2015-re megáll az e-szemét növekedése

Kiss Ádám Zoltán, 2009. május 7. 12:37

Egy friss tanulmány szerint hat éven beül elérjük az e-szemét termelés csúcsát, ám ezután a most bevezetés alatt álló újrafeldolgozási technológiáknak köszönhetően egyre nagyobb százalékát sikerül majd újból hasznosítani.

Az e-szemét fogalma néhány évtizeddel ezelőtt szinte ismeretlen volt, illetve senki sem számolt vele komolyan. Az elektronika és számítástechnikai eszközök rohamos terjedésével azonban évről évre egyre nő mennyisége, és ezen a technológiai változások felgyorsulása sem segít. Az egyre rövidebb szavatossági idők, eldobásra tervezett megoldások, a divat belépése az IT szektorba, mind rossz hírek az e-szemét szempontjából. A Pike Research tanulmánya szerint a félévente cserélt mobiltelefonok és évente vásárolt új noteszgépek világában nem is számíthatunk hamar változásra, ez a bővülés egészen 2015-ig kitart. E tanulmány azonban egy kedvező hírt is közöl elemmé, miszerint ekkorra már olyan mértéket ér el az újrafeldolgozás, hogy lassan csökkenni kezd a valóban szemétté váló eszközök mennyisége. A 2015-re évi 73 millió tonnára tehető szemét mennyiségének csökkentésében elsősorban a gyártóknak lehet szerepük. Először s tartósabb konstrukciókat is tervezhetnének, ám ez a divat faktor miatt aligha valósul meg, nem is beszélve az esetleges profitcsökkenésről. Mard tehát a visszaváltási és csereakciók lehetősége és a felhasznált anyagok megválasztása. A káros összetevő, mint például az ólom száműzése már megkezdődött az elektronikai cikkek körében, és többféle akciót indítottak a gyártók is. Egyik lehetőség a lejárt életciklusú gépek visszavétele, a másik az ezzel összefonódó csereakciók lehetősége, ami a márkához köti a felhasználót, így marketing szempontból is vonzóbb a gyártóknak. Lassan az EU és az USA szabályzói is belépnek a képbe, és nem éri majd meg mindenáron szemetet gyártani. A már ma is különböző programokat kínáló gyártók között számos nagy név megtalálható, köztük a Cisco, a Dell, a HP, a Motorola, a Nokia, a Research In Motion, a Sprint Nextel, vagy éppen a Vodafone. Az újrafelhasználás mértéke ma még optimista jóslatok szerint is alig éri el a 15 százalékot, várhatóan ez az arány fog jelentősen felfutni 2015-ig.

Kulcsszavak: környezetvédelem

E-világ ROVAT TOVÁBBI HÍREI

Most is a Debreceni Egyetem a legjobb választás

Megjelent az online általános felsőoktatási felvételi tájékoztató, melyben a Debreceni Egyetem valamennyi jövő szeptemberben induló képzése, köztük hét új mesterszak is megtalálható. A Debreceni Egyetem jövőre is az ország legszélesebb képzési kínálatával várja a felvételi előtt állókat.

2024. december 22. 10:27

Siemens Xcelerator: az Eplan és a Siemens zökkenőmentes adatátvitelt tesz lehetővé a gépgyártásban

A Siemens és az Eplan hatékonyabbá teszi a tervezési és gyártási folyamatokat a gépeket és gyártósorokat építő ügyfeleik számára.

2024. december 21. 16:47

A Z-generáció tudja milyen munkahelyet szeretne

Az önérvényesítés, a munkahelyi környezet, az anyagiak, a társas kapcsolatok, valamint a kreativitás, illetve a szellemi ösztönzők azok a legfőbb munkaértékek, amelyek a STEM pályára lépő Z-generációs fiatalok számára meghatározóak a leendő munkahelyük kiválasztásában és az ottani megmaradásukban – derül ki a Becsei Lilla pályaorientációs szakember friss, országos, reprezentatív kutatásából, amit az Együtt a Jövő Mérnökei Szövetséggel együttműködésben készített el a 12. osztályos magyar tanulók körében.  

2024. december 21. 13:49

Kövess minket a Facebookon!

Cikkgyűjtő

További fontos híreink

Az ázsiai autóipar lehagyta digitalizációban Európát

2024. december 21. 10:22

Új platform köti össze a vállalkozókat és partnereiket

2024. december 16. 13:25

CES 2025 előzetes: Elon Musk Amerikája, avagy a világ Musk-ja

2024. december 9. 16:46

Újabb részvételi rekordot döntött az e-Hód

2024. december 9. 11:32