360°-ban látó kamera a SONY-tól

Tóth Kristóf, 2003. december 10. 22:38
A panorámaképek készítése eddig meglehetősen macerás volt, mivel a fényképezőt körbe forgatva kell több képet készíteni ahhoz, hogy utána szépen összeillesztgethessük egyetlen körképpé. Az új megoldás azonban egyetlen kattintással, mindössze egy lencse segítségével tud 360°-os teljes körképet készíteni.

A SONY 360 fokos kamerája két verzióban lát napvilágot, egy 380 ezer pixeles felbontású, 30FPS-re képes, valamint egy 1,28 MP felbontású, 7,5FPS sebességre képes CCD-vel. Az ilyen építőelemekkel felszerelt megoldásuk teljesen új piacokat fognak nyitni a digitális kamerák előtt.


A képen a 360 fokos látást elősegítő mechanizmust figyelhetjük meg. A környezet képe a lencsébe érkezve kétszer is tükrözve van, két, alumínium porral reflektívvé tett felületen, az egyik a lencse alján, a másik pedig a teteje közepén helyezkedik el. A második tükör körgyűrű formában juttatja a képet a CCD-re. Ez a megoldás teljes körben engedi látni a környezetet, méghozzá egy 87 fokos függőleges látószögön belül. Ebből a 87 fokból ráadásul 17 fokban még a lencse síkja alatti területet is beláthatjuk. A lencse mivoltából adódóan nincs szükség fókuszálásra sem, hiszen virtuálisan nullától-végtelen mélységű tárgyak is lehetnek a képen. Ennek megfelelően semmiféle mechanikai, mozgó egységet nem igényel a kamera, minden képtorzítási funkciót szoftverből meg lehet oldani, így egyszerű felépítésű, és alacsony fogyasztású kamerák építése is lehetséges.

Mivel ezek a 360 fokban felvett körgyűrű alakú képek elég bután néznek ki ha direktben nézzük őket, olyan megoldásra is szükség van, amely megfelelő panorámaképpé alakítja őket. Ennek két fajta megoldása ismeretes, hardveres, vagy szoftveres. A hardveres panoráma kiterítés egy külön kiterítő egységgel valósul meg, amely már a kész panorámaképet tesz ki egy egyszerű kompozit videojel formájában, így tehát nincs szükség PC-re a konverzióhoz. A szoftveres megoldás ezenfelül olyan funkciókat is tartalmaz, amellyel könnyedén hajthatunk végre bármiféle torzítást, avagy vágást a képen.

A kamera felhasználási területe meglehetősen széles, de valószínűleg főleg a megfigyelő szenzorokban, és kamerákban terjed majd el a legjobban, hiszen akár egy egész helyiséget, teret megfigyelhetünk egyetlen ilyen kamerával. A panoráma-megoldás ezenkívül például az e-konferenciák segítségére is lehet, hiszen egyszerre látható lesz mindenki, aki egy asztal körül ül. A SONY a jövő érdekeit is figyelembe véve tovább folytatja majd a lencse fejlesztését, hogy még kisebb méretben, nagyobb felbontással, és függőleges látószöggel rendelkezhessen, valamint olyan egységeket is fejleszt, amelyek direkt hálózati kapcsolatba köthetőek akár nagyobb számítógépes rendszerekkel.

Kulcsszavak: Sony kamera

Hardver ROVAT TOVÁBBI HÍREI

Megjelent a NEXT 3D konferencia programja

Megjelent a NEXT 3D additív gyártás és digitalizálás konferencia programja. Nem kevesebb, mint 15 hazai mérnök és vezető szakember fogja megosztani 3D technológiai sikereit és tapasztalatait a résztvevőkkel. A konferenciaprogram alapján a NEXT 3D látogatói felbecsülhetetlen értékű tudással bővíthetik 3D nyomtatási és 3D szkennelési ismereteiket.

2024. május 14. 16:29

Kövess minket a Facebookon!

Cikkgyűjtő

További fontos híreink

Továbbra is Christian Klein az SAP első embere

2024. május 7. 13:17

Magyar siker: Nemzetközi díjat nyert a TIME magazintól a nyelvtanuló-applikáció

2024. május 3. 19:59

Megvannak 2024 legvonzóbb hazai munkaadói

2024. április 29. 11:38

Ingyenes digitális platform segít a tanároknak és diákoknak az érettségire való felkészülésben

2024. április 20. 11:36