Minősített vállalati rendszerfejlesztők
A magyarországi konferencia egyik hangsúlyos kérdése volt a vállalati rendszerfejlesztők minősítése. Az Önök által kiadott (ITAC) AOEGA képesítésnek milyen a szakmai megítélése?
Pontosítanék: az AOEGA The Association of Open Group Enterprise Architects) nem azonos az ITAC-kal (the IT Architecture Certification program). Az AOEGA egy önálló szakmai szervezet vállalati architektúra-fejlesztők számára. A szövetség azért alakult, hogy a témával foglalkozó szakemberek szakmai tudását fenntartsa és ösztönözze őket a tökéletességre való törekvésben. A szervezet tevékenysége kiterjed a tagok közötti etikai kérdésekre csakúgy, mint a jog és a számvitel számos területére. A szervezet célja az is, hogy tagjai számára növelje munkalehetőségeket, és a foglalkoztatók számára lehetőséget teremtsen azon legjobbak kiválasztására, akiknek tudása traszferábilis az egyes cégek között. Ezért volt szükség egy globális tanúsítvány programra, és ez az ITAC, amely hitelesíti azok tudását, képességét, tapasztalatait, akik a vállalati architektúra tervezés területén tevékenykednek. Etalonként a már bizonyított, úgynevezett "best praktice" megvalósítások szolgálnak, s így jön létre egy független, iparág szintű szabvány, amely alkalmas arra, hogy megteremtse a bizalmat a beszállítók és a megrendelők között. És most kanyarodnék vissza a kérdéshez: a tanúsítvány épp ezen szakmaiságon alapuló bizalom megteremtését szolgálja. A munkavállaló szempontjából ez azt is jelenti, hogy ha valaki megszerezte a ITAC-ot általában magasabb juttatási csomagot igényelhet, mint az, aki nem. Ezek a képesített IT-architektúra-tervezők általában kelendőbbek., hiszen ez a tanúsítvány garancia a munkáltató számára, a munkavállaló megfelelő készségekkel és tapasztalattal rendelkezik ahhoz, hogy megoldja a felmerülő komplex vállalati architektúra problémákat. Mind több és több ezen a területen dolgozó IT-szakember ismeri fel, hogy szükség van egy elismert, mindenütt elfogadott és magas szakmai szintű oklevélre, ezért is fejlődik tovább az Open Group ITAC programja, s válik világszintűvé a mára már a kétezret is meghaladó oklevéllel.
Az Open Group működése miként hat a gazdaságra?
Ahogy mind több vállalat - kicsitől a nagyig - önálló szakterületnek tekinti a vállalati (és ezen belül az IT) architektúrát, úgy nő az olyan szervezetek, mint pl. az AOGEA jelentősége, hiszen egyre nő az igény arra, hogy a vállalatok rátaláljanak a megbízható szakemberekre. A gazdaság abból profitál, hogy a szakmai szervezet emeli, fenntartja, megőrzi a színvonalat a tagok körében, s ennek eredményeképp nő a vállalatok eredményessége.
Ezek az előnyök miként járulnak hozzá a "fenntartható fejlődés" koncepciójához?
– A vállalati architektúra átalakításának a lényege épp az, hogy szakítsunk az alkalmazottak beskatulyázásával, bontsuk le azokat a falakat, amelyek az embereket egy-egy területre kényszerítik, és igyekezzünk az alkalmazottakat több területen igénybe venni. A vállalaton belüli és vállalatok közti akadályok elhárítása olyan szemléletet kíván a szakemberektől, ami a várostervező szemléletmódjához hasonlítható. Egy ilyen hozzáállás azt is jelenti, hogy mindent a vállalati architektúrához kapcsolódónak tekintsünk, ami a fenntartható fejlődés lényegi részéhez tartozik, vagyis ide tartoznak a környezeti, gazdasági, szociálpolitikai tényezők is.
Kapcsolódó cikkek
- Brown: a vállalati tervező a kkv-ban is kulcsfigura
- Tanúsított vállalati tervezők mint könyvelők és ügyvédek - Interjú Allen Brownnal
- Vállalati tervezők: a következő információs forradalom vezetői
- Vállalati Rendszerekkel foglalkozó Szakemberek Konferenciája a Biztonságos Rendszerek kialakításáról
- The Open Group konferencia a biztonságos rendszerekről
- Informatikai Biztonság Napja 2007
- Kritikus adatok védelme veszélyeztetett környezetben
- The Open Group konferencia a biztonságos rendszerek kialakításáról
- Hacktivity: fókuszban a terrorizmus, a fájlcsere és az internetes adatvédelem
- PURE biztonsági szemlélet Check Point rendezvény fókuszában
Megoldás ROVAT TOVÁBBI HÍREI
A digitális bankolás jövője: személyre szabott ügyfélélmény és új generációs technológiák
A Deloitte legfrissebb, Digital Banking Maturity 2024 kutatásának eredményeiből kiderül, hogy a COVID-19 járvány idején elindult digitalizációs folyamatok nemhogy nem lassultak, hanem új lendületet kaptak a bankszektorban az elmúlt évek során, alkalmazkodva az ügyfelek folyamatosan bővülő igényeihez. A fejlesztések fókuszában a funkciók mennyisége helyett, egyre inkább a személyre szabottság, az ügyfélélmény fokozása és a költséghatékonyság kapott hangsúlyt. Emellett a korábban elhanyagolt területek, például a digitális jelzálog is előtérbe kerültek.
OMV: 2025 végéig országszerte elérhető lesz az ultragyors töltőhálózat
Országszerte 15 helyszínen már igénybe vehetőek az OMV új gyorstöltői. A társaság még idén megduplázza ultragyors töltéssel üzemelő töltőállomásai számát, 2025 végéig pedig közel 50 helyszínen összesen 80 villámtöltő pont működik majd az országban. A töltők legalább 100 kW teljesítmény leadására képesek, ami később több helyszínen akár a 200 kW-ot is elérheti, a hálózati kapacitás függvényében. Az OMV saját applikációt is fejlesztett a töltőkhöz, amiben most különleges akciókkal várja az autósokat.
Nemzetközi szintre lép a karbonlábnyom-csökkentő magyar startup
Balogh Petya és az általa fémjelzett STRT Holding Nyrt., valamint két másik befektető látott fantáziát a digitális marketing tevékenységek, így a weboldalak és e-mail kampányok karbonlábnyomának csökkentésére specializálódott Carbon.Crane-ben. A világszinten naponta küldött 350 milliárd e-mail* és a 200 millió aktívan üzemelő weboldal** – a háttérben dolgozó szerverparkok miatt – egyre nagyobb, ráadásul egyre növekvő részét teszi ki a globális karbonkibocsátásnak, erre dolgozott ki egyedi megoldásokat a 100%-ban magyar tulajdonú és hazai alapítású startup. Az egyedi és innovatív szolgáltatásokat nemzetközi szinten is értékeli a szakma, amit legutóbb a MediaSpace Global Changemakers' Awards 2024 díjával ismert el.
Újabb kutatás cáfolja az AI-félelmeket
A Unisys friss kutatása szerint mind az alkalmazottak, mind a munkáltatók pozitívnak ítélik meg a mesterséges intelligencia (AI) munkahelyi hatását. A Magyarországon több mint 700 szakembert foglalkoztató vállalat négy országban elvégzett felmérése azt mutatja, hogy az AI alkalmazása növelheti a dolgozói elégedettséget, és segítheti a gyorsabb karrierépítést, míg a vállalatvezetők szerint versenyképességüket veszélyezteti, ha nem építik be a technológiát a működésükbe.
A Mikulás sem egyedül dolgozik, a cégednek sem kell
Egyre több vásárló igyekszik elkerülni a december végi vásárlási dömpinget, így az online megrendelések száma a karácsonyt megelőző hónapokban akár az éves átlag többszörösére is ugorhat. Az áruházak számára ilyenkor kiemelten fontos a forgalom maximalizálása, de a megugró ügyfélszolgálati igények kielégítése és a zökkenőmentes kiszolgálás biztosítása komoly kihívásokat jelent.