Az új e-kereskedelmi szabályok kedveznek az exportnak

forrás: Prím Online, 2021. július 3. 16:28

Július 1-jétől egyszerűsödtek az e-kereskedelemmel kapcsolatos áfaszabályok az EU-ban. Szakértők szerint a könnyítés az e-kereskedelem további élénkülését és a hazai export bővülését eredményezheti.

„A változás tetemes adminisztrációs tehertől szabadítja meg az e-kereskedőket. Ezidáig egy külföldre is értékesítő e-kereskedőnek jóformán annyiféleképpen kellett az áfát megfizetnie, ahány országba szállított. Meghatározott forgalom felett minden országban külön adószámot kellett kérni és helyi könyvelőirodával elkészíttetni az adóbevallást. Ez egyszerűsödik le július 1-től számottevően azáltal, hogy az e-kereskedőknek csak saját hazájukban kell bevallást benyújtaniuk, az áfát a NAV forgalomarányosan elosztja az érintett országok között” – mutatta be a változás lényegét Szabó László, a Growww Digital online-növekedési szakértője.

 

A szakértő a magyar e-kereskedelmi export élénkülésére számít. Véleménye szerint az adminisztrációs könnyítés ösztönzi az új szereplők piacra lépését. Sokakat tartott vissza külföldi terjeszkedéstől a lokális adminisztráció nehézkessége és bonyolultsága, ez volt az egyik legnagyobb bürokratikus akadálya a külpiacra lépésnek.

 

Az egyszerűbb adminisztráció azoknak az offline cégeknek is lehetőséget kínál, akik eddig halogatták az e-kereskedelmi piacra lépést. Számukra kézenfekvő nemcsak a magyar piacra, hanem rögtön kiszélesítve, egyszerre akár a külpiacokra is belépni.

 

Különösen a régió piacain, amely hazánk mellett Csehországot, Szlovákiát, Lengyelországot, Romániát, Szlovéniát, Horvátországot és Szerbiát foglalja magában, nyit jó lehetőségeket az adminisztrációs könnyítés. Amellett, hogy ez Európa legnagyobb növekedési potenciállal rendelkező e-kereskedelmi piaca, a kis és közepes szereplőknek könnyebb piacra lépni, mint például a német vagy a francia piacokra, ahol jóval magasabb a belépési küszöb, így a jelenlegi könnyítés nem jelent számottevő előnyt.

 

A Growww Digital tapasztalatai szerint a százmillió forint forgalmat elérő e-kereskedelmi vállalkozások között már nagy számban találunk exportérett vállalkozásokat, akik számára az új áfaszabályok jelentősen megkönnyítik az exportot. Az exportpiacok kiválasztására és validálására számos eszköz és módszer elérhető.

 

„Az, hogy könnyebbé válik a külpiacokra lépés a hazai vállalkozásoknak, egyszerre azt is jelenti, hogy a külföldi vállalkozásoknak is könnyebb a hazai piacra lépni, emiatt élesedik a verseny. Így már nemcsak az itthoni konkurenseikkel kell szembenéznie a hazai vállalkozásoknak, hanem a regionális versenytársaikkal is, akik már jelentős exporttapasztalattal bírnak, tőkeerősek és hatékonyak. Velük szemben a külföldi piacbővítés jelent védelmet” – figyelmeztet Szabó László.

 

A szakértő szerint, ez egy hasznos változás, ami minden piaci szereplő számára előnyös. Becslések szerint az eddigi szabályok kijátszása miatt be nem fizetett áfa 9 milliárd euró körül van éves szinten az Európai Unió területén. Az új szabályozással ennek jelentős része megjelenik a tagállamok áfabevételében, a döntés így fehéríti az e-kereskedelmet. Ugyanakkor a döntés kedvez az etikus e-kereskedőknek, mert kiegyenlíti, tisztességesebbé teszi a versenyt, miután megfosztja a szürke webshopokat az áfaelkerüléssel szerzett tisztességtelen versenyelőnytől.

Megoldás ROVAT TOVÁBBI HÍREI

Az AI használata a munkavállalók 22%-át érinti a magyar ingatlanpiacon

A mesterséges intelligencia egyre nagyobb szerepet kap az ingatlan- és építőiparban, de vajon hogyan áll Közép-Európa ezen a téren? Egy friss kutatás szerint a magyar ingatlanpiacon dolgozók mindössze 22%-a használ mesterséges intelligenciát, 23%-uk napi szinten, 46%-uk pedig heti rendszerességgel, de mégis érzékelhető a változás: az ingatlan- és építőiparban dolgozók 60%-a mindhárom piacon kifejezte, hogy szívesen elsajátítaná az új technológia alkalmazását.

2024. december 3. 15:10

Az állam megteheti, hogy digitalizál, kérdés, hogy miként fogjon hozzá

A modern közigazgatás támogatja a modern gazdaságot, és a kormányok és a közszféra szervezetei is haladnak a digitális átalakulás útján. Most azonban gyorsítaniuk kell a tempón, és dolgozniuk kell azon, hogy megfeleljenek állampolgáraik elvárásainak. A KPMG a Global Tech Report 2024 adatai alapján igyekezett választ adni a digitális közigazgatással kapcsolatos aktuális kérdésekre, és felvázolni azokat a lehetséges lépéseket, amelyeket a kormányzati tisztviselők tehetnek meg a digitális átalakulás érdekében. Az adatok 118 kormányzati technológiai vezető és döntéshozó válaszain alapulnak, többségében (60%) Európából, továbbá Ázsia és a Csendes-Óceán térségéből (21%), valamint Észak-, Közép- és Dél-Amerikából (19%).

2024. december 3. 12:03

A félelem és a kapzsiság irányítja a kriptopiacot

A befektetői hangulat jelentősen befolyásolja a kriptovaluták értékét a metaverzum kriptopiacán visszaeséskor – derül ki a Budapesti Corvinus Egyetem új kutatásából. 

2024. december 3. 10:20

Kövess minket a Facebookon!

Cikkgyűjtő

További fontos híreink

December 15. éjfélig lehet nevezni Az Év Honlapja pályázatra!

2024. december 2. 11:38

Megvannak az idei év legjobb webshopjai

2024. november 29. 17:16

Megjelent a legfrissebb, immár 27. Ericsson Mobility Report

2024. november 26. 20:37

Idén is keresi a digitális szakma női példaképeit az IVSZ és a WiTH

2024. november 22. 16:40