PwC kulcsszót tartalmazó cikkek
Találatok a következő kulcsszóra: PwC

Lassul a lendület, de tovább nő a világ legnagyobb cégeinek értéke
A PwC legfrissebb „Global Top 100 companies by market capitalisation” jelentése szerint 2025. március 31-ig bezárólag a világ 100 legnagyobb vállalatának összesített piaci értéke 7%-kal, azaz 2,8 billió amerikai dollárral gyarapodott. Bár ez jelentős növekedés, jóval elmarad a 2024-es év 27%-os (8,3 billió USD) ugrásától. Az új rekordszinttel immár öt egymást követő évben folytatódott a növekedés, az összetett éves növekedési ütem (CAGR) 15%-ra tehető. A bővülés fő mozgatórugója idén is az Egyesült Államok volt, megelőzve Kínát és Szaúd-Arábiát.

PwC jelentés: az AI nem elveszi, hanem átalakítja a munkát
A PwC 2025-ös „Global AI Jobs Barometer” című jelentése szerint a mesterséges intelligencia (AI) már napjainkban is jelentős előnyöket kínál a munkavállalók és a cégek számára: növeli a termelékenységet, javítja a kereseti lehetőségeket, és nem veszélyezteti a munkahelyeket – sőt, azok számának növekedéséhez járul hozzá. A kutatás hat kontinens több mint egymilliárd álláshirdetését és ezernyi cég pénzügyi adatait vizsgálta.

Mesterséges intelligencia: az új ipari forradalom?
A PwC legújabb tanulmánya szerint a mesterséges intelligencia (AI) a következő tíz évben évente akár egy százalékponttal is gyorsíthatja a globális gazdasági növekedést. Ez a hatás a 19. századi ipari forradalom idején tapasztalt fejlődéshez mérhető.

Több mint 300 üzleti szereplő a régió legnagyobb gazdasági fórumán
Második alkalommal szervezte meg a PwC Magyarország a kelet-magyarországi régió legjelentősebb üzleti eseményét, a “Business Forum 2025” konferenciát Debrecenben, több mint 300 vállalati szereplő részvételével. A rendezvény célja, hogy platformot biztosítson a térség gazdasági eredményeinek bemutatására, aktuális kihívásainak megvitatására, valamint a sikeres hazai és nemzetközi vállalatvezetők tapasztalatainak megosztására. Az idei mottó – „A siker Debrecenben születik” – jól tükrözte a rendezvény szellemiségét.

A globális telekommunikáció fejlődése és az 5G térnyerése a PwC szerint
A globális telekommunikációs szektor bevétele 2023-ban 4,3%-kal nőtt, és elérte az 1,1 billió USD-t, de az iparág továbbra is kihívásokkal néz szembe, annak ellenére, hogy az 5G-előfizetések 2028-ra várhatóan négyszereződnek – derül ki a PwC Global Telecom Outlook felméréséből. Ahogy a világ egyre inkább digitális platformokra épít, úgy a mesterséges intelligencia és a digitális infrastruktúra kulcsszerepet játszhat nemcsak a távközlési, hanem a hálózati infrastruktúra szolgáltatások jövőjének formálásában is.

Listavezetők és sereghajtók: A PwC Women in Work indexének tanulságai
A PwC Women in Work (WiW) jelentése idén 12. alkalommal jelenik meg, és az OECD-országok munkahelyi nemek közötti egyenlőségét vizsgálja. Bár az eredmények pozitív előrelépést mutatnak, a jelenlegi gazdasági, demográfiai és politikai folyamatok – például a stagnáló gazdasági növekedés, a csökkenő termékenységi ráták és a népesség elöregedése –, valamint a mesterséges intelligencia által irányított negyedik ipari forradalom hatásai egyre inkább érzékelhetőek a munkahelyeken. Ezen kívül a DEI-ellenes mozgalom is hatással van a helyzetre: sok szervezet újraértékeli a sokszínűségre tett ígéreteit, és egyesek visszavonják ezeket.

Vezérigazgatók előrejelzései 2025-re
A globális gazdaság gyorsulását a magyarországi cégvezetők 70%-a várja, a hazai gazdasággal kapcsolatban 60% nyilatkozott optimistán, de a saját vállalata növekedésében csak 39% bízik.

A hazai e-kereskedelmi piac kihívásai és lehetőségei 2024-ben
2024-ben a teljes magyar e-kereskedelmi piac a PwC Q1-Q3 közötti mérései és Q4-re vonatkozó előzetes adatai alapján 15%-os árbevétel-növekedés mellett 1920 milliárd forintos forgalmat érhetett el, melyből 17%-ot – mintegy 330 milliárdot – már az import kereskedelem generált. Az import 2024-ben egyértelműen a növekedés motorjává is vált, mivel a belföldi online kiskereskedelmi forgalom csupán 10%-ot tudott emelkedni.

Napokon belül lejár az MI-jártasságra adott határidő
Az Európai Unió mesterséges intelligenciáról szóló rendelete egy átfogó szabályozási keret, amely az innováció és a biztonság között kíván egyensúlyt teremteni a mesterséges intelligencia (MI) alkalmazásából adódó kockázatok kezelésével. A rendelet 2024. augusztus 1-jén lépett hatályba, és az egyik első megfelelési témakör, a MI-jártasság megteremtése már 2025. február 2-től esedékes. Az ehhez kapcsolódó kötelezettségeknek minden érintettnek eleget kell tennie: MI-fejlesztőknek, -szolgáltatóknak és üzleti felhasználóknak egyaránt, a MI-rendszerek kockázati besorolásától függetlenül.

Újratervezésben élik mindennapjaikat a vezérigazgatók
A világ vezérigazgatóinak közel 60%-a arra számít a következő 12 hónapban, hogy a globális gazdasági növekedés felgyorsul, 42% pedig a dolgozói létszám 5%-os növekedésével is kalkulál – áll a PwC 28. Globális Vezérigazgatói Felmérésében, melynek eredményeit tegnap hozták nyilvánosságra a davosi Világgazdasági Fórumon.

Nagy iramot diktál a sportipar a régióban
A globálisnál magasabb, 7,6%-os éves átlagos piaci növekedést jósolnak a következő 3–5 évben Közép-Kelet Európa sportvezetői. A gazdasági bizonytalanságok ellenére a régió több mint 100 megkérdezett sportvezetője a közvetítési jogok piacának fejlesztésében, illetve a sportfogadásban látják a potenciált – derül ki a PwC 2024 Global Sports Survey felméréséből.

A retail média felrobbanthatja a hirdetői piacot
A hazai e-kereskedőknek mindössze 13,5%-a kínál retail média szolgáltatásokat beszállítóinak, és csak 1,8%-uk nyitott külső hirdetők felé is. Ez az arány – különösen a nemzetközi trendek tükrében – nagyon alacsony, ami a szektorban rejlő jelentős növekedési potenciált jelzi. A PwC Magyarország az IAB Hungary szakmai közreműködésével csaknem 800 webáruház körében végzett kutatást a retail média jelenlegi helyzetéről.

Mérhető eredményeket várnak a befektetők
Egyre nagyobb nyomás nehezedik a vállalatokra, hogy a mesterséges intelligenciába történő beruházásaikat kézzelfogható eredményekre váltsák. A befektetők 73%-a szerint a cégeknek széles körben kellene alkalmazniuk MI-megoldásokat, és 74% a munkaerő készségfejlesztésére szánt erőforrások növelését tartja szükségesnek – derül ki a PwC 2024-es Global Investor Survey felméréséből.

Visszafogott év után erős az ünnepi szezon
Az online vásárlók 74%-a, mintegy 3,1 millió fő készül az ünnepekre, átlagosan 84 036 forintot költenek és 6 személyt ajándékoznak meg. A PwC karácsonyi vásárlás kutatásából az is kiderül, hogy a TEMU és más külföldi online platformok előretörése ellenére a vásárlók többsége még mindig a hazai kereskedőknél költi el a karácsonyi ajándékra szánt összeg túlnyomó részét.

Tech-alapú megoldások az eszköz- és vagyonkezelésben
Az eszköz- és vagyonkezelési szervezetek négyötöde (80%) szerint a diszruptív technológiák, mint például az AI, növelik a bevételeket, és azok, akik gyorsan alkalmazzák a „tech-as-a-service” modellt, 2028-ra akár 12%-os bevételnövekedést is elérhetnek. Megjelent a PwC 2024 Asset & Wealth Management Report című felmérése.

A kecskeméti Mercedes-Benz Gyár a legvonzóbb munkahely 2024-ben
Mind az autóipari gyártó, mind az összesített kategóriában a kecskeméti Mercedes-Benz Gyár nyerte el a PwC 2024 Legvonzóbb Munkahelye Díjat.

Digitális fizetési megoldások alakítják a vásárlók döntéseit
A digitális fizetési megoldások rohamos fejlődése alapjaiban változtatja meg azt, hogy miként kezeljük a pénzügyeinket. Már nem csak a készpénzt felváltó bankkártya típusok, hanem a mobilfizetés, az azonnali utalások és az új generációs BNPL (Buy Now, Pay Later) megoldások színesítik a palettát. Vásárlások, előfizetések, számlák, hitelek – mit hogyan fizetünk? Megjelent a PwC Magyarország Digitális Pénzügyi Körkép kutatása a fizetés-technológiai piac jelenéről és jövőjéről.

A PwC Magyarország nyolcadik alkalommal adta át az Év Legvonzóbb Munkahelye díjakat
Az alapbér mellett a magánélet tiszteletben tartása és a jó hangulatú, támogató közeg számít munkahelyválasztáskor – derül ki a PwC nyolcadik alkalommal elkészített Munkaerőpiaci preferencia felméréséből, amiben idén több mint 90 000 tapasztalt munkavállaló, egyetemi hallgató és közoktatásban vagy szakképzésben tanuló diák vett részt. Az Év Legvonzóbb Munkahelye Díjat a Mercedes-Benz kapta.

A megújulók terjedésének rekordéve is kevés a globális felmelegedés megállításához
Magyarország napelem kapacitása az utóbbi években látványosan fejlődött, és már 2023-ra meghaladta a korábban kitűzött 2030-as célt. Jelenleg közel 7850 MW megújuló villamosenergia-termelési kapacitás áll rendelkezésre. Globálisan azonban ijesztő az elmaradás a Párizsi Megállapodás céljainak eléréséhez szükséges erőfeszítések terén.

Milliódolláros üzlet a kiberbűnözés, a vállalatoknak még mindig van hova fejlődniük
A vállalatok mindössze 2%-a vezetett be átfogó kiberrezilienciai intézkedéseket, pedig egy átlagos informatikai incidens ma már több mint 3 millió dolláros kárt okoz. A szervezetek közel négyötöde (77%) arra számít, hogy a következő évben növelni fogja kiberbiztonsági költségvetését, mindenekelőtt azért, mert nincsenek felkészülve a folyamatosan fokozódó kiberfenyegetettségre – derül ki a PwC idei Global Digital Trust Insights felméréséből.
Cikkgyűjtő
További híreink
Új szakértő irányítja a Yettel digitális fejlesztéseit
Deák Richárd a Yettel Magyarország vezetői csapatának új tagja, a Digital Tribe (Digitális Fejlesztési Igazgatóság) vezetőjeként a vállalat digitális felületeinek tervezéséért és fejlesztéséért felel.
Diákötletek, amelyek jobbá tehetik a világot
Május 30-án tartották a „Megoldások a holnapért” jubileumi döntőjét, ahol idén is kiemelkedő ötletekkel mutatkoztak be a fiatal tehetségek. Az első helyezést a PrepBook csapat nyerte el: interaktív könyvükkel az autizmus spektrumzavarral élő gyermekeket segítik abban, hogy felkészülten és kevesebb szorongással érkezhessenek az orvosi vizsgálatokra.