Hamlet bájtokban – Ericsson C++ programozóverseny
Több mint 400-an vettek részt az Ericsson Magyarország kutatási, fejlesztési központjának első C++ programozóversenyén, amelyet egyetemisták és frissdiplomások számára hirdetett meg a vállalat. A 135 csapat nevezett a vetélkedőre, a legtöbb az ELTE-ről és a BME-ről érkezett; a többi az informatikai képzést nyújtó hazai felsőoktatási intézményekből, valamint Romániából.
A versenyt azért hirdette meg a vállalat, mert a múlt három évben 600 munkatárssal bővítette munkatársainak körét, az újonnan érkezettek nagy többsége pedig a szoftverfejlesztésen kapott állást. Az Ericsson problémák megoldását várta a bajnokság részvevőitől, amelyekkel megismertetheti a cég működése közben előforduló kihívásokkal a jövő szakembereit. A csapatoknak a két webes előszűrő és a döntő alatt összesen 11 feladat megoldásával kellett bizonyítania programozási tudását. A döntős tíz csapatot az Ericsson K+F központjába hívták meg, hogy helyben és egyidejűleg mérje össze tudását. A feladatokat az Ericsson szoftvertechnológiáért felelős munkatársai állították össze dr. Porkoláb Zoltán vezetésével. Ők feleltek a feladatok megfogalmazásáért, ellenőrzéséért és a teljes kivitelezésért.
A Magyarországon közismert és kedvelt informatikai versenyeken gyakran előforduló feladatok sokszor az algoritmusok megalkotására koncentrálnak, kevéssé jut szerephez a programozói, szoftvertechnológiai tudás, az etikus hackelés. A mostani versenyen ez utóbbi is fontos volt, minként az olyan feladat, amelyben egy elveszett forráskódot kellett visszaállítani a futtatható binárisból. Az egyik feladatban egy Shakespeare-idézetet kellett kiírni a Hamletből – minél rövidebb forráskóddal. A legjobb megoldások mérete bőven a kiírt idézet bájtszáma alatt volt. A lelkes versenyzők gyakran olyan megoldásokkal is meglepték a szervezőket, melyekre ők nem is gondoltak volna, bizonyítékául a hazai informatikus hallgatók tudására és kiemelkedő kreativitására.
A csapatok a döntőbe jutásukkal már bizonyították szakmai érdeklődésüket és hozzáértésüket, ezért az Ericsson úgy döntött, hogy ők mentesülnek a szakmai felvételi feladatok elvégzése alól. Emellett természetesen a dobogós csapatok tagjait értékes tárgynyereményekkel, stockholmi utazással jutalmazták.
Az első helyezettek az ELTE-ről érkeztek: Dankovics Attila (elsőéves), Nagy Gergely és Szalkai Balázs (negyedéves) matematikushallgató.
Kapcsolódó cikkek
- A BME csapatai taroltak az IBM 48 órás programozó bajnokságán
- Kétnapos programozóbajnokság kezdődött Debrecenben
- A 48 órás programozóverseny a regisztrációhoz vezető út megtalálásával kezdődik
- A felvidékiek taroltak a kárpát-medencei magyar informatikai versenyen
- Az Ericsson bővíti magyarországi kutató-központját
- Egyedi ötletekre fókuszál a WTW – 24 órás programozói verseny
- Több mint tízszeresére nőtt az Ericsson profitja
- 11. BME Nemzetközi 24 órás Programozóverseny
- Indul a nevezés az IBM programozó bajnokságra
- Lengyel csapat nyerte a BME Nemzetközi 24 órás Programozóversenyt
Prim.hu - Kiemelt hír ROVAT TOVÁBBI HÍREI
Digitális csend és szent hagyomány: búcsú, majd konklávé
Ma, 2025. április 21-én elhunyt Ferenc pápa. Az elcsendesedés, a búcsú után jön egy másfajta - immár digitális - csend: a pápaválasztás évszázados rituáléja a 21. században is megőrzi titokzatosságát, miközben a modern technológia új lehetőségeket teremt a titkok megőrzésére, a teljes információs zárlatra. A Vatikán szigorú informatikai intézkedésekkel védi a konklávé titkait, miközben a hívek világszerte digitális eszközökön keresztül követik az eseményeket.
Csillaghullás húsvétkor: Digitális távcsövek és appok segítik az égi élményt
Húsvét vasárnap éjszakáján a Lyridák meteorraj látványos csillaghullással ajándékozza meg az égbolt szerelmeseit. A digitális technológia és az infokommunikációs eszközök segítségével az élmény még közelebb kerülhet hozzánk.
Űrből jön a térerő: a Starlink forradalmasítja a mobilkommunikációt
Elon Musk űripari cége, a SpaceX új szintre emeli a mobilkommunikációt: a Starlink „Direct to Cell” szolgáltatásával hamarosan bárki küldhet SMS-t vagy kezdeményezhet hívást műholdon keresztül, akár egy szimpla okostelefonról. Mégpedig úgy, hogy ehhez nem kell torony, térerő vagy extra hardver.
Hogyan tanuljuk meg a mesterséges intelligenciát, ha nem tanítják?
Mind a munkavállalók, mind a munkáltatók részéről egyre erőteljesebb az érdeklődés a mesterséges intelligencia (MI) elsajátítása iránt. Bár a magyarok közel kétharmada fontosnak tartja, hogy megtanulja az MI használatát, a megkérdezettek csupán ötöde részesült ilyen jellegű képzésben munkahelyén. Ráadásul a válaszadók fele nem is tervezi, hogy bármilyen hivatalos képzésen részt vegyen – inkább önállóan, autodidakta módon szeretné fejleszteni a tudását.
10.000 eurós nyereményalappal indul a Schneider Go Green 2025
Ismét elindult a Schneider Electric Go Green versenye, amelyre diákok és fiatal vállalkozók jelentkezését várják a világ minden tájáról. A megmérettetés célja, hogy elismerje azokat az innovatív ötleteket, amelyek elősegítik a biztonságos energiahozzáférést, és hozzájárulnak a fenntartható jövőhöz. A csapatok 2025. május 31-ig regisztrálhatnak a versenyre.