Halloween a félelmetes online zsarolóvírusok szemszögéből

forrás: Prím Online, 2015. november 2. 17:12

Sok félelmetes dolog van a világon, Halloween pedig még ezekre is rátesz egy lapáttal. Mitől rázta ki hétvégén a hideg? Pókoktól, zombiktól, kísértetektől, horrorfilmektől vagy inkább valami hátborzongató dologtól a virtuális térben?  Sok online felhasználó valószínűleg az utóbbit választja, főleg miután megtapasztalták, hogy milyen egy igazi zsarolóprogram. Az ESET biztonságtechnológiai vállalat szakértői összeszedték a legijesztőbb online rémtörténeteket.

A zsarolóprogram módszere tényleg ijesztő, nem várt pillanatban és kíméletlenül csap le áldozatára! Őszintén, ki ne ijedne meg akkor, amikor a számítógépe képernyőjén egyszer csak megjelenik egy értesítés a helyi rendőrségtől azzal a szöveggel, hogy gépe illegális adatokat tartalmaz és több száz dollár a bírság?

 



A módszerek és próbálkozások függetlenek az időszaktól, nem számít, hogy Halloween vagy bármilyen más ünnepnap van. A félelemkeltés a lényeg, erre építenek a kiberbűnözők. Nincs szükségük jelmezre vagy drámai zenére, hogy jól ráijesszenek az áldozatukra. Egyszerűen csak rákényszerítenek minket arra, hogy nyomás alatt cselekedjünk és hibát-hibára halmozzunk. Legfőbb céljuk, hogy pénz csikarjanak ki az áldozatokból – rosszabb esetekben pedig a megszerzett információt a kicsalt pénz megszerzése után sem szolgáltatják vissza.
 
Horror a mobilon és a gépeken


A kiberbűnözők a számítógépekről és a laptopokról szépen lassan átköltöztek a mobil eszközeinkre, a kártevőikkel együtt. Szóval még óvatosabbnak kell lennünk ezután ezeken az eszközeinken is. Az Android/Lockerpin kártevőt pár héttel ezelőtt fedezte fel az ESET. Működési elve, hogy megváltoztatja a készülékek PIN kódját, lezárja a készülék képernyőjét és 500 dollár váltságdíjat kér az áldozatoktól, mivel állítólag illegális és tiltott, pornográf anyagokat néztek.

Tavaly szintén volt egy hasonló hatásos és ijesztő kártevő a piacon. A Simplocker a megfertőzött Android okostelefonok SD kártyáját olvasta be, majd az adott fájlkiterjesztésű állományokat titkosította, és azokat csak váltságdíj ellenében volt hajlandó feloldani. A veszélyeztetett fájlok jellemzően dokumentumok, képállományok, videók, illetve mentések voltak (jpeg, jpg, png, bmp, gif, pdf, doc, docx, txt, avi, mkv, 3gp, mp4, ZIP, 7z és RAR).

A fájljainkat titkosító és azok visszaalakításáért váltságdíjat szedő kártevőből egy vadonatúj, többnyelvű változat jelent meg idén év elején, ami nem csak a mobil eszközeinket támadta. A CTB-Locker ugyanezt művelte asztali gépeken és laptopokon. Kéretlen üzeneteken keresztül terjedt, amelyben azt állították, hogy fontos fax üzenetet tartalmaznak. A tényleges melléklet viszont egy letöltő program volt, amely titkosította a számítógép adatait, hogy aztán bitcoinokat zsaroljon ki az áldozatból. A bűnözők felkészültségét mutatja, hogy a bitcoin megszerzésének leírását is tartalmazta a program, így ha a felhasználó egyáltalán nem rendelkezett volna ilyennel, a megfelelő segítséget is megkapta, hogy fizetni tudjon. Azért, hogy minél több áldozatot szedhessen a kártevő, a készítői a zsaroló üzenetet négy nyelvre – angol, holland, olasz és német – is lefordították, és a valutát is az adott régiókhoz igazították.

Természetesen a zsarolóprogramokkal szemben is megtehetünk azonban néhány fontos lépést, amellyel csökkenteni tudjuk a kockázatokat. Rendszereinkről készítsünk mindig biztonsági mentést, illetve válasszunk olyan naprakész és megbízható biztonsági megoldást, amely segít a küszöbön tartani a Halloweeni szörnyek online szellemét, és elűzi a legrosszabb számítógépes rémálmainkat is. A megelőzés pedig azért is fontos, mivel a zsarolóknak való fizetést, a biztonsági szakemberek nem javasolják. Ez a szokásos okokon felül - bátorítja a bűnözőket további ilyen cselekményre - azzal is magyarázható, hogy számos esetben az utalás ellenére a várva várt dekódoló kulcs később sohasem érkezett meg az áldozatokhoz.

A fizetés vagy nem fizetés kérdésköréről az alábbi blogbejegyzésben is olvashat: http://www.welivesecurity.com/2015/10/30/ransomware-pay-not-pay/
 

Kulcsszavak: Eset vírus security

Biztonság ROVAT TOVÁBBI HÍREI

Egymást érték az Ukrajna elleni adattörlő támadások az utóbbi egy évben

Az orosz invázió 2022 februári kezdete óta példátlanul intenzívvé váltak az Ukrajna elleni adattörlő (wiper) támadások, az ESET Research most elkészítette az ilyen típusú kibertámadások idővonalát. Jó hír, hogy sok tervezett incidenst sikerült időben felderíteni és megakadályozni. A támadások zöme az orosz Sandworm hackercsoporthoz köthető, de van köztük olyan is, ami a Szörny Rt. animációs filmre utaló hivatkozásokat tartalmaz. 

2023. március 22. 11:22

Kövess minket a Facebookon!

Cikkgyűjtő

További fontos híreink

Az Alzánál egyszerűbb lett az áruvisszaküldés és a reklamáció

2023. március 21. 09:59

Töretlennek tűnik a csaló e-mailek és SMS-ek terjedése – van megoldás

2023. március 14. 20:32

IT Akadémiát indított a BME VIK és a Qualysoft

2023. március 9. 14:08

DEUTSCHE TELEKOM innovációk az idei Mobil Világkiállításon

2023. február 28. 12:48