Technológiai áttörések 2008-ban?
A 2007-es esztendőben több új megoldás is megvetette a lábát világszerte, elemzők szerint ezek közül öt számára az idei esztendő hozhat igazi áttörést.
A mobil internet számára eddig komoly visszafogó erő volt, hogy a tartalmakat sokszor lassan és nehézkesen lehetett elérni. Ezen lendíthet többek között, hogy több óriáscég is bejelentett a olyan alkalmazásokat, melyek a tartalom nagy részének offline elérhetőségét biztosíthatják, ilyen a Google Gears, az Adobe Air, vagy a Microsoft Silverlight, mindegyik webközeli élményt kínál időnkénti csatlakozás esetén is. Az Adobe szoftverével az eBay online aukcióinak létrehozásához szükséges munka legnagyobb részét offline elvégezhetjük, a Silverlight hagyományos alkalmazások futtatását teszi lehetővé böngészőben, a Google Gears pedig internetkapcsolat nélkül kezeli az internetes alkalmazásokat.
Az olcsó ultramobil PC-k hosszú évek után már nem csak elképzelésekben és látványtervekben léteznek, tavaly megjelentek az első kézzelfogható példányok. Ezek az általában kisméretű, masszív eszközök nem a drága noteszgépek szerepét hivatottak betölteni, inkább a PDA-k feletti űrt töltenék be. A célközönség számára a PDA nem kedvező öszvérmegoldás, kisebb munkákhoz, szörfözéshez kevés, telefonáláshoz sok, a noteszgépek pedig már túl nagyok, túl sokat tudnak, és túl drágák. Az új kategória olcsó, 200 dollár körüli eszközöket jelent, ezek tökéletesek levelezéshez, szövegszerkesztéshez, online vásárláshoz, böngészéskor is nagyobb élményt kínálnak, ugyanakkor flash alapú memóriájuk nem olyan sérülékeny, és nem kell hozzájuk külön táska, igény szerint bármikor előkaphatók, utazáshoz is ideálisak.
Az IPTV elterjesztésére eddig is komoly erőfeszítéseket tettek a szolgáltatók és szoftvergyártók, de a kapcsolat sokszor megbízhatatlan volt, a szolgáltatás pedig az adatforgalom mérete miatt viszonylag drága. A szélessávú előfizetések elterjedésével azonban nem csak számuk növekedése, de egyben áruk csökkenése is együtt járt, így 2008-ra reális alternatívává válhatnak. Ezt segítheti elő az ADSL2+ idei várható megjelenése, egy ilyen kapcsolat nem kevesebb, mint 24 Mbps maximális sebességet ígér, ami ideális valós idejű multimédiás tartalmak elérésére. Egyes televíziós csatornák, mint például a BBC külön szoftver kifejlesztésével is segítené a gördülékeny műsorszórás biztosítását.
A Wimax tipikus példája a mára egyre ritkább, de még mindig jelen levő aszimmetrikus technológiai fejlődésnek. A nagy távolságokon is működőképes vezetéknélküli adatátviteli technológia egyik úttörője a világ legnagyobb processzorgyártója, az Intel, az USA-ban pedig a szolgáltatók, köztük a Sprint segítségével rohamosan terjed ez a megoldás. Érdekes, hogy fejlődő országok, mint Nigéria is kísérletezik a Wimaxszal, de Európában eddig szinte teljesen figyelmen kívül hagyták létezését. Az Egyesült Királyságban ugyanakkor már megkezdték egy kisváros Wimax ellátásának kiépítését, és könnyen meglehet, hogy a példa ragadós lesz, a labda a nagy szolgáltatóknál van, ha belevágnak, a technológia 2008-ban áttörést érhet el.
A mobil VOIP talán a felhasználók számára leggyorsabban érzékelhető változást hozhatja az idei évben. Az eddig is ismert és közkedvelt internet alapú telefonálás, többmillió hívet szerzett magának többek között a Skype rendszerén belül, mivel kényelmes és olcsó kommunikációt tesz lehetővé. A nagy áttörést azonban a például Jajah és a Truphone által már kínált mobil változat hozhatja. A már ismert megoldás gyorsan elterjedhet világszerte, ha a készülékgyártók megadják a megfelelő támogatást. A legnagyobbak közül a Nokia mindösszesen négy mobil VOIP képességekkel ellátott készüléket kínál, ami csepp a tengerben, ám a vállalat tervei szerint 2008-ban szinte a teljes termékskálába beépítenék ezt a megoldást, ami megnyithatja a kaput a mobil internetes telefonálás előtt.
Kapcsolódó cikkek
- Az amerikai háztartások felében már digitális TV van
- Az otthoni gépek 93 százalékán van vírusirtó
- A CES soha nem volt még erősebb! - Interjú Shawn DuBravackal, a CES gazdasági szakértőjével
- USA: a háztartások mobiltelefon-használata meghaladja a vezetékest
- A PC-piac hátán szárnyaló csipeladások
- Az internetezők többet és körültekintőbben költenek
- Macrogate: "netszerű" telefonálás 11 féle Nokia mobillal
- Mobilpiac 2007: idén a készülékek határozták meg a piacot, jövőre a szoftverek?
- Integrált WiFi/WiMax/DVB-H csip az Intel-től
- 85 000 dolláros mobilszámla internetezésért
Trend ROVAT TOVÁBBI HÍREI
A digitális bankolás jövője: személyre szabott ügyfélélmény és új generációs technológiák
A Deloitte legfrissebb, Digital Banking Maturity 2024 kutatásának eredményeiből kiderül, hogy a COVID-19 járvány idején elindult digitalizációs folyamatok nemhogy nem lassultak, hanem új lendületet kaptak a bankszektorban az elmúlt évek során, alkalmazkodva az ügyfelek folyamatosan bővülő igényeihez. A fejlesztések fókuszában a funkciók mennyisége helyett, egyre inkább a személyre szabottság, az ügyfélélmény fokozása és a költséghatékonyság kapott hangsúlyt. Emellett a korábban elhanyagolt területek, például a digitális jelzálog is előtérbe kerültek.
OMV: 2025 végéig országszerte elérhető lesz az ultragyors töltőhálózat
Országszerte 15 helyszínen már igénybe vehetőek az OMV új gyorstöltői. A társaság még idén megduplázza ultragyors töltéssel üzemelő töltőállomásai számát, 2025 végéig pedig közel 50 helyszínen összesen 80 villámtöltő pont működik majd az országban. A töltők legalább 100 kW teljesítmény leadására képesek, ami később több helyszínen akár a 200 kW-ot is elérheti, a hálózati kapacitás függvényében. Az OMV saját applikációt is fejlesztett a töltőkhöz, amiben most különleges akciókkal várja az autósokat.
Nemzetközi szintre lép a karbonlábnyom-csökkentő magyar startup
Balogh Petya és az általa fémjelzett STRT Holding Nyrt., valamint két másik befektető látott fantáziát a digitális marketing tevékenységek, így a weboldalak és e-mail kampányok karbonlábnyomának csökkentésére specializálódott Carbon.Crane-ben. A világszinten naponta küldött 350 milliárd e-mail* és a 200 millió aktívan üzemelő weboldal** – a háttérben dolgozó szerverparkok miatt – egyre nagyobb, ráadásul egyre növekvő részét teszi ki a globális karbonkibocsátásnak, erre dolgozott ki egyedi megoldásokat a 100%-ban magyar tulajdonú és hazai alapítású startup. Az egyedi és innovatív szolgáltatásokat nemzetközi szinten is értékeli a szakma, amit legutóbb a MediaSpace Global Changemakers' Awards 2024 díjával ismert el.
Újabb kutatás cáfolja az AI-félelmeket
A Unisys friss kutatása szerint mind az alkalmazottak, mind a munkáltatók pozitívnak ítélik meg a mesterséges intelligencia (AI) munkahelyi hatását. A Magyarországon több mint 700 szakembert foglalkoztató vállalat négy országban elvégzett felmérése azt mutatja, hogy az AI alkalmazása növelheti a dolgozói elégedettséget, és segítheti a gyorsabb karrierépítést, míg a vállalatvezetők szerint versenyképességüket veszélyezteti, ha nem építik be a technológiát a működésükbe.
A Mikulás sem egyedül dolgozik, a cégednek sem kell
Egyre több vásárló igyekszik elkerülni a december végi vásárlási dömpinget, így az online megrendelések száma a karácsonyt megelőző hónapokban akár az éves átlag többszörösére is ugorhat. Az áruházak számára ilyenkor kiemelten fontos a forgalom maximalizálása, de a megugró ügyfélszolgálati igények kielégítése és a zökkenőmentes kiszolgálás biztosítása komoly kihívásokat jelent.