Erős éve lesz az informatikai szektornak

forrás: Prím Online, 2018. június 28. 08:34

Dinamikusan bővültek a nemzetgazdasági beruházások 2018 első negyedévében. Noha a 17%-os növekedés a legtöbb szektorban érezteti hatását, jelentős bővülés érezhető a digitális hálózatépítéseknél és a mobiltelefonos szolgáltatásokkal kapcsolatos fejlesztéseknél. A hazai példa nem egyedüli, globális szinten is tovább nőttek az informatikai kiadások. A fejlesztéseknél a vásárlás helyett pedig egyre elterjedtebb a tartós bérlet, mint finanszírozási forma – derül ki a Rentasystem piaci körképéből.

Folytatódott a nemzetgazdasági beruházások dinamikus bővülése. A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) gyorsjelentése szerint a 17%-os növekedésben egyrészt az államhoz köthető beruházások, másrészt az uniós forrásokból történő fejlesztések játszanak meghatározó szerepet.

 

 

Forrás: KSH

 

Csökken a tabletek iránti kereslet, nő az IT biztonság piaca

A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) gyorsjelentése szerint a nemzetgazdaság legtöbb területén emelkedett a beruházási aktivitás, és bár legnagyobb súlyban az ingatlanszektor beruházási teljesítménye bővült (45%-kal), jelentősen emelkedtek az informatikai eszközökkel, digitális hálózatépítésekkel kapcsolatos fejlesztések is (21%-kal). 

 

A hazai bővülés nem egyedülálló, a Gartner legfrissebb adatai szerint a globális informatikai kiadások 2018-ban 3,7 billió dollárra rúgnak, ami 4,5%-os növekedést jelent az azt megelőző év adataihoz képest.  A 2017-ben elkezdődött gyors növekedés fő mozgatórugói többek között a mesterséges intelligencia és az IoT elterjedése. Erőteljes növekedést mutatnak a vállalati szoftverek is, idén 9,5%-os, 2019-ben további 8,4%-os növekedést prognosztizálnak, ami 421 milliárd dollárnak felel meg. Nagy a kereslet az informatikai eszközök iránt is, bár a pár éve tabletek iránti magas kereslet ismét megfordulni látszik a laptopok javára. Egy statisztika szerint 2022-re ismét a laptopokból értékesítenek majd a legtöbbet, miközben az asztali PC-szegmens népszerűsége tovább csökken. Az informatikai eszközök kereslete mellett némi paradigmaváltás a biztonság felé fordulás és az ehhez kapcsolódó piacbővülés. A Canalys nemzetközi piackutató legfrissebb elemzése szerint több mint kétszer gyorsabban növekszik a vállalkozások körében az IT-biztonság piaca, mint az egyedi hardver-szoftver termékeké. Ennek oka részben az, hogy a vállalatok körében elfogadottabbá váltak a felhő alapú megoldások és érezhető a szemléletváltás is. 

 

Vásárlás helyett tartós bérlet

A cégek nagyobb IT beruházásainál jellemző a finanszírozási forma megváltozása, a nemzetközi trendekhez igazodva már hazánkban is egyre elterjedtebbek a tartós bérleti megoldások. Székely Balázs, a Rentasystem ügyvezető igazgatója úgy látja, egyre több cég dönt úgy, hogy komplexebb IT rendszerekben gondolkozik, és azokat inkább bérli, vásárlás helyett. “Most már egyértelműnek tűnik, hogy jelentős szemléletváltás ment végbe a vállalatvezetők körében. Gyorsabban, egyszerűbben kívánják vezetni a cégüket és fejleszteni az információtechnológiai eszközállományukat. A felhő alapú megoldásokkal és a havidíjas szolgáltatásokkal is terjed a ‘bérleti szemlélet’.” Ez különösen azért hasznos, mert a bérleti konstrukcióba a vállalkozások a tevékenységükhöz szükséges informatikai rendszerek teljes skáláját bevonhatják, az egyszerű eszközöktől a mérföldköveket és szolgáltatásokat is magába foglaló, komplex szoftver- és hardverrendszerek telepítéséig, ráadásul márkafüggetlenül. Sőt, ha a szoftver több modulból áll, akár modulonként, úgynevezett mérföldkövenként is lehet bérelni azokat. Ilyen esetekben jelentős üzleti értékkel bír, hogy a bérelmény tartalmazhatja a rajtuk futó szoftverek ellenértékét, valamint a testre szabás, bevezetés vagy akár az egyedi fejlesztési szolgáltatások díját is. Ilyen módon komplex üzleti értékkel bíró informatikai megoldások is bérelhetők. Székely Balázs az egyedi szoftver tartós bérlet felfutását és a finanszírozott szektorok körének a bővülését várja a hagyományos területek (autó és gépek, berendezések) látványos növekedése mellett.

 

Merre tovább? Bár az idei évi eredmények sokban függnek attól, hogy a piac hogyan reagál a társadalmi-gazdasági és politikai eseményekre, Székely Balázs 20% feletti növekedést vár cégétől, és szerinte a teljes piac is kétszámjegyű növekedést fog felmutatni.

Trend ROVAT TOVÁBBI HÍREI

A digitális bankolás jövője: személyre szabott ügyfélélmény és új generációs technológiák

A Deloitte legfrissebb, Digital Banking Maturity 2024 kutatásának eredményeiből kiderül, hogy a COVID-19 járvány idején elindult digitalizációs folyamatok nemhogy nem lassultak, hanem új lendületet kaptak a bankszektorban az elmúlt évek során, alkalmazkodva az ügyfelek folyamatosan bővülő igényeihez. A fejlesztések fókuszában a funkciók mennyisége helyett, egyre inkább a személyre szabottság, az ügyfélélmény fokozása és a költséghatékonyság kapott hangsúlyt. Emellett a korábban elhanyagolt területek, például a digitális jelzálog is előtérbe kerültek.

2024. november 21. 17:59

OMV: 2025 végéig országszerte elérhető lesz az ultragyors töltőhálózat

Országszerte 15 helyszínen már igénybe vehetőek az OMV új gyorstöltői. A társaság még idén megduplázza ultragyors töltéssel üzemelő töltőállomásai számát, 2025 végéig pedig közel 50 helyszínen összesen 80 villámtöltő pont működik majd az országban. A töltők legalább 100 kW teljesítmény leadására képesek, ami később több helyszínen akár a 200 kW-ot is elérheti, a hálózati kapacitás függvényében.  Az OMV saját applikációt is fejlesztett a töltőkhöz, amiben most különleges akciókkal várja az autósokat.

2024. november 21. 16:35

Nemzetközi szintre lép a karbonlábnyom-csökkentő magyar startup

Balogh Petya és az általa fémjelzett STRT Holding Nyrt., valamint két másik befektető látott fantáziát a digitális marketing tevékenységek, így a weboldalak és e-mail kampányok karbonlábnyomának csökkentésére specializálódott Carbon.Crane-ben. A világszinten naponta küldött 350 milliárd e-mail* és a 200 millió aktívan üzemelő weboldal** – a háttérben dolgozó szerverparkok miatt – egyre nagyobb, ráadásul egyre növekvő részét teszi ki a globális karbonkibocsátásnak, erre dolgozott ki egyedi megoldásokat a 100%-ban magyar tulajdonú és hazai alapítású startup. Az egyedi és innovatív szolgáltatásokat nemzetközi szinten is értékeli a szakma, amit legutóbb a MediaSpace Global Changemakers' Awards 2024 díjával ismert el.

2024. november 21. 14:56

Újabb kutatás cáfolja az AI-félelmeket

A Unisys friss kutatása szerint mind az alkalmazottak, mind a munkáltatók pozitívnak ítélik meg a mesterséges intelligencia (AI) munkahelyi hatását. A Magyarországon több mint 700 szakembert foglalkoztató vállalat négy országban elvégzett felmérése azt mutatja, hogy az AI alkalmazása növelheti a dolgozói elégedettséget, és segítheti a gyorsabb karrierépítést, míg a vállalatvezetők szerint versenyképességüket veszélyezteti, ha nem építik be a technológiát a működésükbe.

2024. november 21. 11:39

A Mikulás sem egyedül dolgozik, a cégednek sem kell

Egyre több vásárló igyekszik elkerülni a december végi vásárlási dömpinget, így az online megrendelések száma a karácsonyt megelőző hónapokban akár az éves átlag többszörösére is ugorhat. Az áruházak számára ilyenkor kiemelten fontos a forgalom maximalizálása, de a megugró ügyfélszolgálati igények kielégítése és a zökkenőmentes kiszolgálás biztosítása komoly kihívásokat jelent.

2024. november 21. 10:12

Kövess minket a Facebookon!

Cikkgyűjtő

További fontos híreink

Huszadik alkalommal adták át a Hégető Honorka-díjakat

2024. november 21. 16:58

Hosszabbít ’Az Év Honlapja’ pályázat!

2024. november 19. 09:54

Törj be a digitális élvonalba: Nevezz ’Az Év Honlapja’ pályázatra!

2024. november 14. 16:36

A virtuális valóság az egészségügyet is forradalmasíthatja

2024. november 12. 18:01