Átadta uniós támogatással fejlesztett portarendszerét az agilis Alvicom
Az 1996-ban alapított és azóta lineárisan fejlődő – 2010-ben 850 milliós bevételt termelő - Alvicom az elmúlt években azzal teremtett nevet magának, hogy új módszereket vezetett be a fejlesztésben és a szoftver-tesztelésben. A cég az utóbbi témakörben még egy szakkönyvet is megjelentetett, sőt, minősített tesztmérnök képzést is indított. A szakértő tesztelés minőségi változásokat hozhat a programok teljesítményében, hisz nem csupán a konkrét szintaktikai és esetleg szemantikai hibák megkereséséről van szó, hanem egyfajta szoftver auditról is, amely a szoftver átvilágítása során az amúgy működőképes termék esetén is megtalálja a jobbítás lehetőségeit, a szoftverben meglévő tartalékokat. Ennek révén sikerült az Alvicomnak például jelentősen felgyorsítani az MKB Bank számlakezelő rendszerét, vagy az AEGON biztosító internetes ajánlat-kiszolgálási folyamatát.
A fejlesztés területén azért érezték szükségesnek a megújulást és az elmozdulást az úgynevezett agilis programfejlesztés irányába, mert a nagyvállalati IT_projektekre jellemző fix ár, fix terjedelem, fix határidő nem szolgálja sem a megrendelő, sem a kivitelező érdekeit. A mai dinamikusan változó világban nagyon nagy megkötés, hogy a pontos árkalkulációhoz részletes és végleges specifikációt kell készíteni, s ezzel együtt az eredmény többnyire késve, a tervezettnél drágábban születik csak meg, s elkészüléskor már nem is jelent piaci előnyt. A projektek mozgatóereje ebben a rendszerben a közös kiszolgáltatottság, és nem a közös cél. Az agilis módszertan ezzel ellentétben nem tekinti szentírásnak az eredeti megrendelői célt, azt a megrendelő menet közben is módosíthatja, de rugalmas az árképzés terén is. Annak érdekében, hogy a folyamatosan módosuló projekt és a ráfordítások mégse tegyék végtelen történetté a szoftverfejlesztést, az agilis programfejlesztés sok kis lépésre, rövid iterációkra épül. A folyamatos kontroll fenntartásához az úgynevezett scrum módszert alkalmazzák, amely naponta veszi számba minden egyes közreműködő esetében az elvégzett és az elvégzendő feladatokat. A hagyományos projekttervezéstől való eltérés persze kölcsönös bizalmat követel meg, amit az Alvicomnak sikerült kiépíteni több nagy piaci szereplővel. Most ezzel módszerrel készülnek a Nokia Siemens Networks, a Raiffeisen Bank Zrt. számára készülő szoftverfejlesztések, de így készülnek az Alvicom belső projektek is.
Ezzel a módszertannal készült a sajtótájékoztatón részletesen ismertetett Alvicom Automatikus Portarendszer is, amely a Xella Magyarországnál kezdte meg próbaüzemét, ahol az alapanyag szállítások automatikus mérése, adminisztrálása a feladata. Természetesen az automatizmus nem jelenti azt, hogy az ember nem avatkozhat be a folyamatba, mindig van olyan kivétel, ami nem illik a sorba, ilyenkor a porta személyzetét a rendszer adminisztrációs felülete alternatívákkal segíti a folyamat menedzselésében.
Az Alvicom Automatikus Portarendszer fő újdonságtartalma az integrációban rejlik. Egyetlen rendszerbe sikerült integrálni a porta összes lehetséges modulját, ideértve a beléptetéshez elengedhetetlenül szükséges mérlegelést, sorompókat, jelzőlámpákat, érzékelő hurkokat, rendszámfelismerő kamerarendszert, megfigyelő kamerákat, de ide tartoznak az esetleges kártyaleolvasók is. Az integrációba tartozik a vállalatirányítási és termelésirányítási rendszerhez való illeszthetőség is. A rendszer egyik legnagyobb erőssége az, hogy a szoftvermodulok a lehető legnagyobb mértékben előkészítettek más megrendelők igényeihez való testre szabásra is.
A Xellánál működő mérlegporta az Alvicom Automatikus Portarendszer egy speciális alkalmazása. Ez is mutatja, hogy a szoftverrendszer nem kész dobozszoftver, inkább egy mag, amely a további alkalmazások fejlesztési idejét lerövidíti, hiszen más-más megrendelőnél más-más lehet az a vállalatirányítási, ügyviteli rendszer, amellyel ezt a megoldást integrálni kell, és mindenütt mások a megrendelőre jellemző speciális feladatok. Üzleti potenciált az Alvicom például. az építőipari vállalatokban lát, remélve, hogy azok előbb utóbb kikerülnek jelenlegi válságos helyzetükből. A termék ugyanakkor hasznos lehet minden nagy nyersanyagigényű és nagy késztermék forgalmú vállalat számára, amelyeknél kiemelt jelentőségű a nyersanyagok gyors és költséghatékony beszállítása és a késztermékek kiszállítása.
Az Alvicom Automatikus Portarendszer az Európai Unió által társfinanszírozott, nagyjából 47 milliós projekt, amelyet egy éven át fejlesztettek, s 45%-os projekttámogatásban részesült.
Kapcsolódó cikkek
- A szoftvertesztelés alapjai magyar nyelven
- Automatikus Portarendszert fejleszt az Alvicom
- Intézményi akkreditációt szerzett az Alvicom Testcenter
- Válaszok a válságra: pozícióvédelem, ügyfélvesztés-minimalizálás
- Hogyan lehetséges optimalizálni a szoftverek minőségét?
- Minősített tesztmérnök oktatás indult
- Az Alvicom segítségével gyorsított az MKB BANK
- Alvicom: sikeres teljesítményteszt az Aegon biztosítónál
- IQSoft-Alvicom tesztközpont
Infogazdaság ROVAT TOVÁBBI HÍREI
Hibrid mozdonyok a fenntartható vasút szolgálatában
A svájci központú Müller Technologie az ABB vontatási berendezéseit alkalmazza a régi dízelmozdonyok hibrid és felsővezetékes üzemmódra történő átalakítására. Az ABB technológiájának köszönhetően a mozdonyok három különböző hajtásmódot kínálnak, amely nagyobb rugalmasságot és hosszabb élettartamot biztosít, hogy megfeleljenek a környezetvédelmi előírásoknak. A nulla károsanyag-kibocsátású üzemmód különösen előnyös lesz munkaterületeken és alagutakban.
15 év Budapest szolgálatában: Díjat nyert a We Love Budapest csapata
A We Love Budapest szerkesztősége a Csengery Antal-díjat kapta Budapest sokszínűségének, kulturális életének, gasztronómiájának és rejtett értékeinek független és hiteles bemutatásáért, valamint a példaértékű lokálpatriotizmusáért.
Fenntarthatóság a gyakorlatban: A Zyxel Group a világ elitjében
A Zyxel Networks, a biztonságos, mesterséges intelligenciával támogatott felhőalapú hálózati megoldások vezető szereplője bejelentette, hogy a Zyxel Group ismét kiemelkedett a fenntarthatóság iránti elkötelezettségével az S&P Global Sustainability Yearbook 2025-ben. A vállalat a világ több mint 7690 cége közül az iparágának legjobb 5%-ába tartozik, így továbbra is megerősíti elköteleződését a fenntartható gyakorlatok iránt.
Hidrogén- és e-üzemanyagok tanúsítása új megoldással
A Schneider Electric és az Atmen együttműködésének köszönhetően a hidrogén- és e-üzemanyagok gyártói gyorsabban és egyszerűbben juthatnak hozzá a zöld tanúsítványokhoz. A két vállalat közösen egy szabványosított megoldást dolgoz ki a PtX iparágak fenntarthatósági követelményeinek teljesítése érdekében.
Női példaképek a digitális gazdaságban
Harmadik alkalommal díjazták a 40 év feletti női példaképeket a digitális gazdaság területén, a pályázatot az IVSZ – Digitális Vállalkozások Szövetsége és a Women in Technology Hungary Egyesület (WiTH) hirdette meg. A díjra gazdasági társaságok és különböző szervezetek jelölték azokat a női kollégáikat, akik kiemelkedő eredményeikkel és munkásságukkal hozzájárulnak a digitális gazdaság és technológia fejlődéséhez. Ezzel nemcsak az ő tevékenységüket ismerik el, hanem azt is, hogy példaképként szolgálhatnak a fiatalabb generáció számára, és bemutathatják a 40 év feletti női munkavállalók értékeit és lehetőségeit. Az "Inspiráló női vezetők" kategóriában Rakó Ágnes, a KPMG tanácsadási üzletágának társvezetője nyerte el a díjat.