szerzői jog kulcsszót tartalmazó cikkek
Találatok a következő kulcsszóra: szerzői jog
Jogsértő-e az esti fényekkel kivilágított Eiffel-tornyot lefotózni?
Vajon mi a helyzet a koppenhágai Kis hableány szobráról vagy a brüsszeli Atomiumról készült fényképfelvételekkel? Mit mond a magyar szabályozás? Szigorúbb vagy enyhébb, mint az európai? A nyári utazások előtt jó tisztában lenni a szabályokkal, melyeket dr. Kiss Dóra Bernadett, az Oppenheim szakértője ismertet.
Jobban védi a felhasználók érdekeit az új szerzői jogi törvény
Az online platformok működését szigorúbban szabályozza, a felhasználóikat pedig jobban védi a most életbelépő, módosított szerzői jogi törvény. A modernizált jogszabály jelentősége abban rejlik, hogy több ponton is megkönnyíti a tartalmakhoz való hozzáférést és azok felhasználását, miközben meg is erősíti a szerzők és jogosultak helyzetét ebben a környezetben.
Lejárt a mémek kora? Az új európai szerzői jogi reform és a vitatott rendelkezései
Az Európai Parlament március 26-án annak ellenére fogatta el a szerzői jogi reformot, hogy annak számos ellenzője akadt és főként Nyugat-Európában nagy felzúdulást keltett az internethasználók körében. Március 21-én még a Wikipédia német nyelvű oldala is elsötétült tiltakozásul, az azt követő napokban pedig tízezrek tüntettek Németország-szerte az új irányelv ellen, ami szerintük veszélyt jelent a szabad internetre nézve és hátrányosan befolyásolhatja a véleménynyilvánítási, művészi és a sajtószabadságot. Alább az Advocatus blogjában Dr. Rostás Péter, a DLA Piper Hungary ügyvédje megvizsgálja, hogy valóban erre kell-e készülnünk.
Az e-könyvek és a digitális jogkezelés
Az első e-könyvek megjelenésekor többen gondolhatták, hogy leáldozott a hagyományos, papír alapú könyvek világa, mert a jövőben majd mindenki csak egyszerűen beszerezhető és könnyen tárolható elektronikus köteteket vásárol a nyomtatott példányok árának töredékéért. Azóta jó pár év eltelt, de az e-könyvek még mindig nem tudták átvenni a nekik kijáró helyet annak ellenére, hogy az értékesítésük mértéke az utóbbi időben folyamatosan növekedett. Alább a DLA Piper legújabb, az Advocatus blogján publikált szakértői cikkét olvashatják.
Győzött a szerzői jog: jár a pénz a zenészeknek a netes zeneszolgáltatásért is
Az Előadóművészi Jogvédő Irodának (EJI) a Deezer internetes streaming zeneszolgáltató ellen indított próbaperében - több, mint két évvel a jogi eljárás megindítása után - ma részítélet született, jár a jogdíj a zenészeknek hangfelvételeik internetes felhasználása után.
A középiskolások szerint törvénytelen a fájlmegosztó oldalak használata
A magyar középiskolások háromnegyede még soha nem fizetett internetes letöltésért, 78 százalékuk mégis törvénytelennek ítéli meg a fájlmegosztó oldalak használatát
Feszegeti a határokat, de nem sért szerzői jogot a Google Books
Nem sérti a szerzői jogokat a Google átfogó programja több millió könyv digitalizálásáról - döntött pénteken az illetékes New York-i fellebbviteli bíróság, elutasítva amerikai szerzők egy csoportjának keresetét arról, hogy a projekt megfosztja őket törvényes bevételeiktől.
Itthon a streaming versenyez a torrenttel
A torrentekkel szemben már versenyképesek azok az oldalak, amelyek jól kategorizált, akár személyre szabott ajánlórendszerrel rendelkező, szerkesztett felületen kínálják a tartalmakat.
Oroszországban a zenei és irodalmi művek illegális internetes közzététele is tilos lesz
Az orosz törvényhozás pénteken olyan törvénymódosítást fogadott el, amely kiterjeszti a filmekre már érvényben lévő tiltást a zenei alkotásoknak, szerzeményeknek, a könyvek tartalmának és a számítógépes programoknak az illegális közzétételére az interneten.
A Google is fizetni fog Spanyolországban
Jövő januártól jogdíjat kell fizetnie az internetes keresőprogramokat működtető szolgáltatóknak azon kiadóknak és szerzőknek, amelyeknek, akiknek a szövegeiből tartalmakat vesznek át.
A jövőben fizetni kell a szerzői jog hatálya alá tartozó online tartalmakért
Az Európai Bizottság (EB) várhatóan 2016-ra törvényjavaslatot dolgoz ki a szerzői jog hatálya alá tartozó online tartalmak védelméről és a jogtulajdonosok díjazásáról, a szellemi tulajdon használatáért magánszemélyeknek és vállalkozásoknak is fizetni kell majd - mondta egy keddi interjúban a november elsején hivatalba lépő új EB digitális gazdaságért és társadalomért felelős tagja.
Illegálisan másolt DVD-filmek ezreit foglalták le Kazincbarcikán
Illegálisan másolt DVD-filmek ezreit, csaknem háromezer lemezt foglaltak le egy férfi házában, Kazincbarcikán a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) nyomozói
Határokon átnyúló engedélyek online zeneszolgáltatók számára
Az Európai Parlament (EP) kedden Strasbourgban megszavazta azt az uniós irányelvtervezetet, amelynek értelmében az online zeneszolgáltatók - például a Spotify vagy az iTunes - egyszerűbben kaphatnak majd engedélyt arra, hogy több országban is letölthető legyen az általuk szolgáltatott zenei tartalom.
Perek és médiaössztűz az Apple ellen Kínában
Egy kínai állami filmstúdió is kártérítési pert indított a pekingi bíróságon az Apple ellen, így az amerikai vállalatóriás hányattatásainak a kínai piacon még nincs vége.
Többet bukunk mint nyerünk szoftverkalózkodással
Annak ellenére, hogy egyes felhasználók abban a reményben keresik az illegális szoftvereket, hogy pénzt takarítsanak meg, egy a háromhoz annak az esélye, hogy a fogyasztó számítógépe nemkívánatos, rosszindulatú szoftverrel fertőződik meg, s egy a tízzel ugyanennek az esélye vállalati felhasználók esetén – a Microsoft Corp. megbízásából az IDC által készített legújabb tanulmány szerint.
„Csakeredeti”: játékos informatikai vetélkedő diákoknak
A Microsoft idén is útjára indítja a 2012-ben nagy sikerrel megrendezett „Csakeredeti” oktatási programot, amely egy országos vetélkedőn keresztül igyekszik egyértelmű képet adni a fiatalok számára a szoftverekkel és egyéb termékekkel kapcsolatos szerzői jogokról, és a biztonságosabb internethasználatról. A tavalyi vetélkedő rávilágított arra, hogy a digitális bennszülöttnek számító fiatal korosztály nagy része nincs tisztában a szoftverhasználat szerzői jogi vonatkozásaival.
Ahol a fájlmegosztás egyházi rangra emelkedett
A fájlmegosztás világszerte általános jelenség napjainkban: rengetegen töltenek le számítógépeikre zenéket, filmeket, könyveket és más érdekes anyagokat, mindeközben pedig gyakran figyelmen kívül hagyják a szerzői jogokra vonatkozó előírásokat. Svédországban viszont valóságos vallási mozgalommá érett a fájlmegosztás - és ez nem vicc…
Hétfőtől a Google előnyben részesíti a legális tartalmakat kínáló oldalakat
Új, a legális zenei és képes tartalmakat előnyben részesítő algoritmust használ az internetes keresésekkor hétfőtől a Google motorja. A lépést számos lemezkiadó és hollywoodi filmstúdió üdvözölte.
Kihirdették a „Csakeredeti” játék győzteseit
A hazai fiatalok nincsenek tisztában a szerzői jogok fogalmával és az eredetiség fontosságával: ma 10 diákból 8 úgy gondolja, hogy a legális szoftver beszerzésének elsődleges forrása az internet, a legkülönbözőbb torrent oldalak – derült ki azon az országos megmérettetésen, amelyet a Microsoft szervezett annak érdekében, hogy közelebb hozza a fiatalokhoz a szerzői jogi fogalmakat, és felhívja a figyelmet a hamis termékek veszélyeire.
A szellemi tulajdonjogok védelmét ígérte Kína az Apple-nek
Kína megerősíti a szellemi tulajdonjog védelmét és folytatja gazdaságának átalakítását - mondta Li Ko-csiang (Li Keqiang) miniszterelnök-helyettes szerdán Pekingben, amikor fogadta Tim Cookot, az Apple vezérigazgatóját.
Cikkgyűjtő
További híreink
Hosszabbít ’Az Év Honlapja’ pályázat!
Meghosszabbítja a jelentkezési határidőt ’Az Év Honlapja’ pályázat, amely évről évre megmutatja a hazai digitális világ legjobbjait! A pályázat új nevezési határideje: 2024. december 15. éjfél! Még van lehetőség a vállalatok és kreatív ügynökségek számára, illetve mindazoknak, akik friss projektjeiket és egész éves munkájuk termését meg szeretnék mutatni a közönségnek és a zsűrinek.
Törj be a digitális élvonalba: Nevezz ’Az Év Honlapja’ pályázatra!
’Az Év Honlapja’ verseny izgalmas lehetőséget kínál mindazok számára, akik az elmúlt időszakban új honlapokat, applikációkat, digitális- és technológiai megoldásokat hoztak létre!
Az idei pályázat 2024. november 15-ig várja a nevezéseket. Itt az idő, hogy a TE projekted is a digitális világ reflektorfényébe kerüljön!