Az Infineon üzleti éve: csökkent a veszteség
Az Infineon bevétele 17 százalékkal 7,929 milliárd euróra nőtt 6,759 milliárdról, ehhez a Qimonda 3,815 milliárd euróval járult hozzá, 35 százalékkal többel az előző évi 2,825 milliárdnál, az év közben emelkedett lapkaáraknak köszönhetően. Az Infineonnál maradó tevékenységek bevétele 5 százalékkal 4,114 milliárd euróra emelkedett 3,934 milliárdról.
Augusztusban az Infineon a felére csökkentette DRAM memórialapka-gyártó részlege, a Qimonda AG részleges kibocsátását a New York-i értéktőzsdén, 546 millió dollárra az eredetileg meghirdetett, több mint 1 milliárd dollár helyett. A visszafogást a kereslethiánnyal indokolták.
Eredetileg 63 millió részvényt akartak eladni, egyenként 16-18 dollárért, a leszállított ár egyenként 13 dollár volt, 42 millió részvényért.
A bevételt a Qimonda tőkéjének emelésére fordították.
A DRAM memórialapkák gyártását májusban választották le és vitték az új, Qimonda nevű cégbe az Infineontól. A Qimonda székhelye Németországban maradt, a cég technológiai fejlesztő központja is Drezda marad, és az új cég vezetője is az Infineon DRAM részlegének eddigi főnöke.
Ezzel az Infineon a forgalmának mintegy negyedétől vált meg, de függetlenítheti magát a nagy áringadozásoknak kitett DRAM memória-áramkör piactól. Tavaly az irányadó 256 MByte-os DDR DRAM árak 40 százalékkal estek. A jelentősen zsugorodó Infineon az autóipar és a távközlés számára gyártott termékeire akar összpontosítani.
Azonban, míg az autóipari beszállítás üzemi eredménye majdnem megkétszereződött az üzleti évben, 84 százalékkal 246 millió euróra nőtt - a malájziai üzemfejlesztés és a müncheni üzem termelésének megszüntetése okozta költségek ellenére -, 13 százalékkal 2,839 milliárd euróra emelkedett bevételből, a távközlési beszállítást csapás érte: már októberben közölték, hogy 80 millió eurós terhet jelentett a szeptemberrel zárult utolsó üzleti negyedévben az üzemi mérlegben, hogy legnagyobb megrendelőjük, a BenQ Mobile GmbH - a tajvani BenQ Mobile mobilkészülék-gyártó leányvállalata - csődbe ment. Ez a mostani, 2006/07-es pénzügyi évben várhatóan 150 millió eurós bevételkiesést is okoz az Infineonnak. A tajvani cég tavaly októberben szerezte meg a német Siemenstől a mobilgyártást, és Magyarországon is megkezdte a gyártást. Az Infineon távközlési részlegének bevétele 13 százalékkal 1,205 milliárd euróra csökkent az üzleti évben, üzemi vesztesége 22 százalékkal 231 millió euróra csökkent, ebből 120 millió az utolsó üzleti negyedévben keletkezett. A cég előrejelzése szerint részleg a mostani pénzügyi évben is minden bizonnyal veszteséges marad.
Az Infineon a 2004-es pozitív fordulat után tavaly ismét bajba került. A tavaly szeptemberrel zárult üzleti évében 312 millió eurós veszteséget szenvedett adó után, az előző évi, 61 milliós adózott eredmény helyett.
Az üzemi mérlegben 183 millió eurós hiány volt az előző évi, 314 milliós többlet helyett, a forgalom 6 százalékkal 6,759 milliárd euróra csökkent 7,195 milliárdról, jelentették a cégnél pénteken.
Az év végén javult valamelyest a helyzet: az utolsó üzleti negyedévben az adó utáni veszteség 100 millió euróra csökkent az előző negyedévi 240 millióról, az üzemi veszteség 43 millió euróra szűkült 234 millióról, a forgalom 8 százalékkal 1,731 milliárd euróra nőtt, de 13 százalékkal elmaradt az egy évvel korábbitól.
Az üzletmenet egész évi romlását azzal magyarázták, hogy meredeken csökkent a kereslet a mobiltelefon-alkatrészek iránt, és folytatódott az áresés minden terméknél, főként a memórialapkáknál.
Az előző, 2004. szeptemberrel zárult üzleti évben az Infineon adózott eredménye 61 millió euró volt a 2003-as, 435 millió eurós veszteség és a 2002-es, 1,021 milliárd eurós veszteség után. A 2001. szeptemberrel zárult üzleti évben az adó után veszteség 592 millió euró volt. A cégnek utoljára 2000-ben volt adózott eredménye, akkor 1,126 milliárd euró.
A 2004. szeptemberrel zárult üzleti évben az Infineon üzemi mérlege 314 millió eurós többletre váltott az előző évi, 344 milliós hiányról, a bevétele 7,195 milliárd euróra emelkedett 6,152 milliárdról.
Az év során sikerült növelni a legkorszerűbb, legkeresettebb félvezetők termelését, eladták az száloptikai üzletágat, és fejlesztették a portugáliai és a kínai termelésüket, ezek és a viszonylag jó piaci árak járultak hozzá a fordulathoz a cég jövedelmezőségében.
Az Infineon 1999. áprilisban alakult, a Siemens nehézipari gép- és mobiltelefon-gyártó leválasztott félvezetőrészlegéből, és 2000. márciusban ment a tőzsdére. A Siemens 2004. januárban, további 20,8 százaléknyi Infineon-részvény eladásával, 18,9 százalékra csökkentette részesedését az Infineonban.
Kapcsolódó cikkek
- IBM, Samsung, Chartered, Freescale, Infineon együttműködés a csipfejlesztésben
- Az Apple közzétette második negyedéves pénzügyi eredményét
- Bevétel- és profitnövekedés a Nemetscheknél
- F-Secure első negyedév: rekordszintű árbevétel és javuló jövedelmezőség
- HostLogic: tavaly 25 százalékos növekedés
- Az Infineon második üzleti negyedéve: ismét veszteség
- 611 millió dolláros veszteségről számolt be az AMD
- Nokia-negyedév: csaknem 10 milliárd eurós eladás
- A vártnál kisebb veszteség az LG.Philipsnél
- A France Télécom tavalyi éve: 28 százalékkal csökkent a profit
Infogazdaság ROVAT TOVÁBBI HÍREI
Chery Group: Budapest–Róma egy feltöltéssel
Egyetlen feltöltéssel akár a Budapest-Róma távolságot is megtehetik majd az elektromos autók a Chery Group új akkumulátor-technológiájának köszönhetően. Az újdonságot a már itthon is kapható OMODA 5 gyártója az idei innovációs konferenciáján mutatta be.
K&H: állandó társsá vált a mesterséges intelligencia a banki ügyfeleknél
Egy év alatt több mint egymillió beszélgetést és havonta hatezer átutalást végeztetnek Kate-tel, a K&H, az ország egyetlen hangalapú, mesterséges intelligenciával működő digitális pénzügyi asszisztensével, amely már kétszáz funkciót tud. A mobilbanki ügyfelek tizede már rendszeresen használja. A siker az intelligens, beszédfelismerésen és természetes nyelvi feldolgozáson alapuló funkcióinak köszönhető, amelyek révén az ügyfelek kényelmesen, emberi módon kommunikálhatnak a bankkal.
A hazai szállítmányozásban is kopogtat az e-mobilitás
Hazánkban az e-mobilitás a többség számára a személygépjárművek elektrifikációját jelenti, pedig a szállítmányozás területén is jelentős potenciál rejlik benne. Nem véletlen, hogy a nemzetközi szakkiállításokon egyre-másra mutatkoznak be a nagy gyártók e-kamionjai és e-furgonjai, Magyarországon viszont ezen a területen a piaci szerepek éppen csak kialakulóban vannak.
A Széchenyi István Egyetem közreműködésével magyar műhold vizsgálja az aszályos területeket
Hiánypótló kutatás zajlik a győri Széchenyi István Egyetem részvételével, amelynek keretében egy műhold ad rendszeresen távérzékelt adatokat Magyarország területéről. A konzorciumban megvalósuló európai uniós projekt során az intézmény Albert Kázmér Mosonmagyaróvári Kara az űrből érkező információkat elemzi és kontrollálja az aszályos időszakok hatásainak enyhítése érdekében.
Számos MI-t használó alkalmazással ismerkedhettek meg a résztvevők a Mobile Broadband Forum kiállításon
Már több mint három millió mesterséges intelligenciára képes alkalmazás készült világszerte, túlszárnyalva a hagyományos alkalmazások számát – derült ki a 2024-es Isztambulban megrendezett Global Mobile Broadband Forum (MBBF) során.