Összeomlik a hazai IT szektor, ha nem kapcsolunk időben

forrás: Prím Online, 2016. április 12. 10:25

Merre tartunk mobil fejlesztésben? Mi lesz a KKV-k sorsa? Mi a helyzet a startupokkal? Megéri itthon belekezdeni? Ezekkel a kérdésekkel rohamoztuk meg egy hiánypótló kerekasztal beszélgetésen Komár Balázst, az IseeQ társalapítóját és Lőrincz Orsolyát, a Mimox IT karrier tanácsadóját az Instantban.

Szó volt munkavállalásról, hazai mobil trendekről, az IT szektor jövőjéről és startupokról. Meglepő tényekkel és számokkal jöttek elő, elgondolkodtató sorok következnek:

„Ha Oracle-ös pozícióra jelentkeztél és IBM-es pólóban jössz el az interjúra, ne csodálkozz, ha visszautasítanak.” – kezdi egy sarkított példával Orsi. Az önéletrajzod az első benyomás, a második a személyes megjelenésed. A szakmai tudás mellett a jó kommunikációs készségek mindig előnyt jelentenek, és ebbe a kézfogás és az öltözet is beletartozik.

 

Soft skillek vagy hard skillek?

Balázs és Orsi egyetértenek abban, hogy mindkettőre szükség van, de cége válogatja, hogy éppen melyikre teszik a hangsúlyt. A hard skillek alapvető fontosságúak, de ha nem tudsz értelmesen öt mondatot elmondani magadról, vagy egyáltalán nem beszélsz angolul, jelentősen csökkented az esélyeid, hogy felvegyenek. A soft skillek és a hard skillek is persze fejleszthetőek, tanulhatóak. A személyiség viszont az alapja a hosszú távú beválásnak és motivációnak.

 

Mennyire számít a papír, a végzettség?

Nagyon elenyésző esetben feltétel csak a diploma és/vagy a nyelvvizsga. “Ha meg van a tudásod, kellesz. Nem számít a papír. Kivételt képeznek azok a cégek, ahol előírás a diploma megléte, de szerencsére egyre kevesebben vannak.” - világosít fel Orsi. 

 

romaniainourhearts.files.wordpress.com

 

Mekkora bérre lehet számítani juniorként, seniorként?

“Terület-függő. Egy junior keres nettó 250 ezret, de ha zseni, akkor 840 ezret is, ami már senior kategória.” - mondja Balázs, majd elmeséli, hogy a legkomolyabb fiatal 21 évesen épphogy kikerült az egyetemről, havi nettó 840 ezer forintos ajánlatot kapott. Ők a top 10, akik 6 éves koruk óta programoznak. “A plafon fejlesztőként Magyarországon nettó 550 - 800 ezer között mozog, 9-10 év tapasztalattal. 1 millió a lélektani határ, afölött már többet kell tudni, nem elég a sima fejlesztés, több felelősséget kell vállalni magasabb fizetésért.” - világosítanak fel minket a szakemberek. 

 

“A tendencia azt mutatja, hogy fokozatosan emelkednek a fizetések, a tavalyi évhez képest 5-10%-kal a legnépszerűbb programnyelvek esetében, mint a Java és a .NET.” - teszi hozzá Balázs. “Lehetsz junior 37 évesen is, ilyenkor béralkuval tudsz munkát találni. Lehetsz senior 20 évesen is. Nem az életkor számít.” - mondják mindketten, mi pedig helyeselünk. 

 

Viszont a junior nem gyakornok.

“Sajnos a munkáltatók nagyon el vannak itthon tévedve bérezés terén, vagy egyszerűen nem képesek a lépést tartani.” - vallja be Balázs, Orsi pedig kifejti, hogy “aki kijön az egyetemről már nem fog elmenni diákmunkás bérért (max 160 ezer havonta) dolgozni heti 20 órában. Egyetem alatt már nettó 180-200 körül keresnek heti 25-35 órában. A következő lépcső a nettó 240, aztán ugrik fel a 300-as kategóriába, ha már legalább két évet vagy a cégnél. Ha pedig keményen dolgozol és jól értesz az algoritmusokhoz akkor 1-2 év után megugorhatod a nettó 450-et is. A fizetések az első években meredeken növekednek, ezért is nehéz megtartani a juniorokat.”

 

 

Mit jósoltok a hazai IT szektornak? Mik a trendek?

“Egyre népszerűbbek a big data technológiák, mint a Hadoop, az IoT, és a kütyü világban is egyre több a fejlesztés. És persze a felhasználói felületre is egyre nagyobb hangsúlyt fektetnek. A JavaScript is nagyon népszerű, és nem sokára a matematikusok lesznek a legkeresettebbek.” - árulja el nekünk Balázs. “Használható, élményt adó felület mögött gyűjtjük és elemezzük a sok adatot” - summázza Orsi és hozzáteszi: “mi csak most kezdünk bekapcsolódni ezekbe a trendekbe.”

 

Balázs elmondása szerint az oktatás jelenti a kulcsot, hogy átalakuljon a piac. “Nálunk is lesz elvileg digitális oktatás már általános iskolától kezdve. Finnországban, Angliában ez alap, nekünk is bele kell húznunk, ha tartani akarjuk az iramot. Mindenki érzi azt, hogy egyszerűen nincs elég informatikus, viszont a GDP 9,5%-át adják most, pedig 15%-ot tudnának. Egy fejlesztő teremt két másik munkahelyet.” - mondja Balázs, mi pedig elámulunk egy pillanatra.

 

“Startupot indítani majdnem lehetetlen, ha nem tudod megfizetni a tudást. Ha nem a haverod, az egyik alapító és fejlesztő, akkor sok pénzre lesz szükséged.” - mondja Orsi, majd folytatja: “a KKV szektor küzd, a fizuk eltolódnak. Most nettó 500-600 ezer egy senior fizetése, amit egy multinál egy-két év alatt el lehet érni. A kisebb cégeknek, legyen az startup vagy kisvállalkozás, nagyon nehéz tartaniuk az iramot, pedig az innováció inkább a kisebb, agilisebb cégekre jellemző.” Valószínű, hogy a kis -és középvállalkozások munkáját könnyítő állami programok, az informatika oktatását célzó társadalmi kezdeményezések nélkül nagy bajban leszünk. Ez utóbbiakból egyre több van.

 

“1 év alatt 4 év, 4 év alatt 8 év telik el a virtuális világban. Óriási hátrányba kerülhetünk, ha 2 évig semmit nem csinálunk. Pedig kellenek a jó, innovatív, niche projektek, mert az elvándorlást is csak ez tudja megakadályozni.” - figyelmeztetnek a szakemberek. 

Forrás: mobilweekend.hu/

 

A pódiumbeszélgetésről készült videó:

Színes ROVAT TOVÁBBI HÍREI

Flipperakadémiát indít jövőre a világhírű budapesti kiállítás

A részben egy 80-as évekbeli játékteremben játszódó Stranger Things című tévésorozat óriási sikere, a budapesti Flippermúzeum világhíre, vagy éppen a retró játékgépek árai egyaránt jól tükrözik az egykor népszerű automaták iránt újjáéledő általános nosztalgiát, rajongást. A flipperek világa azonban mára nemcsak a kiállításokról, vagy magángyűjteményekről szól: hosszú évek óta például komoly, országos és nemzetközi pontozásos versenysorozatokat is rendeznek ezeken a villogó, zenélő, csilingelő masinákon. 

2024. december 12. 18:02

Már most nézőrekordot állított fel a Hogyan tudnék élni nélküled?

Még messze a december 12-ei premier, de az érdeklődés folyamatosan nő az év lejobban várt magyar filmjének ígérkező Hogyan tudnék élni nélküled? iránt. A Demjén Ferenc slágereire felfűzött zenés romantikus vígjáték első előzetese egy hónap alatt elérte az 1 millió megtekintést, ami azért kiemelkedő, mert ezt eddig idén sem hazai, sem külföldi film nem tudta utána csinálni. Sőt erre az eredményre az elmúlt évtizedben egyetlen magyar film sem volt képes. 

2024. szeptember 4. 13:20

Utazási konferencia az Angyalok városában

A dinamizmust tükrözte az idei utazási világkiállítás, az IPW2024, és ezt sugározza a helyszín is: Los Angeles, Kalifornia.
 

2024. május 17. 18:51

Egy új tévé színt visz a mindennapokba

Ma már nemcsak azért vásárolunk televíziót, mert a sugárzott műsorokat szeretnénk nézni, hanem mert a forradalmian új készülékek számtalan lenyűgöző funkcióval lettek ellátva. Hozzájárulnak ahhoz, hogy magasabb szintre emeljük a tévézés élményét.

2024. április 28. 22:16

A múlt feltárása, a jövő segítségével!

Kevés izgalmasabb terület létezik a régészetnél. Vajon mi rejtőzik a régi idők, épületek falai mögött? Felfedezések, meglepetések sokasága, amire nem igazán lehet felkészülni. Egy ilyen terepmunkát azonban nem lehet csak úgy, ásóval elvégezni, és még Indiana Jonesnak is óriási segítség egy-egy digitális, innovatív, 21. századi eszköz!

2024. április 15. 18:46

Kövess minket a Facebookon!

Cikkgyűjtő

További fontos híreink

Az ázsiai autóipar lehagyta digitalizációban Európát

2024. december 21. 10:22

Új platform köti össze a vállalkozókat és partnereiket

2024. december 16. 13:25

CES 2025 előzetes: Elon Musk Amerikája, avagy a világ Musk-ja

2024. december 9. 16:46

Újabb részvételi rekordot döntött az e-Hód

2024. december 9. 11:32