A szerb kormány alacsonynak találja a Telekom Austria ajánlatát a nemzeti távközlési vállalatra
A szerb kormány várhatóan nem járul hozzá a nemzeti távközlési vállalat Telekom Srbija 51 százalékos tulajdonhányadának értékesítéséhez, mivel túl alacsonynak tartja az egyetlen pályázó Telekom Austria 950 millió eurós ajánlatát - derül ki a szerb miniszterelnök keddi közleményéből.
Mirko Cvetkovis közleményben arról tájékoztatott, hogy a kormány nem adja el a vállalat részvénycsomagját a kijelölt 1,4 milliárd eurós minimumár alatt.
Az osztrák Tekeom Austria - egyedüli ajánlattevőként - legutóbb 950 millió eurót és 450 millió eurós beruházási csomagot ajánlott a társaság 51 százalékáért. A Telekom Srbija iránt érdeklődő több vállalat is korábban kiszállt a versenyből, mivel túl magasnak találták a kormány által kért összeget.
A kormányfő elmondta: a végső döntés a privatizációért felelős munkacsoporté; a döntés azután válhat hivatalossá, hogy az ajánlat technikai vizsgálatát is befejezik. A döntés nyilvánosságra hozatalának határideje március 28.
Predrag Markovic, Szerbia távközlési minisztere kedden úgy fogalmazott: "ez az ajánlat egy sértés" és "ezt az álláspontot képviselem majd a kormányban".
A Telekom Austria vezérigazgatója, Hannes Ametsreiter kedden arról tájékoztatott, hogy a társaságnak nem kell részvényeket kibocsátania a szerb vállalat akvizíciójának finanszírozásához. "Nem tervezünk tőkeemelést" - tette hozzá. Ametsreiter elmondta: A Telekom Austria az egyetlen ajánlattevő. "Pontosan tudjuk, mennyit vagyunk hajlandóak fizetni és, hogy mennyit nem vagyunk hajlandóak fizetni" - fogalmazott a vezérigazgató.
A Telekom Austria kevesebb, mint 24 órával azután nyújtott be ajánlatot a szerb távközlési cég részvényeinek megvásárlására, hogy a német Deutsche Telekom hétfőn bejelentette: eladja az amerikai T-Mobile USA egységét 39 milliárd dollártért az AT&T távközlési vállalatnak.
A szerb kormány az értékesítésből származó bevételeket infrastruktúra-fejlesztésre, a beruházások és a költségvetési bevételek fellendítésére, valamint külső hitelezőinek kifizetésére fordította volna.
A miniszterelnök kedden azonban elmondta: a döntés nem veszélyezteti a költségvetés fejlesztési tételeit. A kormányfő által kiadott közlemény nem tért ki arra, hogy a közeljövőben újra értékesítésre bocsátják-e a vállalat részvénycsomagját. Elemzők azonban úgy vélik, a kormány a 2012-ben esedékes választások utáni időpontra halaszthatja a privatizációt.
Szerbia jelenleg a Telekom Srbija 80 százalékos tulajdonhányadával rendelkezik, míg a maradék 20 százalék a görög OTE holding tulajdona. A vállalat 2009-ben 13,3 milliárd dinár (129,1 millió euró) nettó nyereséget ért el.
Kapcsolódó cikkek
- Egyelten ajánlat a szerb állami távközlési vállalatra
- Szerbia leállíthatja az állami távközlési vállalat eladását
- Orosz oligarchiáé lehet a szerb állami távközlési cég
- Hét pályázó a szerb vezetékes távközlési vállalatra
- Döntött a szerb kormány a Telekom Srbija privatizációjáról
- Szerb távközlési privatizáció, december közepéig kiírják a pályázatot
- A Telekom Ausztria is érdeklődik a szerb távközlési vállalat iránt
- Szerbia 1,5 milliárd eurót szeretne az állami távközlési vállalatért
- Végleges döntés a Telekom Srbija privatizációjáról
- Szerbiában eladják az állami távközlési céget
Infogazdaság ROVAT TOVÁBBI HÍREI
Ötödször is Családbarát Munkahely a Bridgestone
A Bridgestone Tatabánya 2024-ben ismét elnyerte a Családbarát Munkahely címet „Vállalati értékvállalásunk a mindennapokban is jelen van” című pályázatával. A vállalatnál megvalósuló változatos programok és kezdeményezések célja, hogy hozzájáruljanak a kollégák munkahelyi, családi és magánélete közötti egészséges egyensúly megteremtéséhez.
EY: csak átmeneti a megtorpanás az elektromos autók piacán
Lassulás tapasztalható idén a tisztán elektromos, hibrid és plug-in járművek (EV) iránti globális kereslet növekedésében – derül ki az EY 28 ország 19 000 fogyasztójának megkérdezésével készült nemzetközi felméréséből. Az elektromobilitás előretörése miatt a megtorpanás várhatóan csak ideiglenes és a gyártók hamarosan újra növelhetik a kapacitásokat – emeli ki Szűcs Tamás, az EY autóipari iparági csoportjának vezető partnere.
Miért dugulnak be sorra a csomagautomata szolgáltatók? Ez az adat rámutat az okokra
Egyre népszerűbbek a csomagautomaták: idén már a webshopok közel háromnegyede kínálja ezt az átvételi módot, ami 12 százalékos növekedést jelent az előző évhez képest. Az egyre növekvő kereslet az egyik fő oka lehet a szolgáltatók kapacitásproblémáinak – állapította meg a Nagy Webáruház Felmérés.
A digitális technológiák jelentik a jövő oktatásának alapját
Okostanterem, szupergyors Wi-Fi és innovatív tárolási megoldások – többek között ezek a technológiai fejlesztések alakíthatják az egyetemi oktatás és -kutatás jövőjét. Az Óbudai Egyetem és a Huawei Technologies „Digitális fokozatváltás a felsőoktatásban” című közös rendezvényén a digitális oktatás legújabb trendjeit és a Huawei legfejlettebb megoldásait mutatták be, amelyek hatékonyabbá és interaktívabbá tehetik a tanulási környezetet. Az Óbudai Egyetemen már telepítési fázisban lévő Wi-Fi 7 hálózati technológia például négyszer gyorsabb adatátvitelt kínál, míg a mesterséges intelligencia és a felhőalapú megoldások a személyre szabott oktatást és nemzetközi kutatási együttműködéseket támogatják.
TECHXPO 2024: Már közel 360 ezren töltötték le a Digitális Állampolgár mobilalkalmazást
Megnyitotta kapuit a TECHXPO 2024, Közép-Európa legnagyobb tech csúcstalálkozója Budapesten. A négynapos rendezvény fajsúlyos nemzetközi konferenciaprogrammal indult, melynek nyitóelőadását Rogán Antal, a Miniszterelnöki Kabinetirodát vezető miniszter tartotta a Digitális Állampolgárság témájában. Előadott még a konferencián többek között Gerd Leonhard, a világ TOP 10 jövőkutatóinak egyike, Hong-Eng Koh, a Huawei Technologies globális közszolgálati iparági vezető kutatója, illetve Bojár Gábor, a Graphisoft alapítója is.