Az alkalmazottak internetbiztonsági képzése
Az e-mailek
Az alkalmazottak részére érkező elektronikus levelekhez csatolt kéretlen állományok, illetve azok vírusellenőrzés nélküli megnyitása veszélyt jelent a vállalatra nézve. Úgyszintén kockázatos, ha a cégek bíznak abban, hogy az alkalmazottak frissítik a vírusazonosítókat, ahelyett, hogy azokat önműködően telepítenék a felhasználók gépére – és ezáltal biztosítanák a szabályok betartását. Ezzel ugyanis a rendszer megfertőződését kockáztatják, még akkor is, ha elvégzik a vírusellenőrzést a csatolmányok megnyitása előtt. Az elektronikus levelekkel összefüggő további veszélyforrás, ha hanyagságból megengedjük a nem helyénvaló, szexuális vagy más formában sértő e-mailek küldését irodán belül – cégünk akár jogi következményekkel is számolhat.
A böngészés
Az alkalmazottak magáncélú böngészése szintén érintheti a hálózat biztonságát. A legnyilvánvalóbb következmény, hogy az alkalmazott elfecsérli az idejét, de akadnak más szempontok is. Éppúgy, mint az e-mailek esetében, a nem helyénvaló webhelyek böngészése jogi következményekkel járhat, ha az alkalmazott kimondottan szexuális vagy diszkriminációs tartalommal találkozik. Az MPEG- vagy MP3-fájlokat mértéktelenül letöltő alkalmazottak a hálózati forgalom akadozását vagy lassulását is okozhatják.
Érdemes megemlíteni, hogy a munkához nem kapcsolódó böngészés növeli annak az esélyét, hogy valamelyik alkalmazott ActiveX-et vagy Javát használó webhelyre téved. Ezeket a programnyelveket a felhasználó gépével közvetlenül kommunikáló, rosszindulatú programok írására is fel lehet használni, ezáltal megvan az esélye annak, hogy hackerek hozzáférjenek az adatokhoz vagy esetleg a hálózathoz. Ha a dolgozók ismeretlen forrásból töltenek le szabad szoftvereket vagy képernyővédőket, a rendszer vírussal vagy trójaival fertőződhet meg, ami fájlok törléséhez, jelszavak ellopásához és hasonló káros következményhez vezethet. A szakértők mindazonáltal azt tartják, hogy az ilyen programnyelveket alkalmazó nagyobb, közismertebb helyek meglehetősen biztonságosak, mivel ott megfelelő óvintézkedéseket foganatosítanak.
A jelszavak
A jelszavak a legtöbb cégnél komoly veszélyforrást jelentenek. Meglehetősen elterjedt szokás, hogy az emberek időtakarékosság okán másokkal is megosztják jelszavukat, vagy egyszerű passwordöt választanak. Ezáltal pedig feljogosítatlan felhasználók is hozzáféréshez juthatnak. A mesterkedők szintén a jelszavak gondatlan kezelését használják ki: a tapasztalat azt mutatja, hogy általában elég egyszerű egy alkalmazottat telefonon keresztül vagy e-mailben átverni, és kicsalni tőle passwordjét.
Elmondható tehát, hogy azok a dolgozók, akik nem tudják, hogyan reagáljanak a lehetséges veszélyekre, támadásoknak teszik ki a céget. Azok az alkalmazottak pedig, akik nem részesültek megfelelő oktatásban, vagy elégedetlenek a munkahelyükkel, fokozottan hajlamosak arra, hogy kifecsegjék a belső dolgokat, vagy más kényes információkat adjanak át arra jogosulatlanoknak, például a konkurenciának.
Védjük a hálózatot!
Az emberi tényező által okozott veszélyek elleni védekezés során a következő lépéseket, elveket érdemes figyelembe vennünk, és bevezetnünk:
1. Hozzunk létre internetszabályzatot! Tudassuk az alkalmazottakkal a cégnek az e-mail és az internet magáncélú használatára vonatkozó szabályait! Az internet használatára vonatkozó szabályok megalkotása a rendszergazdákat is segíti a hálózat védelmét szolgáló megoldások hatékonyabb konfigurálásában és felügyeletében.
2. Használjunk olyan eljárásokat, amelyek átnézik az e-maileket a nem helyénvaló tartalom kiszűrése érdekében, illetve naplózzák a vezetés által kijelölt korlátokat átlépő internetezést!
3. A jogi szakértők szerint az alkalmazottak e-mailjeinek és internethasználatának megfigyelése segíthet abban, hogy egy esetleges perben a cég megvédhesse magát. Legyen például olyan szabályzatunk és tartalomszűrő megoldásunk, amely arra utal, hogy törekszünk az alkalmazottak zaklatástól való megvédésére!
4. Tanítsuk meg a felhasználókat arra, hogy mikor és hogyan kell letölteni a víruselhárítók legújabb frissítéseit, és arra is, hogy miről ismerhetnek fel egy esetleges vírust! Mutassuk meg nekik, hogy hogyan kell megnyitás előtt megvizsgálni egy dokumentumot (anyagot, iratot)!
5. Javítsuk ki a szoftverek ismert hibáit, hogy csökkenjen a weben és e-mailben terjedő vírusok bekerülésének esélye!
6. Szabályozzuk a jelszavak használatát! Követeljük meg, hogy a felhasználók gyakran változtassák passwordjüket, és ismertessük velük, hogy milyen módszerekkel csalhatják lépre őket a mesterkedők! Tiltsuk meg, hogy bárkinek kiadják a jelszavukat! Léteznek jelszófejtő szoftverek, amelyekkel meg lehet találni a hálózat gyenge jelszavait, ám ez a szoftver nem védi meg a céget az alkalmazotti hanyagságtól. Gyakran elegendő az alkalmazottak megfelelő oktatása is.
7. Állapítsuk meg, hogy az egyes alkalmazottaknak milyen mértékben van szükségük a kényes információkhoz való hozzáférésre, és korlátozzuk azt a cégnél betöltött szerepükhöz szükséges mértékre!
8. Hívjuk fel az alkalmazottak figyelmét a szabad szoftverek és a képernyővédők letöltésében rejlő veszélyekre!
Képezzük a felhasználókat!
Az emberi tényező által jelentkező gondok kiküszöbölésének leghatékonyabb, bár gyakran elhanyagolt módja a felhasználók rendszeres és következetes oktatása a cég védelmi feladatait illetően. A tananyag felépítése során a szabályozandó tevékenységek és az egyes részlegeknél szükséges mértékű képzés meghatározásából kell kiindulni. Az informatikai személyzetnek például a cégnél használt védelmi termékek és rendszerek elmélyült ismeretére van szüksége, míg a nem műszaki dolgozóknak és a vezetőségnek inkább általános ismeretekkel kell rendelkeznie ezen a területen.
Az oktatás formai jellemzőinek – gyakorlati, webes, tantermi vagy szemináriumi jellegű képzés – megválasztásakor vegyük figyelembe, hogy mi az, amit az alkalmazottaknak el kell sajátítaniuk, és ennek megfelelően döntsünk a leghatékonyabb oktatási módszer mellett! A szakértők szerint a céges kultúra tudatosítását és a titoktartás fontosságának alátámasztását minden bizonnyal a személyes részvételhez kötött, szemináriumi vagy osztálytermi jellegű képzés szolgálja a legjobban. Ha egy új védelmi szoftver használatának elsajátítása a cél, a legmegfelelőbb a gyakorlati oktatás. A szakképzett oktatók segíthetnek a leghatékonyabb megoldás megtalálásában.
Juttassuk érvényre a szabályzatot!
Határozzuk meg, ki kezeli az internetszabályzatot, és ki hajtja végre a benne foglaltakat! A személyzeti részleg a tájékoztatás során hívja fel az alkalmazottak figyelmét a szabályzatra, írassa alá velük annak egy példányát és egy olyan nyilatkozatot, amelyben elismerik ismeretét, és vállalják betartását. A szabályzat betartását szükség esetén a megfelelő következmények – amelyeknek szintén benne kell lenniük a szabályzatban – foganatosításával juttassák érvényre. Általánosságban a védelmi rendszer és a hálózat kezelőinek óvintézkedéseket kell tenniük, az esetleges védelmi rések kezelésére pedig létre kell hozniuk egy csoportot, amelynek együtt kell működnie a személyzeti részleggel, jelentenie kell az esetleges gondokat.
Összefoglalva tehát elmondható, hogy az internettől való függés erősödésével és a vállalati hálózatokra leselkedő újabb és újabb veszélyek felbukkanásával egyre fontosabb a megfelelő védelmi megoldások használata, különösen a végfelhasználóknál. Bár a víruselhárítók, a tűzfalak és a tartalomszűrők segítenek a veszélyek figyelemmel kísérésében, a végfelhasználók magatartása ugyancsak veszélyeztetheti a hálózat biztonságát. Az alkalmazottak megfelelő képzése az egyik legfontosabb megelőző intézkedés a hálózat védelmi stratégiájának kialakításában.
Forrás: Symantec Corporation
Kapcsolódó cikkek
- Symantec: itt a Norton Internet Security 2008 és Norton AntiVirus 2008
- A cégek 87 százalékának nem megfelelő a védelme
- Symantec adatvédelmi szoftver új változata: Veritas NetBackup 6.5
- Virtualizációs hardveres védelmi rendszert fejleszt az Intel és a Symantec
- Internet: A gyermekek túljárnak a szülők eszén
- Egyre gyakoribbak a PDF-spam-ek
- Megújított biztonsági riasztási rendszer a Symantec-től
- Megjelent a Symantec Norton AntiBot
- Az e-mail forgalom 65 százaléka spam
- A csalók lopott hitelkártyákkal adakoznak
Business Online ROVAT TOVÁBBI HÍREI
Tovább bővül az Euronics – két új áruházzal és több mint 5 ezer átvevőponttal készültek
Jelentős fejlesztésekkel és új forgatókönyvvel fordul rá az ünnepi szezonra az Euronics. November közepéig két új áruház nyílt Dunaharasztiban és Kecskeméten, de jelentősen bővül az átvevőpontok száma is. A műszaki cikkeket, szórakoztatóelektronikai termékeket forgalmazó vállalatnak így összesen 67 üzlete és 5400 átvevő helye van, utóbbiak száma ráadásul jövőre már 8500-ra rúghat a Foxpost és a Packeta egyesülésének eredményeként.
Elindult a Google 2024. novemberi Core, alap-algoritmus frissítése
A Google elindította a legújabb algoritmus frissítését. A „2024. novemberi Core-frissítés” körülbelül két hétig fog tartani, amíg teljesen érvénybe lép. Szuhi Attila, az ITE.hu alapítója és főszerkesztője mutatja a részleteket.
Hogyan formálja át az AI az életünket, a munkánkat és a globális társadalmunkat?
Az AI fejlődése nemcsak technológiai szempontból hoz forradalmi változásokat, hanem társadalmi és gazdasági hatásai révén is alapjaiban formálja át mindennapi életünket, az emberi döntéshozataltól kezdve, az iparágak hatékonyságán át egészen a közvélemény (át)formálásáig. A Neuron Solutions által szervezett AI Night rendezvény célja az volt, hogy elismert szakértőkkel és a különböző iparágak képviselőivel egy kötetlen beszélgetés keretében tárja fel azokat a kihívásokat és lehetőségeket, amelyekkel az AI használata során a vállalatok, a munkavállalók és a társadalom egésze szembesül.
Rangos szabadalmi díjat nyert az LG innovatív megoldása
Valószínűleg minden autóvezető találkozott már azzal a szituációval, amikor egy komplex csomópontban, bonyolult kereszteződésnél, ismeretlen útvonalon a megszokottnál nagyobb kihívást jelent a tájékozódás, a továbbhaladáshoz szükséges távolságok vagy az irányok azonosítása. Az LG Electronics (LG) által kifejlesztett kiterjesztettvalóság-technológia (AR) éppen erre kínál megoldást, mégpedig úgy, hogy az autóba épített kijelzőn egyértelmű, az irányokat mutató, könnyen értelmezhető utasításokat, illetve különböző vezetési forgatókönyveket jelenít meg 3D-s grafikák generálásával.
A KPMG a Corvinus stratégiai partnere lett
Stratégia megállapodást kötött Magyarország első számú üzleti, gazdaság- és társadalomtudományi egyeteme, a Budapesti Corvinus Egyetem és a KPMG, hazánk egyik vezető könyvvizsgáló, adó- és üzleti tanácsadó cége. Az egyetem és a tanácsadó cég közötti együttműködés három alappilléren nyugszik; ezek az oktatás, a kölcsönös tudásátadás, valamint a tehetséggondozás-, tehetségek utánpótlása.