Tíz MMPlatform projekt a megvalósítás útján
„Platformok az ICT jövőjéért” címmel egynapos nemzetközi konferenciát rendezett Budapesten a Mobilitás és Multimédia Nemzeti Technológiai Platform (MMPlatform) és az eMobility Európai Technológiai Platform. A 90 résztvevővel megtartott rendezvényen hazai és az Európai Unió országaiból érkező informatikai és távközlési szakemberek vázolták fel a jövő kutatás-fejlesztési trendjeit, köztük néhány ígéretes hazai kezdeményezéssel.
Az elhangzott előadásokban elhangzott néhány fontos megállapítást idézünk. 2015-ig várhatóan Európa-szerte elterjed a 100 Gigabit/sec sebességű adatforgalmat lehetővé tevő szélessáv, 2020-ig pedig megjelenik az internet új generációja.
Egészségügy: olyan implantált vezeték nélküli bioszenzorok kifejlesztése várható, amelyek valós időben képesek érzékelni a vérkép, szívritmus vagy agyhullámok szabályostól eltérő változásait, és szükség esetén automatikusan riasztják az orvost. Ígéretes kutatások folynak a szájmozgás keltette idegrendszeri jelek feltérképezésére és hangokká alakítására..
Közlekedés: várható az intelligens dugófigyelő rendszerek megjelenése. Ezek az autóforgalom függvényében képesek a pillanatnyi igényeknek megfelelően módosítani és összehangolni a közlekedési lámpák működését. A megfelelő hely- és mozgásérzékelők kifejlesztésével a járművek a jövőben akár emberi közbeavatkozás nélkül is eljuthatnak majd az egyik pontból a másikba.
Euópai Unió: ahhoz, hogy az EU tíz éven belül a világ kutatás-fejlesztési központja lehessen, nem elegendőek az ötletek: alapvető fontosságú az anyagi feltételek megteremtése is. Az ICT technológiák kutatás-fejlesztését elősegítő FP7-es keretprogram részeként 2009-2010 között az EU 557 millió euró támogatást tervez szétosztani. Az összegből 190 millió eurót a jövő hálózatainak kutatás-fejlesztésére fordítanak, de 110 millió euró jut „internetes szolgáltatások fejlesztésére”, valamint a szoftver és virtualizáció területére is. Az internetbiztonságra vonatkozó kutatások 90 millió euró, a hálózatos média és 3D témakör 80 millió euró támogatásban részesülnek. A jövő internetéhez kapcsolódó kísérleti labor és alapkutatás támogatására 50 millió eurót, a gépek közötti kommunikáció kutatására 37 millió eurót szánnak.
Magyarország: az országban folyó biometrikus azonosításra vonatkozó kutatások célja, hogy hang-, arc- és alakfelismeréssel határozzák meg a személyazonosságot. Szintén hazai kutatási terület a virtuális világ és a valóság összefüggéseinek, átfedéseinek vizsgálata, amely a jövőben forradalmasíthatja a 3D-s tervezést. Magyar állam: 2001 és 2008 között összesen 35,5 milliárd Ft támogatást nyújtott ICT témájú kutatási-fejlesztési projektek megvalósításához. A legnagyobb támogatást elnyert területek közé tartozik a mobil és multimédiás tartalomfejlesztés (2,8 milliárd Ft), az e-egészségügy (2,2 milliárd Ft), és az intelligens közlekedés (1,3 milliárd Ft).
MMplatform: A Mobilitás és Multimédia Nemzeti Technológiai Platform munkájához eddig 40 szervezet csatlakozott, köztük az Ericsson, HP, Sun, Magyar Telekom és a GTS-Datanet. Meghatározózó szereplők továbbá: BME, ELTE, Pázmány Péter és a Pannon Egyetem, illetve egyes, a nemzetközi színtéren is kiemelkedően teljesítő kkv-k: Innomed, Adverticum, Port.hu, Cellum vagy az AITIA. A platformban már elkezdődött az ICT iparág hosszú távú stratégiai kutatási tervének előkészítése: a tagvállalatok több mint 30 szakértője kiértékelte területük 1-4 éves, valamint 5-15 éves jövőbeli lehetőségeit, illetve a jövőt várhatóan befolyásoló tényezőket. Elhangzott továbbá, hogy 2008 és 2012 között tíz MMPlatform projekt megvalósításán dolgoznak, több mint 30 elő-megvalósíthatósági tanulmányt készítettek.
Kapcsolódó cikkek
- Korlátozzák a mobilszolgáltatást a tálibok
- Mobilparkolás Békéscsabán is
- Mobilkonferencia a Szépművészetiben
- Méregdrága lesz az iPhone-reklám
- Sms technológiát vásárol a Twitter
- Ellenséges lépésként értékelte a Flash nélküli iPad-et az Adobe
- Smart Office: mobil + vezetékes internetkapcsolat + telefon
- Megjelent az Opera Mini iPhone változata
- Újabb térképszoftver-céget vett a Nokia
- Önálló mobilmárkaként jelenik meg a djuice
Infogazdaság ROVAT TOVÁBBI HÍREI
EY: csak átmeneti a megtorpanás az elektromos autók piacán
Lassulás tapasztalható idén a tisztán elektromos, hibrid és plug-in járművek (EV) iránti globális kereslet növekedésében – derül ki az EY 28 ország 19 000 fogyasztójának megkérdezésével készült nemzetközi felméréséből. Az elektromobilitás előretörése miatt a megtorpanás várhatóan csak ideiglenes és a gyártók hamarosan újra növelhetik a kapacitásokat – emeli ki Szűcs Tamás, az EY autóipari iparági csoportjának vezető partnere.
Miért dugulnak be sorra a csomagautomata szolgáltatók? Ez az adat rámutat az okokra
Egyre népszerűbbek a csomagautomaták: idén már a webshopok közel háromnegyede kínálja ezt az átvételi módot, ami 12 százalékos növekedést jelent az előző évhez képest. Az egyre növekvő kereslet az egyik fő oka lehet a szolgáltatók kapacitásproblémáinak – állapította meg a Nagy Webáruház Felmérés.
A digitális technológiák jelentik a jövő oktatásának alapját
Okostanterem, szupergyors Wi-Fi és innovatív tárolási megoldások – többek között ezek a technológiai fejlesztések alakíthatják az egyetemi oktatás és -kutatás jövőjét. Az Óbudai Egyetem és a Huawei Technologies „Digitális fokozatváltás a felsőoktatásban” című közös rendezvényén a digitális oktatás legújabb trendjeit és a Huawei legfejlettebb megoldásait mutatták be, amelyek hatékonyabbá és interaktívabbá tehetik a tanulási környezetet. Az Óbudai Egyetemen már telepítési fázisban lévő Wi-Fi 7 hálózati technológia például négyszer gyorsabb adatátvitelt kínál, míg a mesterséges intelligencia és a felhőalapú megoldások a személyre szabott oktatást és nemzetközi kutatási együttműködéseket támogatják.
TECHXPO 2024: Már közel 360 ezren töltötték le a Digitális Állampolgár mobilalkalmazást
Megnyitotta kapuit a TECHXPO 2024, Közép-Európa legnagyobb tech csúcstalálkozója Budapesten. A négynapos rendezvény fajsúlyos nemzetközi konferenciaprogrammal indult, melynek nyitóelőadását Rogán Antal, a Miniszterelnöki Kabinetirodát vezető miniszter tartotta a Digitális Állampolgárság témájában. Előadott még a konferencián többek között Gerd Leonhard, a világ TOP 10 jövőkutatóinak egyike, Hong-Eng Koh, a Huawei Technologies globális közszolgálati iparági vezető kutatója, illetve Bojár Gábor, a Graphisoft alapítója is.
A Tenstorrenttel közösen fejleszti mesterségesintelligencia-megoldásait az LG
Az LG Electronics (LG) és a Tenstorrent bejelentette, hogy kibővítették együttműködésüket, amelynek célja a globális piacra szánt SoC-k, (System-on-Chips, azaz egylapkás rendszerek) fejlesztése. A partnerség révén az LG célja, hogy tovább bővítse a termékeihez és szolgáltatásaihoz használt AI-chipek tervezésében és fejlesztésében rejlő lehetőségeket. A vállalat elkötelezett az AI-alapú innovációk előmozdítása mellett, különösen a háztartási készülékek, az okosotthon-megoldások, valamint a jövőbeli mobilitási és kereskedelmi fejlesztésének területén.