Magyar kutató kapta idén az Európai Fogyatékosságügyi Fórum (EDF) és az Oracle ösztöndíját
Dezső Renáta, a budapesti Moholy-Nagy Művészeti Egyetem doktorandusza kapta idén az EDF és az Oracle fogyatékossággal élő hallgatók számára alapított digitális hozzáférhetőségi ösztöndíját.
A 6500 euró összegű ösztöndíjat az Európai Fogyatékosságügyi Fórum (EDF) és az Oracle indította el 2015-ben az európai digitális akadálymentesítés előmozdítása érdekében. Célja, hogy felhívja a figyelmet a témára az európai egyetemek körében, és ösztönözze az akadálymentesség biztosítását informatikai tanterveikben. Hosszú távon remélik, hogy Európában jelentős számú digitális akadálymentesítési szakember fog tevékenykedni és hozzájárulni, hogy az innovációban mindenki részt vehessen.
Az online díjátadó ünnepségen Humberto Insolera, az EDF végrehajtó bizottságának tagja elmondta: „Ezzel az ösztöndíjjal arra törekszünk, hogy elismerjük a kiemelkedő munkát végző fogyatékossággal élő diákokat és támogassuk őket, hogy szakértővé váljanak a digitális hozzáférhetőség területén. Hisszük, hogy náluk jobban senki sem tudja, mennyire fontos eszközeinket mindenki számára tervezni, hogy társadalmunkban mindenki profitáljon az innovációból és a technológiai fejlődésből. "
Dezső Renáta kutatása a digitálisan előállított tárgyakkal kapcsolatos felhasználói tapasztalatokra összpontosít, például 3D nyomtatóval, számítógépes adatokon alapuló protézis gyártására. A zsűri egyértelműen előnyben részesítette az ő jelölését, a tagok többsége a legmagasabb pontszámot adta neki, és különösen nagyra értékelte a fogyatékossággal élő személyek bevonását az innovációs folyamatba.
„A doktori kutatásom célja a designkultúra tudomány és a kritikai fogyatékosságtudomány kortárs kapcsolódásának vizsgálata. A díjazott program tézisének az elméleti magja a design kultúra integratív jellege, ebből eredően a fókuszpontjában a fogyatékossággal élő személyek egyéni igényeihez kapcsolódó design feladatainak megértése áll. Ugyanakkor a fogyatékkal élő személyek folyamatosan változó ökológiában élve visszahatnak a tervezési folyamatra, újabb kihívásokkal és a meglévő készségek fejlesztésével folyamatosan ösztönzik az innovációt. Ez a kölcsönös kapcsolódás az egyénközpontú normatívákból kilépő kritikai elméletek létrehozását segíti, amelyek a jövő alakítására nézve előremutató felvetéseket tartalmaznak.” - nyilatkozta Dezső Renáta
Kent Boucher, az “Oracle Accessibility Program” igazgatója elmondta: “Ez az ösztöndíj az Oracle elkötelezettségét illusztrálja olyan hozzáférhető technológiák és termékek létrehozása iránt, amelyek javítják az általános munkahelyi környezetet, és hozzájárulnak munkatársaink, ügyfeleink és ügyfeleink ügyfeleinek termelékenységéhez.”
Kapcsolódó cikkek
- A gépi tanulás lesz a legfontosabb technológia az internet indulása óta
- A Zoom az Oracle-t választotta felhőalapú infrastruktúra-szolgáltatójának
- Dr. Balog Ádám, az MKB Elnök-vezérigazgatója az ORACLE OpenWorld szakmai előadója
- Mesterséges intelligenciával a cégek 80 százalékkal gyorsabban növelik nyereségüket
- Az Oracle TOP 10 felhőtechnológiai előrejelzése 2025-re
- Az emberek többsége jobban bízik a robotokban, mint a főnökében
- Új Oracle megoldások
- Az Oracle 2020-as pénzügyi évének első negyedéves eredményei
- A fogyasztók 82%-a habozás nélkül feketelistára tesz márkákat
- A PEPCO anyacége is az Oracle Cloud platformot választotta
E-világ ROVAT TOVÁBBI HÍREI
Megnyílt a regisztráció az idei Smart Factory ConnAction ipar 4.0 konferenciára
Az ipar 4.0 témakörének egyik legjelentősebb hazai eseménye 2023. június 7-8-9. között várja az érdeklődőket Esztergomban.
A Philips bemutatja a díjnyertes hordozható monitort kettős USB-C-vel
Az új hordozható Philips 16B1P3302D monitor egy tökéletes útitárs. A Philips 16B1P3302D modell a Philips monitors hordozható sorozatának részeként jelenik meg. A monitor dizájn-identitása elnyerte a 2021 iF Product Design Award címet, és a 2021 Red Dot díjat is elhozta.
Robbanás előtt a vállalati automatizáció
Az elmúlt években csúcsra pörgött a vállalati digitalizáció: 2022-ben 1,6 billió dollárt költöttek erre világszerte, 2026-ra pedig várhatóan meg is duplázódik ez az összeg. Ahogy a cégek a gazdasági és piaci kihívások közepette a költség- és erőforrásigények csökkentésének és az üzleti folyamatok optimalizálásának útjait keresik, egyre több területen kerül előtérbe a hiperautomatizáció. Ennek köszönhetően ugyanis az eddig időigényes, több kolléga közreműködését igénylő munkafolyamatok elvégzését a mesterséges intelligencia, a gépi tanulás és a robotikai eszközeivel automatizálhatják.
Az MVM NET és a CETIN közösen tesztelte az 5G-t
Az MVM NET Zrt. és a CETIN Hungary Zrt. városi környezetben és agrárgazdaságban tesztelte, hogyan lehet gazdaságosan 5G hálózatot kiépíteni és működtetni olyan helyszíneken, ahol ezt az 5G alapú alkalmazások elterjedése, illetve az adatforgalom növekedése szükségessé teszi. A független, integrált infrastruktúra-szolgáltatók a teszt tapasztalatai alapján megállapították: fenntarthatósági és gazdaságossági szempontok miatt sok esetben a hálózatot célszerű egyetlen szolgáltatónak kiépíteni és üzemeltetni, majd azon több operátor számára szolgáltatást nyújtani.
Sajtódíjat indít a Siemens
Újraindítja médiadíját a Siemens, amellyel a technológia területén kimagasló minőségű munkát végző újságírókat és tartalomkészítőket kívánja elismerni. A Siemens Media Award 2023 regionális sajtópályázatra Közép- és Kelet-Európa hét országában (Ausztria, Horvátország, Magyarország, Lengyelország, Szerbia, Szlovákia és Szlovénia) nevezhetnek újságírók, valamint a közösségi média- és más felületek tartalomkészítői is.