Szuperszámítógépet kap három hazai egyetem
Szuperszámítógépet kap három hazai egyetem: a debreceni, a szegedi és a pécsi. Az összesen 4,2 milliárd forintos beruházás az Új Magyar Fejlesztési Terv keretében valósul meg az idén - közölte Nagy Miklós, a Nemzeti Információs Infrastruktúra Fejlesztési Intézet (NIIFI) igazgatója szerdán Debrecenben, a Networkshop 2010 informatikai konferencia sajtótájékoztatóján.
A szakember közlése szerint a fejlesztés 2007 óta tart és három területen valósul meg: az adathálózat fejlesztésére 2,2 milliárd forint, a nagyteljesítményű számítástechnikai berendezésekre 1,1 milliárd forint, videokonferenciák megoldására 0,9 milliárd forint
pályázati pénzt nyertek el.
Arról, hogy milyen teljesítményű lesz a hálózatba kapcsolt egyetemi szuperszámítógép, Nagy Miklós annyit mondott: igen-igen nagy teljesítményű, ugyanis - mint fogalmazott - ezeknek a berendezéseknek a paraméterei hétről hétre változnak, s mire körülbelül két hónap múlva a beszerzés megvalósul, már a jelenleginél lényegesen nagyobb teljesítményű számítógépekhez juthatnak hozzá.
A debreceni - immár 19. alkalommal megrendezett - Networkshop konferencián a magyarországi kutatási, felsőoktatási, valamint közgyűjteményi közösségek és a hazai informatikai szektor szereplői cserélik ki tapasztalataikat az ágazat informatikai lehetőségeiről.
Kroó Norbert, a Magyar Tudományos Akadémia alelnöke elmondta: a nemzeti információs és infrastruktúrafejlesztési program koordinálása visszakerült az akadémiához, s ezzel "helyére került a program".
A program országos hálózata Budapesten kívül 30 vidéki városban teszi lehetővé a nagysebességű adathálózati csatlakozást a kutatási, a felsőoktatási és a közgyűjteményi szféra számára.
Zombory László professzor, a konferenciát szervező HUNGARNET Egyesület elnöke közölte: a Networkshop 2010 konferencia mind a kutatási, oktatási, közgyűjteményi információs infrastruktúra fejlesztése, nemzetközi kapcsolatai és versenyképessége, mind pedig a hazai általános informatikai fejlődés és kultúra szempontjából meghatározó jelentőségű eseménye az informatikai szakmai közéletnek. Közölte, hogy az egyesület négy éve alapított díját az idén Nagy Miklós, a NIIFI igazgatója és Pásztor Miklós, a Pázmány Péter Katolikus Egyetem informatikusa kapta.
A Networkshop 2010 informatikai konferencia pénteken fejeződik be a Debreceni Egyetemen.
Kapcsolódó cikkek
- Egyetem és informatikai cég együttműködése Debrecenben
- Díjat nyert a KÜRT H2O programja
- Informatikai fejlesztések tatabányai iskolákban
- Tudományos pályázatot hirdetett a Google tinik számára
- Kecskemét minden oktatási intézményében van már digitális tábla
- Viharsarki iskola-számítógépek pályázatból
- VIDEOTORIUM néven oktatási-tudományos videomegosztó portál indult
- Diploma kell, a jegyek nem számítanak elhelyezkedéskor
- Szakmák Európa-bajnoksága - magyar siker
- Informatikai kutatóközpont létesült a Pannon Egyetemen
Infotársadalom ROVAT TOVÁBBI HÍREI
Tekintélyes terjedelemmel debütált a jubileumi kiadvány: bemutatták a 30. Logisztikai Évkönyvet
December 16-án az UniZone BGE Hallgatói Centrumban debütált a Magyar Logisztikai Egyesület (MLE) jubileumi Logisztikai Évkönyve, amely a hazai logisztikai szektor egyik legmagasabb szintű tudományos szakmai kiadványa. Az MTA által DOI-számmal is ellátott idei kötetben, ez évben több mint 400 oldal terjedelemben, összesen 27 tanulmány kapott helyet.
Karácsony a virtuális térben
A mesterséges intelligencia része a mindennapoknak, legyen szó munkavégzésről, oktatásról, tudományos kutatásokról, vagy éppen a karácsonyról. Az ünnepet is képes tökéletesen reprodukálni a technológia, általa olyan hangulatot, enteriőrt lehet előállítani, amire mindenki vágyik.
A LAMAX négy új stílusos hangszórót jelentett be
A LAMAX négy Bluetooth hangszóróval bővítette audiotermékeinek körét, amelyek tökéletesen ötvözik a teljesítményt, a dizájnt és a megfizethetőséget. Az új termékek közt találunk kompakt, alig több mint 300 gramm súlyú hangszórót, és nagyteljesítményű, akár 50 watt teljesítményre képes hangfalat, mindezt megfizethető árkategóriában. Az eszközök mindegyike támogatja a Bluetooth 5.3 technológiát, emellett a csomagban megtalálható 3,5 mm-es AUX kábellel is csatlakoztathatunk eszközt hozzájuk.
Jelentős beruházással pörgeti fel az adatközponti megoldások gyártását a Schneider Electric
Az eddigi 7 ezerről 12 ezer négyzetméterre növelte előregyártott adatközponti rendszereket készítő barcelonai üzeme méretét a Schneider Electric. Az Omdia elemzése szerint az előregyártott moduláris adatközpont-rendszerek globális forgalma 2027-ben elérheti a 8,6 milliárd dollárt.
Forradalmi áttörés az energiatárolásban: Bemutatkozik a sóalapú akkumulátor már 2025-ben
Az energiatárolás forradalmi újítás előtt áll. Miközben a lítiumion akkumulátorok uralják a piacot, az új magyar fejlesztésű nátriumion akkumulátor alapjaiban írhatja át az energiatárolás szabályait. Ez a technológia nemcsak fenntarthatóbb és biztonságosabb, hanem az otthonok és vállalkozások energiafelhasználását is új szintre emeli. Az innováció mögött álló Nádorfi Árpád nemrég elnyerte a 2024-es „Business Champions of Central Europe” díjat, amelyet a fenntarthatóság és az innováció terén elért kiemelkedő eredményeiért ítéltek oda neki. Az elismerés, a szakmai vezetése mellett, a csapata által kifejlesztett technológia globális jelentőségét is tükrözi.