyan iskola működik Magyarországon, ahol az oktatásban nap mint nap használják a számítógépet, vagy ahol már a dolgozatokat is az interneten keresztül lehet leadni.
    Arra is rámutatott, hogy a technológia fejlődése után csak "biceg" a tudatosság, ezért vállaltak szerepet ennek növelésében. Ezzel összefüggésben úgy vélte, a nemzeti alaptantervben több helyen is meg kellene jelennie az informatikának.

    Lerch Attila, a program házigazdája, a Microsoft oktatási üzletágának igazgatója arról számolt be, hogy a cég a különböző képzésein keresztül az elmúlt években több mint 100 ezer embert, köztük sok diákot és tanárt tudott elérni. Jelezte: utóbbiak közül 3 ezer pedagógust tudtak elérni. A rendezvénnyel egy időben több iskolában is oktatást tartottak a nemzetközi nap alkalmából, az egyik ceglédi helyszínt élőben is kapcsolták.

    A rendezvényen hirdették ki a biztonságos internethasználat témájában, a fiataloknak meghirdetett pályázat győzteseit, valamint adták át az "év legjobb hazai weboldala" szavazás nyerteseinek járó díjakat. Utóbbi versenyben a bookline.hu, az index.hu és a hasznaltauto.hu oldalak nyertek.

    Szabó Máté, az alapvető jogok biztosa, az említett verseny zsűri elnöke egyebek mellett arra mutatott rá, hogy az internet lerombolja a magán-, és a közszféra határait, így a "magánéletet transzparenssé teszi a világhálón", de "leleplezheti a világ legtitkosabb információit" is.
    A jogi problémákra utalva elmondta, a német alkotmánybíróság néhány éve hozott egy olyan elvi ítéletet, ami szerint a személyi számítógépben tárolt adatok, eljárások tulajdonképpen bizonyos értelemben az emberi személyiség részének tekinthető.

    A Safer Internet Program (Biztonságosabb Internet Program) célja az Európai Unió által közvetített értékrenddel összhangban az internet és az új online technológiák használatának biztonságosabbá tétele, különösen a gyermekek számára, és a jogellenes, valamint káros tartalom elleni küzdelem hatékonyságának biztosítása.
    A Biztonságosabb internet napot a világ mintegy 70 országában, köztük Magyarországon február elején rendezik meg. A program célja, hogy felhívja a figyelmet a világháló jelentőségére, ugyanakkor az interneten leselkedő veszélyekre, így a zaklatásra, a gyermekpornográfiára és egyéb illegális vagy káros tartalmakra.

Kulcsszavak: security média gyerek NHH

Hirek.com - Kiemelt hír ROVAT TOVÁBBI HÍREI

December 15. éjfélig lehet nevezni Az Év Honlapja pályázatra!

Meghosszabbítja a jelentkezési határidőt ’Az Év Honlapja’ pályázat, amely évről évre megmutatja a hazai digitális világ legjobbjait! A pályázat új nevezési határideje: 2024. december 15. éjfél! Még van lehetőség a vállalatok és kreatív ügynökségek számára, illetve mindazoknak, akik friss projektjeiket és egész éves munkájuk termését meg szeretnék mutatni a közönségnek és a zsűrinek.

2024. december 2. 11:38

Megvannak az idei év legjobb webshopjai

Ismét megrendezték az Év Webshopja Konferenciát és Versenyt, ahol a díjátadó gála mellett a szakma legjobbjai tartottak előadásokat a rekordszámú résztvevőnek.  Az idei nyertesek között megtalálható nyomdai szolgáltatásokat kínáló, egyedi ajándékokat készítő, állategészségügyi és kozmetikai termékeket árusító webshop is. 

2024. november 29. 17:16

Megjelent a legfrissebb, immár 27. Ericsson Mobility Report

Elérte az 55%-ot az 5G globális lefedettsége, de Európa lemaradásban van a legfejlettebb mobilhálózatok kiépítésében – derül ki az Ericsson Mobility Report 2024 novemberi kiadásából. A jelentésben két esettanulmány mutatja be, hogyan kezdik kiaknázni az úttörő mobilszolgáltatók az 5G hálózatok „felszeletelésében” rejlő lehetőségeket arra, hogy a tömegrendezvényeken vagy épp a tűzoltók számára mindig gyors és megbízható mobilkapcsolat álljon rendelkezésre. A svéd technológiai vállalat szakértői vizsgálták azt is, hogyan hathat az AI-forradalom a mobil adatforgalom lankadó növekedésére.

2024. november 26. 20:37

Idén is keresi a digitális szakma női példaképeit az IVSZ és a WiTH

Harmadik alkalommal hirdeti meg a 40 év feletti női példaképek a digitális gazdaság területén című pályázatát az IVSZ – Digitális Vállalkozások Szövetsége és a Women in Technology Hungary Egyesület (WiTH). Az elismerésre gazdasági társaságok, különböző szervezetek nevezhetik azokat a digitális gazdaság és technológia területén tevékenykedő női kollégáikat, akik kimagasló eredményeikkel rávilágítanak a korosztályban rejlő értékekre és lehetőségekre, ezáltal példaképként szolgálhatnak a fiatalabb generáció számára. A pályázati anyagokat 2025. január 31-ig várják a szervezők.

2024. november 22. 16:40

Huszadik alkalommal adták át a Hégető Honorka-díjakat

Idén 20. alkalommal adták át a Hégető Honorka-díjakat, rekordszámú, 83 videós és fotós pályázat érkezett, melyek közül a zsűri öt videós és egy fotós alkotást díjazott, továbbá a Yettel különdíjjal ismert el egy videós alkotást. Az idei díjakat többek között a Telex, a 24.hu, a Szabad Európa és az RTL újságírói kapták.

2024. november 21. 16:58

Kövess minket a Facebookon!

Cikkgyűjtő

További fontos híreink

CES 2025 előzetes: Elon Musk Amerikája, avagy a világ Musk-ja

2024. december 9. 16:46

Újabb részvételi rekordot döntött az e-Hód

2024. december 9. 11:32

Először készült felmérés a magyarországi retail media helyzetéről

2024. december 6. 18:14

Változások a Magyar Telekom felsővezetésében

2024. december 4. 13:04