Idősek a munkaerőpiacon
A vizsgálat szerint a hazai közepes- és nagyvállalatok alkalmazottainak közel fele, 45%-a 45 év feletti, tehát az idősödő munkaerőhöz tartozónak tekinthető. Jelentős az eltérés az egyes ágazatok között: a pénzügyi tevékenységgel, ingatlanügyekkel, illetve gazdasági szolgáltatásokkal foglalkozó közép- és nagyvállalatoknál az idősek aránya mindössze 32%, szemben a mezőgazdaságban, oktatásban, egészségügyben és egyéb szolgáltatások területén tevékenykedő cégekkel, ahol 57%. Az „idős” ágazatok a mezőgazdaság és az oktatás. A külföldi többségi tulajdonú cégeknél a 45 éven felüli dolgozók aránya mindössze 33%, a belföldi többségi tulajdonban lévő vállalatoknál 47%. Az állami, illetve önkormányzati cégeknél az alkalmazásban állóknak már több mint a fele (55%-a) idősödőnek mondható: a foglalkoztatottak idősebb csoportjai számára elsősorban a költségvetésből gazdálkodó szegmens jelent munkaalkalmat. Az elkövetkező években jelentős költségvetési megszorításokra lehet számítani a közigazgatás területén, ami a közeljövőben rontani fogja az idősebbek munkaerő-piaci esélyeit.
A hazai 50 fő feletti vállalkozások által az elmúlt három évben újonnan felvett dolgozók között legnagyobb arányban (39%) a 15-29 évesek szerepeltek. A 30-44 évesek aránya az új munkavállalók körében 24%, míg a 45-49 éveseké 16%. Azon vállalatok aránya, akik 60 év felettieket is felvettek, fél százalék alatt marad. Elbocsátások esetén a legrosszabb helyzetben a 45-49 év közöttiek vannak, akik még informális szociális védelmet sem élveznek, pedig már ők sem keresettek a munkaerőpiacon. Az 50-54 éveseknél látszik némi visszafogottság, feltehetően az ő esetükben megpróbálják a munkaadók kivárni azt az életkort, amikor már jogosultak némi állami szociális védelemre. Nemcsak az életkor, de a többi korosztályhoz képest az arányaiban alacsonyabb iskolázottság és hiányzó ismeretek is csökkentik az idősebbek munkaerőpiaci esélyeit. Amíg például a 45 év alattiak körében 55% legalább közepes biztonsággal kezeli a számítógépet, az ennél idősebbek körében mindössze 17% mondhatja el ugyanezt magáról.
A munkáltatók általában nem aknázzák ki az idősebb korosztályban lévő potenciált: távmunkát a vizsgálatba bevont cégek nem egészen 5%-a alkalmaz. A részmunkaidős foglalkoztatás esetén már kedvezőbb a helyzet, a cégek 65%-a él ezzel a lehetőséggel, főleg az idősebbeket nagyobb arányban foglalkoztató oktatás és egészségügy területén. A negyvenöt év feletti munkavállalók 15% élhet ezzel a lehetőséggel. Nem preferálják a vállalatok a 45 évnél idősebb munkavállalók képzését, minél idősebb egy dolgozó, annál kevésbé. A cégek nem kellően használják ki az idősebbek tudásában és tapasztalataiban rejlő értékeket, az idősebbek csak kisebb rész vesz részt más kollégák betanításában. Kevés vállalat rendelkezik stratégiával az idősödő munkaerő kezelésére, holott teljesen nyilvánvaló, hogy a fiatal korosztályok számának erőteljes csökkenése kikényszeríti az idősebbek magasabb arányú foglalkoztatását.
Az IBM, mint 320.000 ember munkáltatója, valamint piaci és közszolgálati ügyfelek üzleti-stratégiai tanácsadója, rendkívül érintett az idősödő munkaerő helyzetének kezelésében. Az IBM tanácsadói, kulturális antropológusai, kutatói és társadalomtudományokkal foglalkozó szakemberei abban nyújtanak segítséget a cégeknek, hogy azok mélyrehatóan elemezzék és megértsék saját munkaerőbázisuk elöregedésének hatásait, valamint olyan stratégiákat dolgozzanak ki, amelyekkel versenyképesek maradhatnak, mert tudásrendszerüket és üzletmenetüket megfelelően átalakították. A szolgáltatások segítségével a vállalatok képzéseiket hatékonyabbá teszik, az idősebb munkaerő produktivitását és munkavállalási lehetőségeit javítják.
A GKI Gazdaságkutató Rt. és leánycége a GKIeNET Kft. évek óta foglalkozik a magyarországi munkaerőpiac és a lakosság helyzetével, a tendenciák, folyamatok feltárásával, elemzésével. Korábbi kutatásaink is mélyrehatóan vizsgálták az idősödő munkavállalók helyzetét, hiszen a demográfiai folyamatok eredményeként ez a kérdéskör egyre inkább az előtérbe kerül. Az információs társadalom fejlődése a foglalkoztatási viszonyokat is nagymértékben befolyásolja, így a munkaerő-piaci problémákkal foglalkozó elemzések, kutatások végzéséhez nélkülözhetetlen az új technológiák elterjedésének, használatának megértése. A GKIeNET Kft. - az információs társadalom és gazdaság vezető kutatási műhelye - az idősödő munkavállalók helyzetét az e-gazdaság támasztotta kihívások szemszögéből is vizsgálja, amely egyrészt nehézségeket, másrészt viszont kitörési lehetőséget is jelent ezen foglalkoztatotti kör számára.
Kapcsolódó cikkek
- Supernova 2007 konferencia: az internet és a fekete lyuk
- Mobil vagy egymillió font?
- Digitális örökség, információ-felügyelet és-tárolás, tartalomkezelés
- Az adathalászat növekedést, a botok előfordulása csökkenést mutat
- Regionális központot nyit Debrecenben a BT
- Tovább növekszik a magyarországi online reklámok piaca
- Májusi kémprogram toplista
- A csökkenő árak mérséklik a globális chip-eladást
- Az energiaköltség növeli az informatikai kiadásokat
- Lehetőség vagy kényszer? - Interjú Szűcs Zoltánnal, az AAM vezérigazgatójával
Megoldás ROVAT TOVÁBBI HÍREI
A digitális bankolás jövője: személyre szabott ügyfélélmény és új generációs technológiák
A Deloitte legfrissebb, Digital Banking Maturity 2024 kutatásának eredményeiből kiderül, hogy a COVID-19 járvány idején elindult digitalizációs folyamatok nemhogy nem lassultak, hanem új lendületet kaptak a bankszektorban az elmúlt évek során, alkalmazkodva az ügyfelek folyamatosan bővülő igényeihez. A fejlesztések fókuszában a funkciók mennyisége helyett, egyre inkább a személyre szabottság, az ügyfélélmény fokozása és a költséghatékonyság kapott hangsúlyt. Emellett a korábban elhanyagolt területek, például a digitális jelzálog is előtérbe kerültek.
OMV: 2025 végéig országszerte elérhető lesz az ultragyors töltőhálózat
Országszerte 15 helyszínen már igénybe vehetőek az OMV új gyorstöltői. A társaság még idén megduplázza ultragyors töltéssel üzemelő töltőállomásai számát, 2025 végéig pedig közel 50 helyszínen összesen 80 villámtöltő pont működik majd az országban. A töltők legalább 100 kW teljesítmény leadására képesek, ami később több helyszínen akár a 200 kW-ot is elérheti, a hálózati kapacitás függvényében. Az OMV saját applikációt is fejlesztett a töltőkhöz, amiben most különleges akciókkal várja az autósokat.
Nemzetközi szintre lép a karbonlábnyom-csökkentő magyar startup
Balogh Petya és az általa fémjelzett STRT Holding Nyrt., valamint két másik befektető látott fantáziát a digitális marketing tevékenységek, így a weboldalak és e-mail kampányok karbonlábnyomának csökkentésére specializálódott Carbon.Crane-ben. A világszinten naponta küldött 350 milliárd e-mail* és a 200 millió aktívan üzemelő weboldal** – a háttérben dolgozó szerverparkok miatt – egyre nagyobb, ráadásul egyre növekvő részét teszi ki a globális karbonkibocsátásnak, erre dolgozott ki egyedi megoldásokat a 100%-ban magyar tulajdonú és hazai alapítású startup. Az egyedi és innovatív szolgáltatásokat nemzetközi szinten is értékeli a szakma, amit legutóbb a MediaSpace Global Changemakers' Awards 2024 díjával ismert el.
Újabb kutatás cáfolja az AI-félelmeket
A Unisys friss kutatása szerint mind az alkalmazottak, mind a munkáltatók pozitívnak ítélik meg a mesterséges intelligencia (AI) munkahelyi hatását. A Magyarországon több mint 700 szakembert foglalkoztató vállalat négy országban elvégzett felmérése azt mutatja, hogy az AI alkalmazása növelheti a dolgozói elégedettséget, és segítheti a gyorsabb karrierépítést, míg a vállalatvezetők szerint versenyképességüket veszélyezteti, ha nem építik be a technológiát a működésükbe.
A Mikulás sem egyedül dolgozik, a cégednek sem kell
Egyre több vásárló igyekszik elkerülni a december végi vásárlási dömpinget, így az online megrendelések száma a karácsonyt megelőző hónapokban akár az éves átlag többszörösére is ugorhat. Az áruházak számára ilyenkor kiemelten fontos a forgalom maximalizálása, de a megugró ügyfélszolgálati igények kielégítése és a zökkenőmentes kiszolgálás biztosítása komoly kihívásokat jelent.