Döntött az Országgyűlés: a telefon áfája csak részben lesz elszámolható

Szalay Dániel, 2002. november 6. 13:58
Meghozta döntését az Országgyűlés abban a vitás ügyben, melyről a Prím Online olvasói korábban már értesülhettek. A telefonszolgáltatás áfájának 30 százalékát ezentúl nem tudják elszámolni a vállalkozások, vagyis a szolgáltatás áfájának csupán 70 százaléka lesz leírható a korábbi 100 százelék helyett 2003-tól. A vállalkozókon kívül a döntés a lakossági előfizetőket is érintheti, mivel a távközlési szolgáltatók árdrágulással fenyegetőznek. Nem kizárt, hogy némelyek az Alkotmánybíróságtól kérnek normakontrollt az ügyben.
Straub Elek, a Matáv Rt. vezérigazgatója az Axelero Rt. új székházának mai ünnepélyes átadásakor újságírói kérdésre válaszul azt mondta, nem tervezi a jogszabály megtámadását, de ezt csak azért nem teszi meg, mert sokan mások úgyis megteszik majd - hangoztatta a német tulajdonú telekommunikációs cég vezetője.

Ahogy arról a hét végén már beszámoltunk, az Adótanácsadók Országos Egyesületének alelnöke, Vadász Iván állítja, a Medgyessy-kormány által az adótörvénybe az utolsó pillanatban becsempészett módosítás, mely szerint a telefonköltség áfájának csupán 70 százaléka lenne elszámolható, alkotmányellenes, mert az adózás vélelmen alapulna, ami az Alkotmánybíróság korábbi határozatával ellentmond. A Pénzügyminisztérium szerint viszont nem alkotmányellenes a passzus, amit a minap a Tisztelt Ház megszavazott.

A vállalkozások telefonköltsége legalább 7 százalékkal nőhet jövőre a döntés közvetlen következtében, de további drágulás sem zárható ki, mivel a telefonhálózatok közötti elszámolást is kedvezőtlenül érinti a döntés. A PM érvelése szerint a gazdasági társaságok, vállalkozások alkalmazottjai gyakorta magáncélból is használják a telefonhálózatot.

Az Alkotmánybíróság korábban - a cégautók magáncélú használatával kapcsolatban - leszögezte, az adózás nem alapulhat vélelmen. "Itt is egy olyan vélelemrõl van szó, hogy 70 százaléka az üzleti beszélgetés, 30 százalék pedig a magáncsevej, és ennek ezért az áfája nem levonható. Véleményem szerint ez ugyanúgy alkotmánysértő" - nyilatkozta az RTL Klub Híradójának Vadász Iván szombaton.

A Pénzügyminisztérium szóvivője ezt nem így látja. Szerintük szó sincs alkotmánysértésről, mert a telefonbeszélgetéseket abból a célból, hogy üzleti célú vagy sem, nem rögzíti semmilyen hivatalos dokumentum. Erre a célra még a részletes számla sem felel meg.

"Mert ha én hazatelefonálok a feleségemnek, hogy otthon felejtettem a laptopomat, és abban van egy fontos file a cég teljes dokumentációjával, akkor az egy üzleti célú telefon, bár a feleségemet hívtam" - érvelt a Pénzügyminisztérium szóvivője.

A költségvetésnek az adótörvény ilyetén módon történő módosításból a PM számításai szerint 20 milliárd bevétele lesz. Arról is beszámoltunk már, hogy a megdráguló telefontarifáknak egyáltalán nem örülnek az internetezők, akiket egyszer már megrázott a legnagyobb hazai telefonszolgáltató 2002. évi lépése, amikor is kivezették az évek óta népszerű Mindenkinek speciális előfizetői csomagot és ezzel egy időben a 150 Ft-os kedvezményt is törölte a Straub Elek vezette cég. Akkor az internetezők közül néhány százan a Matáv Rt. székháza előtt utcai demonstráción fejezték ki nemtetszésüket a drágulás miatt, és a helyzet mielőbbi rendezését sürgették a különbözõ parlamenti és parlamenten kívüli pártok és civil szervezetek is.

Kulcsszavak: +legfontosabb jog tarifa PM APEH

Kövess minket a Facebookon!

Cikkgyűjtő

További fontos híreink

Ingyenes digitális platform segít a tanároknak és diákoknak az érettségire való felkészülésben

2024. április 20. 11:36

Itt a világ első, Swarovski kristályba ágyazott autós kijelzője

2024. április 10. 14:55

A csevegőprogramokat vizsgálta az NMHH

2024. április 2. 13:14

Megvannak az IAB 2023-as Legjobb szakdolgozat pályázatának nyertesei

2024. március 25. 15:50