A műanyagokat lebontó mikrobákat fejlesztő Poliloop lett az év magyar startupja
Április 28-án, online rendezték meg a legnagyobb közép-és kelet-európai energetikai startup verseny, a PowerUp hazai döntőjét, amelyet a magyar fejlesztőkből álló Poliloop győzelmével zárult. Ezzel a szennyező műanyagok környezetbarát eltüntetésére megoldó csapat lett az Év magyar startupja is, valamint ők képviselhetik az országot az energiahatékonyság, energiatárolás, mobilitás, körforgásos gazdaság, az okostechnológiák és az okosvárosok területét érintő újításokra fókuszáló versenysorozat nemzetközi fináléjában.
A közép-kelet-európai régió 24 országának 425 kezdeti fázisban működő vállalkozása, köztük 360 startup adta be a jelentkezését idén az EIT InnoEnergy szervezésében hatodszor megvalósult PowerUp! versenyre. Magyarországon közel harminc csapat indult el a megmérettetésen, és közülük tízen jutottak be az országos döntőbe, amelyet online tartottak meg április 28-án. A versenyzőknek az ötfős, vezető nagyvállalati és innovációs szakértőkből álló zsűri előtt kellett bemutatniuk fejlesztésüket és azzal összefüggő piaci elképzeléseiket. A bíráló bizottság az ötletek eredetisége, a bennük rejlő üzleti potenciál és a témagazda prezentációja alapján rangsorolta a pályázókat, és választotta meg végül az első helyezettnek a Poliloop csapatát. Ők arra vállalkoztak, hogy felszámolják a műanyag szeméthegyeket. Megalkották azokat a mikrobákat, amelyek szobahőmérsékleten, hetek, illetve sok esetben napok alatt bármilyen műanyag hulladékot (polietilén, polipropilén, polisztirol) lebontanak.
„Olyan biológiai megoldást dolgoztunk ki, amellyel a Földön évente keletkező, 300 millió tonnát meghaladó műanyagszemét döntő többsége eltüntethető lenne. Ez főleg annak tükrében fontos, hogy jelenleg alig 2 százalékát hasznosítják újra a műanyagoknak világszerte. Ezen a ponton azonban nem állnánk meg. Gyártóként, biológiailag lebomló műanyagok előállításával szeretnénk hosszú távon megteremteni a körforgásos gazdaság működését.” – hangsúlyozta a nyertes Poliloop ügyvezetője, Madaras Liz.
A magyar döntő nyertese a nemzetközi fináléban a versenyben résztvevő többi 23 ország helyi győztesével mérkőzik meg a fődíjakért. Azon az első helyért 50 000 euró, a másodikért 10 000 euró, a harmadikért pedig 5000 euró jár, valamint további különdíjakban részesülhetnek a versenyzők köszönhetően a PowerUp! partnerei, az Amazon Web Services, a Revolut és a SpeedUp Group felajánlásainak.
„Gratulálok a startupoknak, egytől egyig kiemelkedő teljesítményt nyújtottak. A korábbi évekhez hasonlóan most is egy intenzív felkészítésen vannak túl, a megszerzett tudást és a mentorokkal kiépített kapcsolatokat pedig a versenyen kívül is hasznosítani tudják. Célunk a legjobb innovációk piacra segítése, ezért az InnoEnergy befektetésére mindegyik döntőbe jutott csapatnak van lehetősége a következő hónapok tárgyalásai során.” – nyilatkozta Dervalics Ákos, az InnoEnergy HUB Hungary vezetője.
A PowerUp! versenyt lezáró nemzetközi finálé végleges időpontját és menetét a koronavírus-járvány fejleményeinek ismeretében később határozzák meg az EIT InnoEnergy vezetői. További információk a folyamatosan frissülő https://powerup.innoenergy.com/ oldalon olvashatóak.
Kapcsolódó cikkek
- Ismét bemutatkoznak európa legjobb női startup csapatai
- A koronavírus miatt online tartják meg a PowerUp! döntőjét
- Hello Tomorrow: Négy magyar vállalkozás a világ legígéretesebb deep tech startupjai között
- Magyar kezdeményezés vitte Európa legjobb női startupjait ismét Londonba!
- Jöhet a láthatatlan pénztárca
- Hatodik alkalommal startolt a Women Startup Competition
- Két magyar startup is esélyes a 25.000 eurós fődíjra
- A Women Startup Competition meghódította Moszkvát is
- Kétszáz európai, köztük több magyar startup indul az EIT Digital scaleup versenyén
- Bejutott az Imagine Cup nemzetközi döntőjébe az Eddie
E-világ ROVAT TOVÁBBI HÍREI
A BIM lehet a magyar építőiparban új korszakot nyitó varázsige
A magyar építőiparban hiánypótló és a digitalizációt középpontba helyező képzést indított februárban a Budapesti Műszaki Egyetem Építőmérnöki Kara. A BIM (Building Information Modeling) szakmérnök továbbképzési szakon a nagy érdeklődés miatt már az első félévben az eredetileg tervezett létszám kétszeresével kezdődött meg az oktatás. A 37 hallgató többsége fiatal, a közelmúltban diplomázott szakember, kisebb részben már gyakorlatot szerzett BIM menedzser. Égető szükség lesz a tudásukra a magyar építőipar digitalizációjának felgyorsításában.
Online Pizsamaparti a Magyar Nemzeti Múzeumban a Da Vinci TV-vel
A Da Vinci Pizsamaparti, a szórakoztató tematikus élménytanulás képviselője hosszabb kényszerszünet után egyedülálló, élő online eseménnyel tér vissza a Magyar Nemzeti Múzeumba. 2021. április 22-én a regisztrált résztvevők Mátyás udvarának titkaival és Leonardo Da Vinci munkásságával ismerkedhetnek meg, miközben bepillanthatnak a múzeum tereibe is. A történelmi narrációt a múzeumpedagógusok mellett Balatoni József, azaz Jocó bácsi, az ország töri tanára nyújtja. A szervezők rekordszámú résztvevőre készülnek – akár 1000 gyerek is játszhat és tanulhat egyszerre az interaktív programban.
Elismerték a Philips tévék és fülhallgatók formatervét
A Philips televíziókat és audió termékeket gyártó TP Vision üzletfilozófiájának kulcseleme az európai stílusú dizájn, amely most a formatervezés világának legmagasabb elismerésében részesült: négy termék is elnyerte a patinás Red Dot dizájndíjat.
A Bridgestone kapta a 2021-es ‘‘Év gyártója” címet nyári gumiabroncs kategóriában
Az abroncsgyártó két prémium terméke is kimagasló eredményekkel zárt a német autóklub és a neves magazinok idei nyári abroncs tesztjein. A Bridgestone Potenza Sport és Turanza T005 abroncsok több teszten is dobogós helyezést értek el száraz és nedves körülmények között.
Döntések születtek a Magyar Telekom Éves Rendes Közgyűlésén
A Magyar Telekom Igazgatósága az 502/2020 (XI. 16.) Korm. rendelet (a továbbiakban a „Rendelet”) szerinti felhatalmazás alapján eljárva jóváhagyta a Társaság 2020. évi auditált konszolidált és egyedi éves beszámolóját, és a 2020. évi eredmény után a részvényeseknek összesen 15.311.396.940 Ft osztalék kifizetéséről döntött. Az Igazgatóság Magyar Telekom törzsrészvények vásárlására szóló felhatalmazásról határozott, és megválasztotta a Társaság könyvvizsgálóját.