Operációs rendszerek harca, szolgáltatások

1999. június 18. 12:41
Az egyre gazdagabb szolgáltatásokat kínáló (például CD-ROM-olvasó, hangkártya, beépített modem) noteszgépek a zsugorodó világban egyre nagyobbnak bizonyultak, a fejlesztők és gyártók még kisebb masinákkal álltak elő, ám a méretcsökkenés ára a szolgáltatások elfogadható mértékű redukciója lett.
A web- és a mobilvilág terjedésével számos túlcicomázott asztali szolgáltatás azért vált elhagyhatóvá, mert a (főként üzleti) felhasználók boldogan kötötték meg a "kisebb méret - redukált szolgáltatás" kompromisszumot. A lényeg, hogy az utóbbi időben a noteszkategóriás gépekre is jellemző "maximális gyorsaság, megjelenítés, kommunikáció" sorból sokat engedhetünk, ha cserébe valóban zsebben elférő eszközöket kapunk. Ezekkel ugyan nem használhatjuk ki teljes körűen a legújabb hardveres és szoftveres vívmányokat (amelyek sokak szerint már túl vannak a valódi használhatóságon), de a könnyű hordozhatóságot a mobiltelefonok szolgáltatásainak rohamos bővülésével ötvözve felkínálják a nagy ászt, az Internetet. Így végül mégiscsak jól használható konfigurációkat kínálnak. A webes kommunikáció és a kifejlesztett szoftverek pedig az otthon hagyott asztali gépekkel, hálózatokkal való kapcsolatot is biztosítják, ha valóban elképzelhetetlen az élet az otthoni adatok nélkül.

Eredetileg két irányból indultak a fejlesztések: egyfelől a korábbi menedzserkalkulátorok (amelyeket többek között a Casio, a Texas Instruments és a Sharp vitt tökélyre korábban) funkcióinak szélesítése, másfelől pedig a hagyományos noteszgépek szolgáltatásainak elviselhető mértékű csökkentése volt az elérendő cél. Az első szempont fejlesztői a Personal Digital Assistant (PDA) irányába mentek, a másik irányzat képviselői a noteszgépeket előbb "sub-notebook", majd kézben tartható Handheld PC (HPC) méretűvé zsugorították.

Menet közben egy új, markáns igény is kikristályosodott, nevezetesen az Internet-elérés könnyű megvalósíthatósága. Érthetően ebben a fázisban új fejlesztési alirányzatok alakultak ki: az önmagukban webképes eszközök (Nokia Communicator), a kapcsolt telefonvonalra csatlakoztatható, beépített modemet tartalmazó masinák, valamint az infravörös kommunikációra alkalmas eszközök csoportja.

Az Internet-elérést nyújtó mobiltelefonok fejlesztői a másik irányból indultak, az infrakapcsolat egyre fontosabbá vált, de akadt olyan gyártó, amely a modemet eleve beépítette a mobiltelefonba. Időközben új elvárások is kialakultak, ilyen például a régóta megcélzott kézírás-felismerés vagy a webkamera csatlakoztathatósága. És a gyártók megjelentek az új elvárásoknak megfelelő modellekkel.

A háttérben folytatódott az operációs rendszerek harca is, a Microsoft Windows CE mellett a PalmOS és az Epoc is ringbe szállt. Ezzel kapcsolatban Eric Benhamou, a 3Com elnök-vezérigazgatója a CeBIT előtt meglepő (és Bill Gates olvasatában valószínűleg egyáltalán nem mulatságos) kijelentést tett: "Az első 200 millió számítógép-felhasználó Wintel-gépeket vásárolt - a következő 800 millió azonban már nem ezeket használja majd."

Elgondolkodtató mondat, hiszen egy olyan korszakváltást jövendöl, ami alaposan átalakíthatja azt a képet, amit eddig a kéziszámítógép és az operációs rendszer kapcsolatáról megrajzoltunk.

Amíg ugyanis a Windows CE az asztali operációs rendszer "pocket" jelzővel illetett, redukált szolgáltatásokat nyújtó változata, addig a másik kettő egy új - és a felhasználók által díjazott - szemlélettel hódította meg a nagyérdeműt.

Azt még az elkötelezett windowsosok is elismerik: minden operációs rendszer célja az, hogy a felhasználó esetleg kimondatlan igényeit is a hardveres erőforrások minimális igénybevételével, olyan módon próbálják meg parancsokba rendezni, hogy az alkalmazók a lehető legnagyobb komfortot élvezhessék. Így aztán nincs abban semmi meglepő, hogy a 3Com vagy a Psion (és az Epoc köré szerveződött Symbian szövetség) új megoldásokkal próbálkozik, és törekvéseiben egyre több támogatóra akad.

Kulcsszavak: notebook

Kövess minket a Facebookon!

Cikkgyűjtő

További fontos híreink

Utazási konferencia az Angyalok városában

XX. E-KERESKEDELMI KONFERENCIA BY SAMEDAY

2024. május 17. 14:47

Az IKEA Kreativ megérkezett Magyarországra

2024. május 15. 17:52

Továbbra is Christian Klein az SAP első embere

2024. május 7. 13:17

Magyar siker: Nemzetközi díjat nyert a TIME magazintól a nyelvtanuló-applikáció

2024. május 3. 19:59