Az Infineon üzleti éve: csökkent a veszteség
Az Infineon bevétele 17 százalékkal 7,929 milliárd euróra nőtt 6,759 milliárdról, ehhez a Qimonda 3,815 milliárd euróval járult hozzá, 35 százalékkal többel az előző évi 2,825 milliárdnál, az év közben emelkedett lapkaáraknak köszönhetően. Az Infineonnál maradó tevékenységek bevétele 5 százalékkal 4,114 milliárd euróra emelkedett 3,934 milliárdról.
Augusztusban az Infineon a felére csökkentette DRAM memórialapka-gyártó részlege, a Qimonda AG részleges kibocsátását a New York-i értéktőzsdén, 546 millió dollárra az eredetileg meghirdetett, több mint 1 milliárd dollár helyett. A visszafogást a kereslethiánnyal indokolták.
Eredetileg 63 millió részvényt akartak eladni, egyenként 16-18 dollárért, a leszállított ár egyenként 13 dollár volt, 42 millió részvényért.
A bevételt a Qimonda tőkéjének emelésére fordították.
A DRAM memórialapkák gyártását májusban választották le és vitték az új, Qimonda nevű cégbe az Infineontól. A Qimonda székhelye Németországban maradt, a cég technológiai fejlesztő központja is Drezda marad, és az új cég vezetője is az Infineon DRAM részlegének eddigi főnöke.
Ezzel az Infineon a forgalmának mintegy negyedétől vált meg, de függetlenítheti magát a nagy áringadozásoknak kitett DRAM memória-áramkör piactól. Tavaly az irányadó 256 MByte-os DDR DRAM árak 40 százalékkal estek. A jelentősen zsugorodó Infineon az autóipar és a távközlés számára gyártott termékeire akar összpontosítani.
Azonban, míg az autóipari beszállítás üzemi eredménye majdnem megkétszereződött az üzleti évben, 84 százalékkal 246 millió euróra nőtt - a malájziai üzemfejlesztés és a müncheni üzem termelésének megszüntetése okozta költségek ellenére -, 13 százalékkal 2,839 milliárd euróra emelkedett bevételből, a távközlési beszállítást csapás érte: már októberben közölték, hogy 80 millió eurós terhet jelentett a szeptemberrel zárult utolsó üzleti negyedévben az üzemi mérlegben, hogy legnagyobb megrendelőjük, a BenQ Mobile GmbH - a tajvani BenQ Mobile mobilkészülék-gyártó leányvállalata - csődbe ment. Ez a mostani, 2006/07-es pénzügyi évben várhatóan 150 millió eurós bevételkiesést is okoz az Infineonnak. A tajvani cég tavaly októberben szerezte meg a német Siemenstől a mobilgyártást, és Magyarországon is megkezdte a gyártást. Az Infineon távközlési részlegének bevétele 13 százalékkal 1,205 milliárd euróra csökkent az üzleti évben, üzemi vesztesége 22 százalékkal 231 millió euróra csökkent, ebből 120 millió az utolsó üzleti negyedévben keletkezett. A cég előrejelzése szerint részleg a mostani pénzügyi évben is minden bizonnyal veszteséges marad.
Az Infineon a 2004-es pozitív fordulat után tavaly ismét bajba került. A tavaly szeptemberrel zárult üzleti évében 312 millió eurós veszteséget szenvedett adó után, az előző évi, 61 milliós adózott eredmény helyett.
Az üzemi mérlegben 183 millió eurós hiány volt az előző évi, 314 milliós többlet helyett, a forgalom 6 százalékkal 6,759 milliárd euróra csökkent 7,195 milliárdról, jelentették a cégnél pénteken.
Az év végén javult valamelyest a helyzet: az utolsó üzleti negyedévben az adó utáni veszteség 100 millió euróra csökkent az előző negyedévi 240 millióról, az üzemi veszteség 43 millió euróra szűkült 234 millióról, a forgalom 8 százalékkal 1,731 milliárd euróra nőtt, de 13 százalékkal elmaradt az egy évvel korábbitól.
Az üzletmenet egész évi romlását azzal magyarázták, hogy meredeken csökkent a kereslet a mobiltelefon-alkatrészek iránt, és folytatódott az áresés minden terméknél, főként a memórialapkáknál.
Az előző, 2004. szeptemberrel zárult üzleti évben az Infineon adózott eredménye 61 millió euró volt a 2003-as, 435 millió eurós veszteség és a 2002-es, 1,021 milliárd eurós veszteség után. A 2001. szeptemberrel zárult üzleti évben az adó után veszteség 592 millió euró volt. A cégnek utoljára 2000-ben volt adózott eredménye, akkor 1,126 milliárd euró.
A 2004. szeptemberrel zárult üzleti évben az Infineon üzemi mérlege 314 millió eurós többletre váltott az előző évi, 344 milliós hiányról, a bevétele 7,195 milliárd euróra emelkedett 6,152 milliárdról.
Az év során sikerült növelni a legkorszerűbb, legkeresettebb félvezetők termelését, eladták az száloptikai üzletágat, és fejlesztették a portugáliai és a kínai termelésüket, ezek és a viszonylag jó piaci árak járultak hozzá a fordulathoz a cég jövedelmezőségében.
Az Infineon 1999. áprilisban alakult, a Siemens nehézipari gép- és mobiltelefon-gyártó leválasztott félvezetőrészlegéből, és 2000. márciusban ment a tőzsdére. A Siemens 2004. januárban, további 20,8 százaléknyi Infineon-részvény eladásával, 18,9 százalékra csökkentette részesedését az Infineonban.
Kapcsolódó cikkek
- IBM, Samsung, Chartered, Freescale, Infineon együttműködés a csipfejlesztésben
- Az Apple közzétette második negyedéves pénzügyi eredményét
- Bevétel- és profitnövekedés a Nemetscheknél
- F-Secure első negyedév: rekordszintű árbevétel és javuló jövedelmezőség
- HostLogic: tavaly 25 százalékos növekedés
- Az Infineon második üzleti negyedéve: ismét veszteség
- 611 millió dolláros veszteségről számolt be az AMD
- Nokia-negyedév: csaknem 10 milliárd eurós eladás
- A vártnál kisebb veszteség az LG.Philipsnél
- A France Télécom tavalyi éve: 28 százalékkal csökkent a profit
Infogazdaság ROVAT TOVÁBBI HÍREI
A digitális bankolás jövője: személyre szabott ügyfélélmény és új generációs technológiák
A Deloitte legfrissebb, Digital Banking Maturity 2024 kutatásának eredményeiből kiderül, hogy a COVID-19 járvány idején elindult digitalizációs folyamatok nemhogy nem lassultak, hanem új lendületet kaptak a bankszektorban az elmúlt évek során, alkalmazkodva az ügyfelek folyamatosan bővülő igényeihez. A fejlesztések fókuszában a funkciók mennyisége helyett, egyre inkább a személyre szabottság, az ügyfélélmény fokozása és a költséghatékonyság kapott hangsúlyt. Emellett a korábban elhanyagolt területek, például a digitális jelzálog is előtérbe kerültek.
OMV: 2025 végéig országszerte elérhető lesz az ultragyors töltőhálózat
Országszerte 15 helyszínen már igénybe vehetőek az OMV új gyorstöltői. A társaság még idén megduplázza ultragyors töltéssel üzemelő töltőállomásai számát, 2025 végéig pedig közel 50 helyszínen összesen 80 villámtöltő pont működik majd az országban. A töltők legalább 100 kW teljesítmény leadására képesek, ami később több helyszínen akár a 200 kW-ot is elérheti, a hálózati kapacitás függvényében. Az OMV saját applikációt is fejlesztett a töltőkhöz, amiben most különleges akciókkal várja az autósokat.
Nemzetközi szintre lép a karbonlábnyom-csökkentő magyar startup
Balogh Petya és az általa fémjelzett STRT Holding Nyrt., valamint két másik befektető látott fantáziát a digitális marketing tevékenységek, így a weboldalak és e-mail kampányok karbonlábnyomának csökkentésére specializálódott Carbon.Crane-ben. A világszinten naponta küldött 350 milliárd e-mail* és a 200 millió aktívan üzemelő weboldal** – a háttérben dolgozó szerverparkok miatt – egyre nagyobb, ráadásul egyre növekvő részét teszi ki a globális karbonkibocsátásnak, erre dolgozott ki egyedi megoldásokat a 100%-ban magyar tulajdonú és hazai alapítású startup. Az egyedi és innovatív szolgáltatásokat nemzetközi szinten is értékeli a szakma, amit legutóbb a MediaSpace Global Changemakers' Awards 2024 díjával ismert el.
Újabb kutatás cáfolja az AI-félelmeket
A Unisys friss kutatása szerint mind az alkalmazottak, mind a munkáltatók pozitívnak ítélik meg a mesterséges intelligencia (AI) munkahelyi hatását. A Magyarországon több mint 700 szakembert foglalkoztató vállalat négy országban elvégzett felmérése azt mutatja, hogy az AI alkalmazása növelheti a dolgozói elégedettséget, és segítheti a gyorsabb karrierépítést, míg a vállalatvezetők szerint versenyképességüket veszélyezteti, ha nem építik be a technológiát a működésükbe.
A Mikulás sem egyedül dolgozik, a cégednek sem kell
Egyre több vásárló igyekszik elkerülni a december végi vásárlási dömpinget, így az online megrendelések száma a karácsonyt megelőző hónapokban akár az éves átlag többszörösére is ugorhat. Az áruházak számára ilyenkor kiemelten fontos a forgalom maximalizálása, de a megugró ügyfélszolgálati igények kielégítése és a zökkenőmentes kiszolgálás biztosítása komoly kihívásokat jelent.